Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Sar Pei stene
Ned Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Sub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Čet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Uto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Sre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Pon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Čet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ned Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera

» Udomljavanje
Ned Jun 25, 2017 12:56 pm od Tessie2010

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ned Jun 18, 2017 12:41 pm od Nixon

Delite | 

Moje nedoumice i pitanja u vezi shar pei-a

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Mare

Muški Broj poruka : 46
Godina : 24
Datum upisa : 15.04.2011

PočaljiNaslov: Moje nedoumice i pitanja u vezi shar pei-a   Pet Apr 15, 2011 1:28 am

Cao forumasi Smile Ja sam Mare,iz Vrsca. Prvo da se izvinim ako sam nesto zeznuo sa temom,ako se vec pricalo o svemu ovome sto cu da pitam,ali sam video da ste dobri ljudi nadam se da mi necete zameriti Smile Ako nije problem,ovo ce biti moja tema gde cu pitati sve sto mi nije jasno u vezi ovih preslatkih pasa. Pre jedno pola sata sam prvi put usao na ovaj sajt,prelistao malo,citao,i od sutra pocinjem da "ucim" ovu rasu. Da predjem na stvar. Vec neko vreme zelim da nabavim shar pei-a,trazio sam po netu i naisao na jedan oglas,gledao slike,kontaktirao coveka,ali ih vise nije imao,vec su se bili prodali,i rekao mi je da ce na leto imati novo leglo. Stenci su na slikama izgledali jako dobro (bar sam ih ja tako video). Ali,nigde ne zurim. Najvaznije mi je da bude naravno,zdrav ! Imam puuuno pitanja o njima,ne znam ni odakle da pocnem Smile Situacija je sledeca : Zelim psa za kucnog ljubimca,drzao bih ga u stanu,svakodnevna setnja naravno,rodovnik takodje. Nije mi potreban neki izlozbeni kvalitet,ali naravno ni nekog tamo mesanca Smile ako je moguce do 200e ? Mozda bi vi mogli da mi preporucite nekog sa foruma ko ima,ili ce imati za mesec-dva-tri stence na prodaju? Pa da se konacno i ja prikljucim ovoj velikoj porodici Smile Mislim da je za prvi post dovoljno toliko. U toku dana cu postaviti jos pitanja. Hvala unapred.
P.S. pojma nisam imao sta da napisem na naslovu teme,nadam se da je ok tako Wink
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 52
Datum upisa : 24.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Moje nedoumice i pitanja u vezi shar pei-a   Pet Apr 15, 2011 10:12 am

welcome Mare........za sva pitanja smo otvoreni i naravno raspolozeni da odgovorimo.
Sto se nabavke steneta tice periodicno na ovom forumu ima stenaca u ponudi mada ne toliko cesto, trenutno nema stenaca na prodaju ali ima bar dva planirana legla za koje ja znam i stenci nasih clanova ce, ako ih bude bilo, takodje stici tek u leto.Nasa ustaljena praksa je da kada ljudi koji zele da se konsultuju sa nama i pronadju stence dostave nekom od urednika kopiju rodovnika steneta ili kopiju rodovnika oba roditelja i tada mozemo dati neku okvirnu preporuku po onome sto se zna o precima, ( zivotnom veku pasa iz te linije, da li ima poznatih obolelih u liniji od nekih ozbiljnih bolesti itd.) ali naravno niko danas pa ni odgajivaci posebno ne u Srbiji ne mogu dati potpune garancije na zdravlje zbog mutcije koju nose svi psi a jos uvek ne postoji test za utvrdjivanje tezine te iste mutacije koja je usko povezana sa oboljenjem od Amiloidoze i FSF.O tome procitaj ovde: http://www.sharpei-balkan.com/t561-shar-pei-i-hijaluron Po fotografijama stenaca i njihovih roditelja se moze reci trenutnom stanju stenca i ocekivanom eksterijernom izgledu po fotografijama roditelja.
Sve ovo je vazno iz razloga sto dobrom proverom donekle smanjujes rizik od velikih zdravstvenih problema svog psa. Sto se zdravlja i te nize cene tice...hm... psi koji su ispod 200e su uglavnom psi iz legala kucnih ljubimaca(koji se po nekom pravilu ne bi trebali razmnozavati sem ukoliko ne izrastu u eksterijerno i zdravstveno vredne pse, a dogadi se i to. Nazalost moral ljudi ovde nije na dovoljno visokom nivou pa se razmnozavaju mnogi psi koji nisu za dalju produkciju) ili su od "odgajivaca" stancera i to su najrizicniji psi.
Toliko za sada od mene . Zelim ti puno srece i da nam se uskoro pridruzis a sa novim zguzvancem Smile Tragaj i dalje sam, naravno mi smo tu da pomognemo koliko mozemo.

