Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Parenje, graviditet i ostale teme...
Uto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Sre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Pon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Čet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ned Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera

» Udomljavanje
Ned Jun 25, 2017 12:56 pm od Tessie2010

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ned Jun 18, 2017 12:41 pm od Nixon

» Bella
Ned Jun 18, 2017 12:23 pm od Nixon

» Rezanje
Uto Maj 09, 2017 7:55 pm od Murphypei

» Mokrenje unutar kuce
Ned Maj 07, 2017 1:26 pm od Lord

Delite | 

Koja je najbolja hrana?!

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Sledeći
AutorPoruka
Nesha
Urednik
Urednik

Muški Broj poruka : 4415
Godina : 24
Datum upisa : 23.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Uto Avg 25, 2009 12:57 pm

Da li sme da jede smokve. scratch Smile
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8633
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Uto Avg 25, 2009 1:30 pm

Ja lično ih izbegavam zato što uglavnom razrede stolicu. Bolje ih nemoj davati.

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik

Muški Broj poruka : 4415
Datum upisa : 23.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Uto Avg 25, 2009 1:34 pm

Ne dajem mu nego padaju pa ih on skuplja.Obožava ih.Čim čuje pa padne odma trči i u 70% slučajeva on stigne pre mene.Dnevno pojede 2-3.U početku je imao mekanu stolicu mada sada nema,valjda mu se stomak navikao.Pitao sam za svaki slučaj.Vodiću računa da ih što manje jede.
Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

Muški Broj poruka : 384
Godina : 43
Datum upisa : 25.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Sre Avg 26, 2009 12:20 am

Što se ishrane Shar Pei-a tiče, a naravno uz konsultaciju nekoliko svetski priznatih odgajivača preporučuju se granule sa govedinom i povrćem ( može i neki jeftiniji proizvodjač - ali da ima u hrani preko 14% govedine - i izbegavati sa piletinom jer su u 90% slučajeva osetljivi na pileće meso), kuvani pirinač sa žumancem i šargarepom, kuvana govedina ( nikako pečena), izbegavati davanje hrane koju ljudi sebi spremaju, odličan je jogurt ali ne i mleko, kačamak je dobar kao i razne pahuljice u kombinaciji sa jogurtom, i svaka tri meseca im davati CAFORTAR 7 dana ( pa pauza 10 ), pa opet još jednom 7 dana, a daje se po 6 tableta na 10kg - što znači da ako pas ima 20 kg dajemo 12 tableta dnevno 7 dana . . . . Što se granula tiče, mnogi se pitaju koje su dobre . . . a dobre su sve one koje u sebi imaju dovoljno proteina i vitamina i što manje veštačkih boja i aroma. Recimo da je odlična hrana BRIT Care koja je jako kvalitetna i prihvatlčjiva sa cenom i još u kombinaciji sa svim gore navedenim nije ljubimcu potrebno ništa više. Zaključak je da ne treba da se previše opterećujemo, već da ne izmišljamo ništa već koristiti ono što je provereno i nećemo imati problema . . . I još nešto . . . slatkiše koje ljudi koriste NIKAKO ne davati psu. MOžemo kupiti po nekada slatkiše koji su namenjeni njima i obradovati ih nekada . . . Pozdrav za sve
http://forum.krstarica.com/picture.php?albumid=4530&pictureid=45137[/img]
Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Sre Avg 26, 2009 12:24 am

Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Sre Avg 26, 2009 12:23 pm

@slavkan73 jel ti hraniš sa Brit Care hranom? Kakvi su utisci? Jel lepo jede?
Kod granula ti je najbitnije da na prvom mestu bude meso i naravno neka optimalna količina proteina koja se preporučuje za shar-peia je nekih 24-28%, postoje hrane sa daleko većim procentom proteina,ali ih kod nas nema. Što se tiče jogurta,jako su dobri ovi novi probiotici posebno ako je zgužvanac pod nekom terapijom antibioticima,a inače jačaju imunitet. Marfi dobija dnevno 3-4 kašike jogurta u hranu. Ono što ja ne dajem Marfiju više je kačamak jer jako loše reaguju na žitarice posebno na kukuruz,posebno ako imaju neku vrstu infekcije (uši,koža). Vitamine ne dodajem (Marfi jede pola živo pola kuvano) jedino ubacujem neke suplemente i naravno velike kosti za zube.

