Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Parenje, graviditet i ostale teme...
Uto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Sre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Pon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Čet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ned Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera

» Udomljavanje
Ned Jun 25, 2017 12:56 pm od Tessie2010

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ned Jun 18, 2017 12:41 pm od Nixon

» Bella
Ned Jun 18, 2017 12:23 pm od Nixon

» Rezanje
Uto Maj 09, 2017 7:55 pm od Murphypei

» Mokrenje unutar kuce
Ned Maj 07, 2017 1:26 pm od Lord

Delite | 

kastracija

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
leo

Muški Broj poruka : 30
Godina : 26
Datum upisa : 14.10.2010

PočaljiNaslov: kastracija   Ned Dec 05, 2010 10:44 pm

Jel ima neko neko iskustvo sa kastracijom?

Pitam posto moj veterinar kaze da to nije lose za sar pea posto imaju veoma naporan i tezak pubertet naravno po nas tezak, pa me zanima dal neko nesto zna i kakva su vasa misljenja?
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 52
Datum upisa : 24.02.2010

PočaljiNaslov: Re: kastracija   Pon Dec 06, 2010 9:34 am

Veterinar bi ocigledno da zaradi malo vise ili je zabrinut zbog prerazmnozavanja ove rase zadnjih godina Smile. Shar Pei kao i svaki pas kroz period sazrevanja prolazi uz odredjene promene i u karakteru. Ne znam u kom smislu pubertet psa moze biti toliko naporan po vlasnika. Ja licno sam pristalica tog zahvata samo uz odredjeni razlog a komfor vlasnika je svakako na poslednjem mestu. Sto se nekih preventivnih razloga u smislu ocuvanja zdravlja psa tice...takodje ne postoje dokazi da kastracija poboljsava zdravstveno stanje zvotinje sem u smislu da ne postoji opasnost od promena na testisima iz jednostavnog razloga sto ih vise nema. U slucaju jako dominantnog i agresivnog ponasanja psa ponekad se kastraciji pribegava kao meri kojom se psu delimicno umiruje karakter. Ukoliko pas nije potpuno zdrav ili ima ozbiljnih diskvalifikacionih mana tada se kastraciji prbegava iz razloga da pas ne bi pario i bolest ili mane prenosio na potomstvo.
Odluka je naravno vasa.

R.I.P. BUKI

Shar Pei je za osobu koja ‚želi nešto posebno od psa, ali... ne manje  inteligentnu od onoga koliko je on.
Ova bića jednostavno poseduju ključ naše duše, i srca. Mnogim ljudima je uzalud provaljivati.

Poslednji put izmenio unaltraina dana Pon Dec 06, 2010 9:56 am, izmenio ukupno 4 puta
Nazad na vrh Ići dole
sharpi

Muški Broj poruka : 1043
Godina : 40
Datum upisa : 08.02.2009

PočaljiNaslov: Re: kastracija   Pon Dec 06, 2010 9:41 am

To je glupost da imaju veoma naporan i težak pubertet! Veterinar bi voleo da zaradi... a možda je baš on imao težak pubertet,ali još nije kasno da njega "smire" malo sa ovim zahvatom... Very Happy jocolor
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 35
Datum upisa : 04.02.2009

PočaljiNaslov: Re: kastracija   Pon Dec 06, 2010 10:36 am

Nasmejala sam se od muke.......
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8633
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: kastracija   Pon Dec 06, 2010 10:57 am

Bio sam u situaciji da razmišljam o kastraciji i da puno čitam i raspitujem se o tome, nažalost zbog stanja Marfijevih bubrega nismo mogli da ga kastriramo jer se niko od veterinara nije usuđivao to da uradi.
Što se tiče kastracije/sterilizacije mišljanja su toliko podeljena i svašta se može naći na internetu što od stručne literature do iskustava vlasnika. Sve zavisi od samog stava vlasnika i toga u šta će on da veruje. Mislim da nauka nije tačno dokazala šta i koliko utiče na ponašanje i razvoj i veruj mi ima različitih stvari na koje može da se naiđe.
Moj stav je apsolutno za kastraciju/sterilizaciju jedinki koje neće ići u priplod, koje su bolesne i koje imaju problem sa agresivnošću. Kod nas to još nije toliko zaživelo, ali u svetu se ljubimci (pet kvalitet) prodaju uz ugovore gde je jasno napisano da pas mora da se kastrira/steriliše. Što se tiče iskustava ima raznih na velikom forumu su uglavnom ljubimci koji su već sterilisani/kastrirani ima onih koji imaju dosta godina (dvocifren broj) i sasvim normalno funkcionišu. Mislim da je sve na vlasniku i da je odluka njegova. Npr. ženka koja ima neku diskvalifikacionu manu i nikada neće ići u priplod bi po mom mišljenju trebalo da se steriliše jer postoji gomila problema koje može da izazove sam ciklus od pojave mastitisa, do lažnih trudnoća, hormonskog disbalansa do piometre i raznih vrsta kancera reproduktivnih organa. Hormoni upravljaju gomilom procesa u organizmu. Mužijaci isto tako posebno kriptohridi (oni kojima se nije spustio jedan testis) oni koji imaju problem sa preteranom agresivnošću i opet razne vrste kancera polnih organa. Razlog da može da bude agresivan i da je pubertet jako težak po mom mišljanju nije dovoljno dobar, da se u bilo kom kontekstu pomenulo zdravlje i prevencija raka to bi već bilo ok bez obzira da li se ljudi slažu sa tim ili ne. U suštini moraćeš sam da odlučiš šta i kako jer i ako kreneš da čitaš naići ćeš na različite stavove i veruj mi i jedna i druga strana daje veoma dobre argumente.

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: kastracija   

Nazad na vrh Ići dole

kastracija
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Sterilizacija ...

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Ostalo-