R.I.P. BUKI

Shar Pei je za osobu koja ‚želi nešto posebno od psa, ali... ne manje  inteligentnu od onoga koliko je on.
Ova bića jednostavno poseduju ključ naše duše, i srca. Mnogim ljudima je uzalud provaljivati.

Nazad na vrh Ići dole
Mare

Muški Broj poruka : 46
Godina : 24
Datum upisa : 15.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Moje nedoumice i pitanja u vezi shar pei-a   Pet Apr 15, 2011 2:42 pm

Procitacu sve sto stignem u slobodno vreme,nema problema Wink Za stence sam pitao posto se vi ovde svi znate, mozete mi u svemu pomoci. A,nisam od onih koji "bacaju" pse ako bi se razboleli da ne bi se zezali sa veterinarima,daleko od toga... Ako jos neko ima nesto da kaze,izvolite. Svaki savet mi je jako bitan,puno bi mi znacilo. Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8636
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: Moje nedoumice i pitanja u vezi shar pei-a   Pet Apr 15, 2011 5:03 pm

Mare welcome

unaltraina je gore rekla isto što bih i sam rekao zato ću ti za sada ostaviti samo link teme na kojoj ima gotovo sve i još linkova pa nabaciš brdo koncentracije i čitaš redom.
http://www.sharpei-balkan.com/t695-kupovina-steneta

Kad završiš to imaćeš neku sliku šta i kako treba onda kreneš redom po internetu i vrtiš brojeve odgajivača i onih koji imaju leglo trenutno (tako ćeš saznati i ko planira kada leglo). Na forumu ima nekoliko odgajivača i njih kontaktiraj da vidiš kakvi su im planovi. Wink
Srećno Wink

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

Muški Broj poruka : 841
Godina : 73
Datum upisa : 16.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Moje nedoumice i pitanja u vezi shar pei-a   Uto Jun 07, 2011 5:05 pm

Kako sam nov na forumu a i imam psa ,mnogo sam citao i ovaj forum na kom mi je i cerka ali nigde nisam ili sam previde nasao sta se podrazumeva pod FCI 309 ?
Evo zasto pitam a pisao sam i na drugim mestima ,naime listajuci listu Sudija nigde ne nadjoh Sudiju koji je specijalizirao tu FCI 309 sekciju !
A cuo sam da na izlozbama malte ne svi sude sve.
Pa ko velim da ne ulazem truda ako se primenjuje tzv." subjektivno misljenje i dojam sudije" bez obzira dali je u standardu ili ne !
U nadi da i meni necete zameriti na ovim "pacerskim" pitanjim ,pozdrav i unapred hvala !
Nesa151
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Moje nedoumice i pitanja u vezi shar pei-a   Uto Jun 07, 2011 5:40 pm