''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
sharpi

Muški Broj poruka : 1043
Godina : 40
Datum upisa : 08.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Sre Avg 26, 2009 7:40 pm

To baš i ne verujem da u 90% slučajeva su osetljivi na piletinu... To je ipak previše.Idem i na druge forume i dosta njih hrani sa piletinom,i samo za jedan slučaj sam čuo da je zgužvanac bio osetljiv na piletinu... Po mojoj proceni i 50% bi bilo previše... Smile
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Čet Avg 27, 2009 10:52 am

Probaću da nađem jedno istraživanje rađeno baš kod shar-peia gde piše da alergije na hranu zauzimaju tek neki mali procenat (mislim da je jednocifren) kod ove rase. Uglavnom su vezane za bakterije i gljivice pa onda samo hrana doprinosi njihovom razmnožavanju. Moraću snimiti Marfija kako tamani pola živog pileta pa postaviti ovde,jako gadan prizor.... Smile

Nazad na vrh Ići dole
sharpi

Muški Broj poruka : 1043
Datum upisa : 08.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Čet Avg 27, 2009 1:51 pm

Lili voli da otme od Silvestera miševe,vrabce pa i guštere.Ali neće pojesti,to mu je umesto žvakaće gume.Posla pola sata ispljune,ali tada već niko ne može prepoznati o kojoj životinji je reč... Smile
Nazad na vrh Ići dole
kud

Broj poruka : 1143
Godina : 49
Datum upisa : 11.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Čet Avg 27, 2009 3:31 pm

Pileće i ćureće meso je meso sa najmanje šansi da izazove alergijsku reakciju, tako da mi te tvrdnje u vezi piletine uopšte nisu jasne.Mrki jede od prvog dana i pilatinu i govedinu i jagnjetinu...Ali,u ovoj priči on nije bitan nego je bitno to da je to nečije po meni nestručno mišljenje.Svi ljudi podložni alergijama jedu piletinu i ribu a ne jedu jagnjetinu i govedinu.
Nazad na vrh Ići dole
helly

Broj poruka : 1
Godina : 35
Datum upisa : 28.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Pet Avg 28, 2009 9:35 pm

Ne bih se slozila to za piletinu i curetinu. alergeni nisu samo pilece i curece meso, vec koncentrat kojim se zivina hrani, a koji ostaje u mesu i naravno - ne prija nasim ljibimcima. Organski gajena piletina i curentina ne mogu da izazovu alergiju.
Sa druge strane jagnjetina, konjetina, zecetina i divljac nemaju ovakve rizike, a i njihovo meso je lakse probavljivo za pse. Zato hipoalergenik hrane upravo imaju ove vrste proteina (i najcesce pirinac, najbolje integralni) ili druge sastojke koji su toliko usitnjeni da ih organizam ne prepoznaje kao alergene.
Ali, problem jeste sto se sama alergija na hranu veoma tesko dijagnostifikuje i sto treba da prodje oko 12 nedelja da bi se organizam psa regeneisao i izbacio iz svog sistema zaostale alergene.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Pet Avg 28, 2009 9:58 pm

Pozdrav helly dobrodošli kod nas... Smile Nadam se da ćete nam predstaviti i svog zgužvanca. Smile
Ja još uvek nisam uspeo da pronađem ono istraživanje koliko su alergije na hranu zaista prisutne kod pasa i da li je hrana veliki uzročnik same pojave alergija. Kako vi hranite svog zgužvanca?

Nazad na vrh Ići dole
ivana&bane

Ženski Broj poruka : 491
Godina : 36
Datum upisa : 25.10.2007

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Sub Avg 29, 2009 8:30 am

Moje misljenje je da je svaki pas jedinka za sebe. Ni svi ljudi nisu alergicni na iste stvari,niti svima isto odgovara...

Ni sam ne znam kako smo dosli do zakljucka da je Crisp alergican ( ne odgovara mu ) na piletinu. Da li zato sto smo ga hranili sa Bentom s piletinom u vreme kada se prvi put linjao,pa je bio sav na pecate ili kako vec... Promenili smo mu hranu tj prestali smo sa Bentom sa piletnom i krenuli sa Bentom Lamb&Rice. Pecati su nestali tj povukli se a i od tad vise nismo bili na pecate kada se linjamo Smile Smile Smile Sada mu je dlaka odlicna,nema nikakvih problema ali piletinu izbegavamo vec jedemo granule sa govedinom,jagnjetinom... Po nekada dobije hrskavicu od pileceg bataka,ali to je u tako malim kolicinama da nema nikakvog efekta...
Nazad na vrh Ići dole
Bora

Muški Broj poruka : 259
Godina : 32
Datum upisa : 19.09.2008

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Sre Sep 02, 2009 7:13 pm

Bora je od malena pa do sada na Royal Canin-u(piletina),i nikada do sada nikakvih problema nismo imali!
Slazem se sa Ivanom&Banetom "Moje misljenje je da je svaki pas jedinka za sebe. Ni svi ljudi nisu alergicni na iste stvari,niti svima isto odgovara..."
Sa vremena na vreme sam mu promenio ili dao zajedno sa Royalom Hill's(jagnjetinu) i Bento(jagnjetinu) ali mu je Royal zakon!
Uzeo sam i dzak Chapy-a(znam da je losa hrana!)ali po malo da mu mesam sa Royalom,ali naravno Bora potamani Royal a Chapy ispljune!Neverovatan je!
Sada sam mu uzeo Trainer Fitness pa cu polako pred kraj Royala da krenem i njega da uvodim u Borinu ishranu jer nam je veterinar rekao da je kvalitetna hrana i da probamo malo sada nju!I daleko je isplativija od Royala!
Ali to je sto se tice granula...posto gospon Bora nece da jede same granule(ustvari ponekad i hoce ali retko),onda savki dan dobija pilece meso i kozuru(znam da kozura nije dobra i da sadrzi samo masti ali...),meso iz supe,ribu,slaninu,....Da sad ne smaram vise!
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Sre Sep 02, 2009 9:44 pm

Citat :
onda savki dan dobija pilece meso i kozuru(znam da kozura nije dobra i da sadrzi samo masti ali...),meso iz supe,ribu,slaninu,....Da sad ne smaram vise!

Pileća kožura odlična za pse koji se puno kreću,masti su odličan izvor energije,loša je samo za debele pse. Marfi tamani kožure i to one prave sa sela sa prstom mast (moja baba voli dobro podgojene piliće Smile ). Sve to dođe na svoje kad se dobro izbalansira....

Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Čet Sep 03, 2009 12:03 am

Pileća kožura i bilo šta pileće sigurno ne odgovara Shar Pei psima . . . Zapamtite to . . .
Ne znam kako vi, ali ja mome sigurno neću dati da jede bilo šta pileće . . .
Mogu od mesa dati jedino govedinu i ribu i to je to . . . . Verujte mi da sam u pravu . . a u to ćete se uveriti sigurno tako što će pas prvo početi da dobija crvenilo sporadično po koži, pa će početi da dobija perut svuda po koži po površini ledja, pa će početi da dobija razne alergijske reakcije, opadaće mu dlaka u pečatima . . .. i ko zna šta još . . . Ako mi je to rekao jedan od najvećih odgajivača Shar Pei pasa onda mu verujem. Inače je to jedan gospodin iz Holandije a živi i radi sa psima u Madjarskoj i ima najveću odgajivačnicu na Balkanu bar sigurno i ima mnooooogo iskustva sa ovim psima. Upoznali smo se na izložbi pasa u Budimpesti. . . .
Ali eto, svako ima različito mišljenje pa neka svako za svoga ljubimca sam proceni. Pogledajte sliku mog psa pa kažite kako izgleda . . . A samo slušam šta mi iskusni odgajivači kažu
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Čet Sep 03, 2009 12:17 pm