FCI j prvobitno usvojio Standard Nr. 309 na dan 25.januara 1994 baziranog na preporukama Hong Kong Kennel Klub-a. Ovaj originalni standard navodi da je preklo Shar Peia u Kini i da je rasa pod patronatom Hong Konga. Standard jasno opisuje tradicionalni tip kineskog Shar Peia, nama poznatijeg kao “bone mouth”..... kao psa iz kineskog sveta pasa i u opisu eksterijera se dosta razlikuje od sadasnjeg vazeceg Nr.309.
Iz "nepoznatog" razloga u procesu donosenja(zna se da je zbog komercalizacije), FCI je promenio ovaj originalni standard (Nr.309/1994) u drugu verziju 9.Avgusta, 1999 godine. koji je u osnovi skoro pa identican Americkom AKC Standardu za Shar Peie. Ovo je standard za zapadni tip Shar Peia poznatijeg kao "meat-mouth" i on vazi i danas.
Poznata cinjenica je da je preporuka FCI-u od strane Hong Kong Kennel Club-a rezultat koncenzusa postignutog nakon mnogobrojnih sastanaka vrha Shar Pei Cluba . Clanovi kluba u tim prvim danima su bili mnogi eminentni odgajivaci ove tradicionalne rase u Hong Kongu i do danas nisu dobili odgovor kako i zbog cega je standard promenjen. Razlika je u nekoliko stvari kao: patronat rase, opis njuske,duzina dlake, visina i jos par "sitnica". Nazalost sada znamo i da je ta ideja promene standarada ka komercijalnijem izgledu pasa dovela do teskog stanja u kome se danasnji zapadni tip psa nalazi.
Vazeci No309 postoji ovde tacno preveden(cirilicni prevod Smile ) od reci do reci sa tumecenjem kroz celu temu :
http://www.sharpei-balkan.com/t264-standard-rase.
Kod nas za sada ne postoje sudije koje su specijalizovale sudjenje No309 kao ni u okolnim zemljama koliko sam ja upoznata. Shar Peie sude "All round" sudije koje sude vise pasmina cak i u jednom danu. Kod nas je to uobicajeno na svim izlozbama, a standardan je nacin sudjenja na nacionalnim izlozbama i kod drugih.
Ovo je rasa gde misljenje sudije i njegov licni ukus moze da igra ogromnu ulogu prilikom sudjenja bas iz razloga velike eksterijerne razlicitosti medju samim psima(nekoliko podgrupa zapadnog tipa a koji se sude zajedno jos uvek i u istom ringu)... a koji jesu u standardu po onome sto on definise. Pojedine sudije smatraju da je originalni No309 standard ono sto je ispravnije(a ne mogu da sude po njemu) ili su savladali neki od losih prevoda na nasem jeziku, pa cesto namerno ili slucajno "zazmure" koliko to mogu i nije previse upadljivo(kao kod visine recimo).Uvek postoji obrazlozenje da je bas ono sto je tada dosudjeno najispravnije u tom trenutku i na toj izlozbi.
Zbog toga je vrlo vazno da svaki vlasnik dobro prouci standarad( i originalni i sada vazeci) i bude objektivan sto se nekog kinoloskog kvaliteta svog psa tice u eksterijernom smislu da bi mogao u slucaju parenja i odabira priplodnog psa partnera sto vise eliminisati u buducim narastajima mane koje njegov pas nosi ili ga iskljuciti iz priploda ukoliko nosi teske diskvalifikacione mane.Koliko god da je to tesko u smislu objektivnosti, psu vlasnik treba da bude najveci sudija jer je on taj koji zna i vidi sve na svom psu.... sudijama vrlo retko promaknu teske mane ali one lakse vrlo cesto pa vlasniku i ne skrenu paznju na njih.Na izlozbama ima svega pa i subjektivnih sudjenja ali naravno da se pas treba voditi na izlozbe, sto vise njih, ukoliko nije bas evidentno da jeste i po standardu, zdrav je, iz dugovecnih linja koje su manje problematicne i kao takav za priplod. Da ce se njegovim razmnozavanjem i ako je bez titula doprineti poboljsanju i dobrobiti rase(ovo je moje misljenje... uz ono da smatram da bi sudjenja trebala biti daleko ostrija i od sudija koje su "magistrirale" tumacenje standarda i sam standard). Cesto sam razocarana i sklona degradiranju vrednosti titula sa domacih izlozbi ali stoji da samo konkurencija i sto vise misljenja razlicitih sudija moze tacno izdefinisati kvalitet prosecnog psa.
Postoje vaznije stvari od samog izgleda psa a to je zdravlje...to je mnogo vaznije prouciti kod linija svog psa pre samog No309 Smile Imati i najleseg trofejnog psa koji ce dati potomke sa vrlo izvesnim ozbiljnim oboljenjima, koje se ne vide na izlozbama , i razmnozavati ga je strasna stvar koliko god da pas lepo izgleda i vlasnik se ponosi time. Malo sam se raspisala ali to je bolna tacka ove rase i nekako se uvek nadjem u njoj Sad