slavkan73 ovo za piletinu što si rekao stoji,ali u jako malom procentu pasa svih rasa,a ne samo u slučaju shar-peia. Hajde da razbijemo taj mit o alergijama na piletinu. Ne kažem da nema pasa koji su alergični na određenu vrstu PROTEINA i da ima onih koji su alergični na proteine iz piletine,ali prilikom ''alergije'' treba obratiti pažnju na još neke stvari. Prvo, nije svaka promena na koži alergija izazvana hranom treba uzeti u obzir sezonske alergije,alergije na buve, parazite (npr. demodex), gljivice,bakterije.
Drugo,ako ti kažem da je sastav proteina iz govedine gotovo identičan kao sastav proteina iz piletine lako se da zaključiti da i govedina ima isti uticaj kod alergičnih pasa. Uglavnom se kod alergičnih pasa koriste proteini iz jagnjetine i pirinča (to su ti one hrane na kojima piše Lamb&Rice ili Lamb&Potato)
Treće, da bi se odredila alergija na hranu prvo treba isključiti sve ostale stvari kao što je postojanje bakterija i gljivica i postojanje sezonskih alergija na polen (atopija).
Da bi se proverilo da li je pas alergičan na određene proteine NE POSTOJI TEST koji je pouzdan,ali postoje testovi da se proveri da li postoji neki drugi problem (veterinar zagrebe kožu na više mesta i pogleda pod mikroskopom). Test na hranu se radi proverom hrane određeni vremenski period. Uglavnom se stavi na određenu vrstu proteina koji nisu alergeni (jagnjetina,riba npr.) i hrani se tom vrstom 12 nedelja,toliko je potrebno da se organizam očisti. Onda se ubaci protein na koji se sumnja da je alergen (piletina,govedina,jaja,ostala živina,žitarice itd.),pa se na osnovu toga vidi da li će pas imati alergiju na određenu vrstu proteina.
Ja inače ne volim te generalizacije jer nisu svi alergični na isto bez obzira da li je u pitanju odgajivač koji se bavi rasom 5 ili 50 godina. Zaključak da je shar-pei generalno alergičan na piletinu se nikako ne uklapa u moje shvatanje da nešto prvo mora da mi bude dokazano pa tek onda da ja to mogu prihvatiti kao istinito.
Evo Marfi jede sve vrste mesa,mi mu spremamo hranu i zbog njegovog stanja proveo sam jako puno vremena čitajući o proteinima,aminokiselinama i vrstama hrane. Mi jesmo imali problem sa kožom prve godine,ali je problem bio namnožavanje gljivica i bakterija usled pada imuniteta i naravno pojavili su se čuveni pečati. Od tada nikada nisam imao nikakav problem sa njegovom kožom.
Nadam se da ćemo se sresti na izložbi u NS i da ćeš moći da vidiš Marfija uživo,ako ne tu onda bilo gde i da ćemo moći da razmenimo mišljenje na ovu temu.
pozz
Peđa

Nazad na vrh Ići dole
Bora

Muški Broj poruka : 259
Godina : 32
Datum upisa : 19.09.2008

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Čet Sep 03, 2009 12:46 pm

Slazem se Pedja ali Bora nekada dobije i previse masti za jedan dan nego sto mu treba!
Npr.ujutru granule sa slaninom,pa popodne granule i pileca kozura sa mesom...A i same granule sadrze odredjeni % masnoce,tako da nekada stvarno preteramao sa masnocama!
Zato sam rekao za kozuru da znam da ne valja!
Ma sve je kao i kod nas ljudi...sve sto je u granicama normale je zdravo,i sve po potrebama organizma(mislim na fizicku aktivnost).
Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Sub Sep 05, 2009 6:47 pm

Svako od nas ima neko svoje misljenje i mozda se svako sa svacijim misljenjem ne slazed . . . ali bitno je da se slazemo u jednom, a to je da zelimo najbolje za nase ljubimce. Istina doduse jeste da nisu svi psi alergicni na piletinu ali je piletina sto se tice Shar Pei pasa rizicna hrana - u to sam siguran . . . Pa i ljudi razlicito reagujku na razlicitu hranu . . . neko ne podnosi ljuto, neko previse slano, neko je vegetarijanac . . . . tako da od slucaja do slucaja zavisi. Ali ipak ostajem pri misljenju da je piletina losa . . . . Sve ostalo manje vise . . . I izvinjavam se onima koji se ne slazu sa mojim misljenjem ali samo sam preneo misljenje moje i misljenje nekoliko ljudi koji godinama uzgajaju Shar Pei pse i izneli su do sada po 40-50 legala. Ako oni ne znaju onda ko treba da zna. Naravno da postujem svako misljenje i da sam zahvalan svakome ko ce mi reci nesto za dobrobit moga psa . . . Sve vas pozdravljamo moja Beba i ja . . .
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Sub Sep 05, 2009 8:00 pm

slavkan73,nemoj da se izvinjavaš zato što imaš različito mišljenje to je baš dobro i uvek je korisno jer kada ljudi imaju različita mišljenja može jako puno da se nauči iz razmene tih mišljenja, za to između ostalog forumi i služe....
Nisi nam rekao šta Beba inače jede??

Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Sub Sep 05, 2009 9:33 pm

Beba jede 90% granule koje inace mesam. Obicno joj dajem recimo NATURAL - junior - govedina i povrce (toga stavim 70%) i recimo neke jeftinije granule kao sto je CHAPI ili PEDIGRE ( 30% ), naravno, u obzir dolazi i BRIT CARE hrana koja je uvek dobrodosla jer je to Super Premijum hrana ali posto je malo skuplja onda napravimo odnos kao sto sam naveo. Znaci 70% skupih granula pomesam sa 30% manje kvalitetnih . . . . Takodje sam joj davao dok je bila bas mala PURINA - PRO PLAN granule i jako je lepo od njih napredovala i to je hrana koja sto se tice proteina najvise odgovara. Skupa jeste ali je i dobra. Takodje je pohvalna i dobra hrana proizvodjaca EUKANUBA ili ROYAL CANIN . . . . Uz sve navedeno, uvek joj kuvam rizu sa dodatom sargarepom, malo sira ili pavlake i jednim ili dva zumanceta . . . To joj se bas i ne mili da jede ali sta ce kada mora. Uglavnom joj ne dajem nista sto jedu ljudi ( razne ostatke ili tako nesto )
Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Sre Sep 30, 2009 8:06 pm

Nasao sam jednog coveka koji prodaje govedinu po 150 din po kilogramu . . . a vece ckolicine i po 120 din.
Tako ako nekome treba imamo od koga jeftinije da uzmemo jer je u mesarama jako skupo.
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Kesten_Pire

Ženski Broj poruka : 589
Datum upisa : 21.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Sub Okt 31, 2009 3:08 am

Jel zna neko da li Royal Canin ima granule sa ribom i rizom? Nikad nisam uzimala...
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Sub Okt 31, 2009 2:30 pm

Da budem iskren nikad nisam naleteo na RC koji ima ribu i rižu (mada je kod nas teško naleteti na bilo koju kvalitetnu hranu). Sad sam ubacio u pretragu na yahoo i ne izbacuje ništa.
A Majo što mu menjaš hranu na RC? Meni je nekako Trainer daleko ispred RC što se tiče onoga što vidim u sastojcima. Možda samo da mu promeniš drugi izvor proteina vidim da imaju sad neke nove ukuse.

Nazad na vrh Ići dole
Mimmi

Ženski Broj poruka : 87
Datum upisa : 31.10.2009

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   Sub Okt 31, 2009 9:46 pm

Prenosim sa portala Psi za neznalice:Znam da ima mnogo,ali je jako korisno.