R.I.P. BUKI

Shar Pei je za osobu koja ‚želi nešto posebno od psa, ali... ne manje  inteligentnu od onoga koliko je on.
Ova bića jednostavno poseduju ključ naše duše, i srca. Mnogim ljudima je uzalud provaljivati.

Poslednji put izmenio unaltraina dana Sre Jun 08, 2011 3:28 pm, izmenio ukupno 8 puta
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

Muški Broj poruka : 841
Godina : 73
Datum upisa : 16.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Moje nedoumice i pitanja u vezi shar pei-a   Uto Jun 07, 2011 10:19 pm

@Unaltraina!
Neznam kako da Vam se zahvalim prvenstveno na brzini odgovora na moja pitanja ,ali se nadam bice prilike i nacina.
I naprotiv niste se kako Vi kazete "raspisali" vec upravo potvrdjivali one moje bojazni koje nisam napisao.Naime informisanosti radi bio sam na par izlozbi jer planira moja Kci da takodje ide ,gde sam video svasta ,a titule pljuste.Opadanje dlake u pecatima ,sakriveno u naborima,a pricamo o zdravlju kao najvaznijem .Kod drugih vanstardandni uglovi kako Repa tako i ostalih extremiteta .Njuske da te Bog sacuva od boja .i da ne duzim ,posle p
mog predhodnog komentara konacno sam nasao FCI No309 standard i dva puta ga procitao i imam nameru jos dva puta ,da bih sto vi rekoste bio sto vise samokritican ili samokriticni prema nasem Psu.
Puno pozdrava -nesa151 !
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Moje nedoumice i pitanja u vezi shar pei-a   Uto Jun 07, 2011 10:42 pm

Nemate se potrebe zahvaljivati ali u svakom slucaju hvala i Vama Smile Svakako procitajte celu temu za koju sam vam dala link kada budete imali volje i vremena Smile...ima tu zanimljivih i lepo obasnjenih stvari vezano za No309 ukljucujuci i malo sale Smile
A kao sto rekoh Smile...na izlozbama ima svega Smile

R.I.P. BUKI

Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8636
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: Moje nedoumice i pitanja u vezi shar pei-a   Sre Jun 08, 2011 2:12 pm

Ono što sam načuo, a video sam i jedan predlog KCGB (Klub Velike Britanije koji je zaseban kao i FCI i AKC) da će ove godine ili sledeće ići revizija standarda nakon izlaska drugog dela novog istraživanja. U najmanju ruku će ići preporuka sudijama na koji način da ocenjuju shar-peia ne znam da li to naši rade, al znam da Amerikanci i Britanci rade sigurno. Neke odredbe će biti izmenjene u korist pasa, a zaista je krajnje vreme za to.
E sad šta će tačno uraditi zaista ne znam al mogu da pretpostavim u kom smeru će sve to ići. Inače ima kod nas sudija koji relano umeju da ocene ovu rasu, uglavnom su to oni koji imaju dobar pristup ocenjivanju svih rasa (ukoliko je u pitanju all round sudija) neke stvari zaista zavise od samog čoveka (sudije) koji sudi i koliko se udubio u svoj posao, naleteo sam i na jedne i na druge.
@nesa151, pregledajte onaj link što je unaltraina ostavila u postu gore ima interesantnih stvari tamo, jako malo ljudi generalno komentariše standard, meni uvek bude drago kad se neko ubaci u tu temu.

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Moje nedoumice i pitanja u vezi shar pei-a   

Nazad na vrh Ići dole

Moje nedoumice i pitanja u vezi shar pei-a
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» PITANJA U VEZI SA GENETIKOM
» Problemi u vezi sa obavljanjem fizioloških potreba
» Mila