Najbolji čovjekov prijatelj pas, s nama ljudima živi već tisućama godina i kroz sva ta stoljeća njegova hrana se sastojala od ishrane prirodnim sastojcima. Tek unazad dvadesetak godina dolazi do naglog rasta industrije umjetne pseće hrane, koja je vlasnicima pasa putem reklamnih poruka po svaku cijenu pokušala nametnuti laž da ishrana prirodnim sastojcima nije ono najbolje što vlasnici pasa mogu ponuditi svojim ljubimcima. Tu laž mnogi su psi platili životom.
Putem takvih reklamnih poruka, vlasnicima pasa su nametane mnoge zablude. Izmišljeni su mnogi, više ili manje neuvjerljivi razlozi, zbog kojih psi ne bi smjeli jesti meso, kosti, ribu ili bilo što drugo osim naravno, savršeno izbalansirane i uravnotežene umjetne hrane za pse.
Zbog svega toga, svaki bi vlasnik psa morao dobro razmisliti o tome hoće li svome psu dopustiti da bude pas i da se hrani na način na koji su se tisućama godina hranili njegovi preci ili će pod pritiskom agresivne reklame dopustiti da njegov pas postane konzument proizvoda čiji sastojci potječu iz spalionica leševa i koje bi uglavnom trebao krasiti natpis "OPREZ KANCEROGENO".

2. HRANA KOJOM HRANITE SVOG PSA MORA BITI RAZNOVRSNA
Kao što ste sigurno već primijetili, ja odgovorno tvrdim da ne postoji "savršeno izbalansirana i uravnotežena hrana za pse". Takvo što vam, čak ni priroda ne može ponuditi. Zbog toga je važno da hrana kojom hranite svog ljubimca bude raznovrsna i da u sebi sadrži dovoljno vitamina, hranjivih tvari i svih drugih sastojaka koji će vašem psu omogućiti normalan razvoj, zdrav život i mirnu i bezbrižnu starost.
Svaka jednoličnost ishrane, bilo da koristite prirodnu hranu, odnosno neke njene sastojke ili umjetnu industrijsku, neminovno dovodi do slabosti organizma, neotpornosti, te podložnosti mnogim bolestima.
Pravilo o raznovrsnosti vrijedi čak i u slučaju da hranite svog psa umjetnom hranom za pse. Ni tad ne smijete propustiti priliku da hranu svog psa začinite mesom i povrćem.

3. AKO MENJATE NAČIN ISHRANE, URADITE TO POSTEPENO

U nekim trenucima i vlasnici pasa iz kojekakvih razloga odluče svojim ljubimcima promijeniti način ishrane. Takve odluke najčešće dovode do brojnih smetnji i probavnih tegoba. To pravilo posebno se odnosi na one pse koji su dotad hranjeni jednoličnom i nekvalitetnom umjetnom hranom za pse bilo kojeg proizvođača.
Zbog toga napominjemo da je u takvim trenucima potreban izuzetan oprez. Takva promjena mora se provoditi oprezno, postepeno i u što dužim vremenskom periodu prilagodbe na novu vrstu ishrane. Pokušajte kombinirati novu hranu sa starom hranom. Ispočetka neka omjer bude 90% starog načina ishrane i 10% nove hrane. Promatrajte kako pas to podnosi i oprezno mijenjajte omjer u korist novog načina ishrane
Budete li se dosljedno pridržavali ovog pravila, sebe i svog psa poštedjeti će te mnogih muka.
Sve koji se budu dosljedno pridržavali našeg savjeta o raznovrsnosti prehrane psa ovaj će problem zaobići i nikad neće imati problema sa sličnim prilagodbama.

4. KONTROLIRAJTE KOLIČINU HRANE KOJU DAJETE PSU

Neuhranjenost, mršavost, gojaznost ili pretilost jedan je od najčešćih problema s kojim se susreću psi čiji vlasnici ne posvećuju dovoljno pažnje kvaliteti ishrane svog psa. Svaki vlasnik bi osim o kvaliteti morao voditi brigu i o količini hrane koju daje svom psu što uvelike ovisi i o njegovim potrebama, rastu, starosti i temperamentu.
I ovo pravilo ponajviše se odnosi na vlasnike koji svoje pse hrane umjetnom ili loše odabranom kombinacijom umjetne i prirodne hrane za pse. Vjekovna iskustva govore nam da psi čija se ishrana bazira na mesu i mesnim prerađevinama, zbog pravilne izmjene tvari u organizmu gotovo nikad nisu ni neuhranjeni, a ni pretili.
Količina hrane koju dajete svom psu mora biti usklađena s njegovom potrebom za kretanjem i redovitim šetnjama koje mu morate omogućiti.

5. PSU NAKON OBROKA TREBA OMOGUĆITI MIR

Svaki vlasnik psa bi trebao znati da organizam psa neposredno nakon obroka nije spreman za velike fizičke napore, nagle skokove ili iscrpljujuće šetnje. Psu nakon obroka treba omogućiti odmor.
Ukoliko u nekim trenucima niste u mogućnosti pridržavati se ovog pravila, bolje je preskočiti obrok ili psu dati samo minimalnu količinu hrane.
Uradite li suprotno i odmah nakon obroka izložite svog psa povećanim naporima, moglo bi vam se dogoditi i da ga izložite opasnosti poput uvrnuća ili okretanja želuca.
A takve situacije najčešće završavaju uginućem psa.

6. PAŽLJIVO BIRAJTE HRANU

Kao što smo već naglasili, izbor hrane za psa neobično je važan. Danas na našem tržištu postoji velika ponuda umjetne hrane za pse vrlo sumnjive kvalitete. Većina od tih proizvoda sadrži više kancerogenih i štetnih sastojaka nego što je to u slučaju naše ljudske hrane dopušteno. Hraneći psa takvim proizvodima ili u većini slučajeva poluproizvodima, vi ga zapravo žrtvujete.
Čemu uopće imati psa ukoliko dopustite da već u trećoj, petoj ili osmoj godini svog života oboli od teških kancerogenih bolesti.
Visoka cijena nekih industrijskih hrana za pse nipošto nije dokaz kvalitete, već prije svega odnos odnosno omjer uloženog u proizvodnju, reklamu, distribuciju i predviđenu zaradu osoba koje sudjeluju u proizvodnji i prodaji te hrane.
Takve proizvode najbolje je izbjegavati. Isto pravilo vrijedi i za neke vrste prirodne hrane kojom se hranimo mi ljudi. Prezačinjena, preslatka ili preslana prirodna hrana, nemaju mjesta u ishrani vašeg psa.

7. VODITE BRIGU O HIGIJENI

Probavni trakt naših ljubimaca je baš kao i u njegovog dalekog rođaka vuka kratak i kiseo. On dobro razgrađuje bakterije, no osjetljiv je na viruse. Iz tog razloga potrebno je voditi brigu o osnovnim higijenskim uvjetima prilikom ishrane psa.
Posuda iz koje hranite psa mora uvijek biti čista i uredna. Hrana koja ne odgovara našim ljudskim osjetilima ili uvriježenim normama kvalitete i pouzdanosti, nije dobra ni za vašeg psa. U slučaju da pas nije dovršio obrok, ostatak se baca, sprema u hladnjak ili na za takvo čuvanje hrane odgovarajuće mjesto.
Posebnu pažnju treba obratiti na industrijsku ili umjetnu hranu. Oštećene ili izgrebene konzerve najbolje je izbjegavati. Otvorena konzerva mora se čuvati na suhom i hladnom mjestu. Vreće u kojim se nalazi industrijska suha hrana za pse potrebno čuvati na suhom mjestu i pažljivo zatvarati.

8. PROMATRAJTE PROMJENE

Ishrana psa ne temelji se na slijepom uvažavanju reklamnih dosjetki kojim uvaženi proizvođači umjetne hrane za pse nastoje privući, nagovoriti i prevariti vlasnike pasa, već na promatranju općeg stanja i zdravstvenih problema vašeg ljubimca.
O kvaliteti neke hrane najviše će vam reći promjene zdravstvenog stanja psa. To mogu biti promjene u težini psa, promjene kvalitete dlake, problemi s povraćanjem, gubitak apetita, promjene u ponašanja ili pojava kvržica po tijelu psa.
Bilo koji od navedenih slučajeva jedan je od razloga koji nam govori da s kvalitetom hrane kojom hranimo svog psa nešto nije u redu i da je potrebno promijeniti način ishrane vašeg psa.
U svim od nabrojenih slučajeva najbolje rješenje je povratak na prirodnu ishranu psa jer možda će baš prirodna ishrana psa pomoći njegovom organizmu da se očisti od daljnjeg taloženja kancerogenih spojeva i tvari. Liječiti psa koji ima problema s probavom umjetne ili industrijske hrane konzervama ili drugom vrstom industrijske hrane za pse u osnovi predstavlja veliku grešku.

9. SVJEŽA VODA UVIJEK MORA BITI NA RASPOLAGANJU PSU

Svježa i čista voda mora uvijek biti na raspolaganju psu.
O važnosti uloge vode u organizmu psa govori nam i podatak da čak i krv psa sadrži 25% vode.
Voda pročišćava organizam psa, a već 10% gubitaka tjelesne tekućine (vode) može prouzrokovati ozbiljne simptome bolesti.
Tijekom ljeta voda pomaže psu u reguliranju tjelesne topline.
Voda je prisutna u svakom tkivu psa. Čak i kosti sadrže vodu.
Voda stimulira želučane sokove i pospješuje njihovu aktivnost.
I zato, nikad, doslovno nikad, nemojte zaboraviti da je vaša dužnost da svome psu uvijek omogućite dovoljnu količine svježe i čiste vode.

10. ČUVAJTE SE BRIŽNIH SAVJETA

Jedna od najčešćih zabluda vezana uz ishranu pasa je to da su veterinari kvalificirani da vam preporučuju način i vrstu ishrane vašeg psa. To naravno nije istina. Veterinari se školuju za liječenje životinja i rijetko tko od njih ima iskustva u ishrani pasa.
Stručnjaci za ishranu zovu se nutricionisti, a ne veterinari.
Riječ je zabludi koja se namjerno podmeće, jer veterinari u takvim slučajevima predstavljaju idealnu sponu između proizvođača industrijske hrane za psa i kupaca odnosno vlasnika pasa.
Naravno da i veterinare i proizvođače industrijske hrane za psa zanima vaš novac, a ne i zdravlje vašeg psa. Da je to doista tako govori nam i to da će vam veterinar u pravilu ponuditi najskuplju vrstu hrane, odnosno upravo onu na kojoj on uzima najveću maržu prilikom prodaje.
On o toj hrani zna samo onoliko koliko mu je proizvođač te hrane naveo u prospektu ili na predavanju koje je održano na simpoziju, koji je organizirao, financirao i sponzorirao, a tko drugi, nego proizvođač te hrane.
I baš zbog toga, čuvajte se brižnih savjeta koje vam daju veterinari koji o svemu znaju baš sve.
Za savijet u vezi ishrane svog psa upitajte ili nekog tko se bavi nutricionizmom ili nekog od vlasnika pasa za kojeg ste procijenili da ima iskustva, da zna o čemu govori, i da ne namjerava zarađivati na zdravlju i bolestima vašeg psa.
-->
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Koja je najbolja hrana?!   

Nazad na vrh Ići dole

Koja je najbolja hrana?!
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 8 od 11Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Sledeći
 Similar topics
-
» koja hrana
» PAS I MACKA - najbolji prijatelji
» da li smem da stavim davilicu psu od sest meseci?
» Ishrana kuje koja doji mlade
» PREMIL - hrana za pse

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Zdrava ishrana-
Skoči na: