Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Sar Pei stene
Ned Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Sub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Čet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Uto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Sre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Pon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Čet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ned Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera

» Udomljavanje
Ned Jun 25, 2017 12:56 pm od Tessie2010

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ned Jun 18, 2017 12:41 pm od Nixon

Delite | 

Pravilnik o načinu držanja pasa...

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8636
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Sub Sep 18, 2010 10:56 am

... koji mogu predstavljati opasnost.

Evo pravilnika: http://www.minpolj.gov.rs/postavljen/125/4827010.0063.83-1.pdf

PRAVILNIK
O NAČINU DRŽANJA PASA KOJI MOGU PREDSTAVLJATI OPASNOST ZA OKOLINU
("Sl. glasnik RS", br. 65/2010)

Član 1

Ovim pravilnikom propisuje se način držanja pasa koji se drže kao kućni ljubimci, a koji mogu predstavljati opasnost za okolinu.

Član 2

Pas koji se drži kao kućni ljubimac, a koji može predstavljati opasnost za okolinu (u daljem tekstu: opasan pas), u smislu ovog pravilnika, jeste bilo koja jedinka te vrste, izuzev službenog psa, koja je:

1) bez očiglednog povoda napala čoveka i nanela mu telesne povrede ili smrt;

2) bez očiglednog povoda napala drugog psa i nanela mu teške telesne povrede ili smrt;

3) uzgajana, odnosno dresirana za borbe pasa ili nađena u organizovanoj borbi sa drugim psom;

4) namenjena za čuvanje imovine ili kao telesni čuvar;

5) rase pit bul terijer ili mešanac te rase, koji ne potiče iz kontrolisanog uzgoja;

6) rase bul terijer, staford terijer, američki staford terijer i mini bul terijer ili mešanac tih rasa.

Član 3

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:

1) kinološki savez jeste udruženje, odnosno organizacija koja se bavi uzgojem, školovanjem, ocenjivanjem i zaštitom čistokrvnih rasa pasa, registracijom čistokrvnih rasa pasa, organizovanjem izložbi pasa, kao i pružanjem usluga obuke;

2) obuka obuhvata obučavanje i ispit poslušnosti psa koje obavljaju lica koja su osposobljena za tu vrstu poslova, u skladu sa programom kinološkog saveza;

3) potvrda za pse i mačke jeste dokument koji sadrži podatke o vlasniku psa i psu, kao i podatke o vakcinaciji psa protiv besnila, koji se izdaje u skladu sa posebnim propisom;

4) provera stepena socijalizacije jeste provera socijalizacije psa koju obavljaju lica koja su osposobljena za tu vrstu poslova, a koja se vrši posle sprovedene obuke, u skladu sa programom kinološkog saveza;

5) Registar pasa jeste deo centralne baze podataka o obeleženim psima koja se vodi u skladu sa posebnim propisom.

Član 4

Veterinarska stanica, odnosno veterinarska ambulanta upisuje podatak da je pas opasan u Registar pasa (rubrika: "tip događaja") i u potvrdu za pse i mačke (rubrika: XI. OSTALO), i to:

1) u slučaju da pas bez očiglednog povoda napadne čoveka i nanese mu telesne povrede ili drugog psa i nanese mu teške telesne povrede - ako veterinarski inspektor po podnetoj prijavi utvrdi da je pas opasan;

2) u slučaju da je pas dresiran za borbe ili nađen u organizovanoj borbi sa drugim psima - ako veterinarski inspektor po podnetoj prijavi utvrdi da je pas uzgajan, odnosno dresiran za borbe ili nađen u organizovanoj borbi sa drugim psom;

3) u slučaju iz člana 2. tač. 4), 5) i 6) ovog člana - prilikom vakcinacije psa protiv besnila.

O upisu podatka iz stava 1. ovog člana veterinarska stanica, odnosno veterinarska ambulanta obaveštava kinološki savez, u roku od osam dana od dana upisa.

Član 5

Opasne pse mogu da izvode samo punoletna lica, i to uz brnjicu i na povocu, u skladu sa posebnim propisom.

Član 6

Vlasnik opasnog psa ne sme psa ustupiti nekom drugom licu na čuvanje i privremeni smeštaj, osim u cilju obezbeđivanja lečenja psa od strane veterinara.

Član 7

Vlasnik opasnog psa mora da obezbedi da taj pas, bez obzira na njegovu starost, bude obeležen mikročipom, u skladu sa posebnim propisom.

Vlasnik opasnog psa mora psa da drži u prostoru, odnosno objektu koji je odgovarajuće veličine i iz koga pas ne može da pobegne.

Na ulazu u prostor, odnosno objekat u kome se drži opasan pas mora da bude vidljivo istaknuto upozorenje: "OPASAN PAS".

Ulaz u prostor ili objekat u kome se drži opasan pas mora se držati pod ključem.

Član 8

Vlasnik koji drži opasnog psa mora, zajedno sa psom, da prođe obuku, uz proveru stepena socijalizacije.

Obuci i proveri iz stava 1. ovog člana podvrgava se i pas koji se u smislu ovog pravilnika ne smatra opasnim psom, i to pas srednjeg rasta (visine 55 cm mereno u visini grebena) i veliki pas, ako vlasnik želi da tog psa izvodi bez povoca i brnjice.

Ako posle provere stepena socijalizacije iz stava 1. ovog člana opasan pas ne postigne zadovoljavajuću ocenu, odnosno ako i dalje predstavlja opasnost za druge ljude i životinje, takav pas se više ne može držati i lišava se života u skladu sa zakonom kojim se uređuje dobrobit životinja.

Član 9

Vlasnik koji drži opasnog psa iz člana 2. tač. 1) i 2) ovog pravilnika koji je više od jednog puta bez očiglednog povoda napao čoveka i naneo mu telesne povrede ili drugog psa i naneo mu teške telesne povrede ili smrt mora da obezbedi kastraciju/sterilizaciju psa, u roku od 14 dana od dana upisa podatka da je taj pas opasan u Registar pasa i u potvrdu za pse i mačke, kao i da o tome, kao dokaz, nadležnom veterinarskom inspektoru dostavi fotokopiju računa za obavljenu kastraciju/sterilizaciju.

Član 10

Opasni psi iz kontrolisanog uzgoja vrste terijera, i to: bul terijer, staford terijer, američki staford terijer i mini bul terijer mogu se držati ako poseduju rodovnik, izdat od strane kinološkog saveza i ako su upisani u rodovnu knjigu, odnosno ako poseduju rodovnik izdat od strane kinološkog saveza jedne od zemalja članica Međunarodne kinološke organizacije (Fédération Cynologique Internationale - F.C.I).

Član 11

Opasnog psa može da drži samo punoletno lice koje nije kažnjavano, odnosno protiv koga nije pokrenut postupak zbog kaznenih dela protiv života i tela, imovine, javnog reda i mira, kao i kaznenih dela zloupotrebe opojnih droga, ubijanja i zlostavljanja životinja, odnosno drugih dela iz oblasti dobrobiti životinja i drugih kaznenih dela koja u sebi sadrže elemente nasilja.

Član 12

Vlasnici opasnih pasa koji su namenjeni za čuvanje imovine ili kao telesni čuvari moraju prilikom vakcinacije tih pasa veterinarskoj stanici, odnosno veterinarskoj ambulanti da prijave te pse, radi njihovog upisa u skladu sa članom 4. ovog pravilnika, a najkasnije do 1. januara 2011. godine.

Član 13

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Postoji li neki pravnik koji može ovo da protumači malo? U čemu je caka? Rolling Eyes
Da li ovo znači da one silne odluke koje postoje u svakoj opštini više ne važe ili šta?
Meni je ovo nejasno gotovo skroz. Rolling Eyes

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik

Muški Broj poruka : 4417
Godina : 24
Datum upisa : 23.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Sub Sep 18, 2010 11:40 am

Nazad na vrh Ići dole
Maja-Bubica

Ženski Broj poruka : 212
Godina : 34
Datum upisa : 08.12.2009

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Uto Sep 21, 2010 10:11 pm

Dozvoljeno šetanje pasa bez povoca i brnjice

Iako je u Novom Sadu, pa i u čitavoj Srbiji, zabranjeno da se veliki i srednji psi šetaju bez povoca i brnjice, novim pravilnikom to je omogućeno ukoliko je pas dresiran.
Pri kupovini psa, građani će morati da prilože potvrdu da nisu kažnjavani. Načelnica Republičke veterinarske inspekcije, Sanja Čelebićanin, kaže za Radio 021 da će opasne pse kao što su pit bul terijer, američki staford terijer ili mini bul terijer moći da šetaju samo punoletne osobe i to na povocu i sa brnjicom, ali uz potvrdu da je pas prošao obuku.
"Vlasnik psa mora da ima odgovarajuću dokumentaciju da je ljubimca nabavio u registrovanom uzgoju, a taj ko drži uzgoj mora imati sertifikate da je prošao obuku i da je osoba koja može da se bavi dresurom"; navodi Sanja Čelebićanin.
Razlog za donošenje ovog pravilnika je da se jasno propišu pravila držanja pasa, da se smanji agresivnost kod onih rasa koje imaju genetsku predispoziciju da se kod njih razvije agresivno ponašanje, kao i da se preciziraju uslovi pod kojima se psi mogu držati, ističe načelnica veterinarske inspekcije.
Kinološki savez će izdavati potvrdu da je pas uspešno socijalizovan, što znači da nije opasan po svoju okolinu. U suprotnom će biti uspavan. Komunalna policija i veterinarska inspekcija će kontrolisati sprovođenje pravilnika, a minimalna kazna za prekršioce iznosi od pet do 50 hiljada dinara.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Sub Jun 04, 2011 4:43 pm

Evo ga BH test koji je izdao KSRS koji se pominje u Članu 3 stav 4 ovog pravilnika. Predlažem da ga dobro pročitate, čak i više puta. Ovakve stvari psi polažu i u drugim zemljama, nisam siguran iz koje zemlje je tačno prepisan ovaj test (naši ne izmišljaju toplu vodu).

http://singidunum-bg.info/images/ispit_pasa.pdf

Komentari....

''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 35
Datum upisa : 04.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Sub Jun 04, 2011 6:21 pm

Procitala....volela bi da vidim kako izgleda polaganje ovakvog ispita....i koliko dugo vlasnik psa treba da radi sa jedinkom da bi pas prosao sve ove sekcije ispita....
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Sub Jun 04, 2011 6:28 pm

Ivana to bi bilo ovako nešto. Bar ovaj prvi deo ispita za koji ujedno smatram i da je najteži. Sigurno će biti organizovani treninzi za pse da bi usvojili ovako nešto. Na snimku Elena sa Magnom:

Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 35
Datum upisa : 04.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Sub Jun 04, 2011 8:36 pm

Savrsena je Smile
Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina

Broj poruka : 5740
Godina : 39
Datum upisa : 24.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Ned Jun 05, 2011 1:40 am

Kukuuu kad vidim ovako nesto, shvatim koju ja bitangu gajim Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Ned Jun 05, 2011 11:32 am

Da budem iskren nisam siguran da Magna ovde uživa, ceo klip rep joj je ili dole ili na pola podignut, dobro je utrenirana i vidi se da radi mehanički. Ima ona boljih klipova gde baš uživa u radu. Ovo je samo primer kako će taj test izgledati kod nas kad ga zvanično uvedu. Ne znam kako je tačno u ostalim zemljama i koje su posledice ako pas ne položi test (korpa-povodac), znam samo da bi Marfi ovo prošao kao od šale da je živ, al bi se zato ova ćurkica obradovala više od 10 puta i samim tim zveknula samo tako. hehe Valjda ću videti jednog dana... Smile

Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

Muški Broj poruka : 1713
Godina : 44
Datum upisa : 17.04.2010

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Ned Avg 07, 2011 10:29 am

edit off topic
Nazad na vrh Ići dole
Vladica

Ženski Broj poruka : 1651
Godina : 20
Datum upisa : 05.03.2011

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Ned Avg 07, 2011 10:40 pm

e,a u cemu je fora sa povocem u desnoj ruci??

Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Ned Avg 07, 2011 10:46 pm

Po pravilu se drzi levom rukom. Ako pas ne cima previshe i ako je vec dresiran da ide uz nogu uvek se povodac drzi levom rukom. Moze se duzi kraj povodnjika drzati u desnoj a sa levom rukom skracivati po potrebi, ali akcenat je na levoj ruci iz razloga jer se pas vodi na levoj strani.

Poslednji put izmenio Big Mazi dana Ned Avg 07, 2011 10:51 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Vladica

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Ned Avg 07, 2011 10:49 pm

A,pa to znam...Sto li ona onda vodi u desnoj kad Magda ide savrseno?

Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Ned Avg 07, 2011 10:52 pm

Evo Vladice pogledaj ovo ....to je savrsheno Smile

Nazad na vrh Ići dole
Vladica

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Ned Avg 07, 2011 11:17 pm

Wow

Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Pon Avg 08, 2011 12:02 am

Kod nas je navedeno u Pravilniku da povodac mora da bude u levoj ruci, ne znam kako je u Grčkoj (odakle je Elena) pretpostavljam da nije strogo navedeno čim ga ona drži u desnoj. Magna ima položen ovaj BH test, a Elena radi već dugo sa peievima, silne neke stvari između ostalog i napad i odbranu.

Moje mišljenje, kao kompletnog laika, ovakvo vođenje psa pretpostavljam da ima smisla samo na ovim testovima. Tačno bih odlepio da idem ulicom i da mi je Kallina glava zalepljena za levu nogavicu da ne pričam o tome koliko bi koštalo hemijsko čišćenje. hehe Zaista sam očekivao proveru u smislu da pas nije agresivan prema ljudima i prema drugim psima, da reaguje na osnovne komande, ovako nešto mi je jednostavno previše i svojstveno službenim psima na zadatku.
Drugi deo testa mi je daleko realniji i primenjljiviji u urbanoj sredini. Wink

Nazad na vrh Ići dole
neron

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Pon Avg 08, 2011 10:55 am

Pedja,slazem se u potpunosti, mislim da je malo preterano. Osnovne ok, ali bas engleski ne mora da zna geek
Nazad na vrh Ići dole
Han

Broj poruka : 1196
Godina : 51
Datum upisa : 02.06.2011

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Pon Avg 08, 2011 11:13 am

Moje mišljenje je da čovjek želi držati sve pod kontrolom, pa tako i životinje ( cirkus i sl. ). Da sam htjela ovakvog psa kupila bi belgijskog ovčara a ne sharpea. Nema mi ništa fornije kada svom peu bacim lopticu a on me pogleda onim svojim smiješnim okicama i kao da kaže: Što je ovoj neka ide sama po lopticu!!! Meni je najdraže kada svako živo biće ima svoj stav, svoju osobnost i pravo na svoj odabir ( ne kažem da ne bih voljela da me bar neki puta moj pei barem malo posluša). Ljudi bi trebali malo razmisliti ne pokušavati stavljati sve pod svoju kontrolu jer se priroda pobrinula za to. Ali to je samo moje mišljenje!
dogwalk -ovako izgledamo moj pei i ja u šetnji
Nazad na vrh Ići dole
neron

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Pon Avg 08, 2011 11:52 am

dogwalk znam kako ti je lol2
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 52
Datum upisa : 24.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Pon Avg 08, 2011 2:03 pm

htela sam da zaobidjem ovo sto se komentara tice jer sam mislila da samo ja mislim da ovo prevazilazi prirodu pasa, ne znam zabog cega ljudi misle da su ucinili nesto strasno dobro ako uspeju da od psa nacine bice koje se ponasa sasvim neprirodno. Ona dreserka sa dobermanom... ljuta Potpuno isto kao i Cirkus sto se mene tice....sva preterinjivanja su neprirodna a najsmesnije u celoj prici je sto ljudi ocekuju priznanja i tapsanje po ramenu kada od psa nacine robota ili cirskusku atrakciju.Sve sto prevazilazi osnovnu poslusnost ili zabavu za pasa je maltretiranje zivotinje sto se mojih stavova tice. Sto ne ostave na miru te jadne zivotinje da zive svoje psece zivote i uzivaju...zar nije dovoljna ta bezuslovna ljubav koju pas pruza coveku i osobina pojedinih pasa da udovolje svom coveku, zasto covek ima teznju da to pretvori u nesto drugo Sad

R.I.P. BUKI

Shar Pei je za osobu koja ‚želi nešto posebno od psa, ali... ne manje  inteligentnu od onoga koliko je on.
Ova bića jednostavno poseduju ključ naše duše, i srca. Mnogim ljudima je uzalud provaljivati.

Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Pon Avg 08, 2011 3:07 pm

Dresura je potrebna kada god izadete van kuce ili dvorishta.Ako zelite da vam pas bude zatvoren celog zivota u dvorishtu,dresura vam i ne treba.Jednostavno ga naucite da ude u stan ili kucu i neka radi tamo shta mu je volja Smile Ali vec ako idete sa njim na ulicu i zelite malo aktivniji zivot kada ga pustite sa povodnika na livadu ili u shumu da trchi,bilo bi dobro da zna da vam se vrati kada ga zovete.Ne bi bilo loshe ni da vash pas zna kada sme da laje ili,ne daj Boze,krene da ujede drugog psa ili choveka.Komande mora slushati i povinovati se njima ako sam ne zna da se obuzda.Jako je opasno takvog psa izvoditi ili primati goste ako niste sigurni kako ce reagovati i povrediti nekoga.Vi za svog psa odgovarate i snosite posledice shta god da on uradi...nemojte to zaboraviti.
Ovaj snimak sa dobermanom je profi dresura koju nije lako odraditi,i ovaj pas je sluzbeni i na snimku se vidi kako obozava da radi.Ima pasa koju vole da se sa njima radi i uzivaju u tome Smile Bez polozenog IPO1 ne moze se dobiti titula shampiona za sluzbene pse Smile i ovakav vid dresure se namenski radi.Nasha rasa nije sluzbena i od nje se i ne ochekuje da radi u rangu sa rasama predvidenim za isto.Naravno,osnovne stvari moraju znati i dobro je da znaju i da slushaju svoga gazdu.Od vas zavisi u kojoj meri ce vas pas biti cirkuzant ili samo dobro obuchen da u datom momentu opravda vashe poverenje i poslusha vas Smile
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 52
Datum upisa : 24.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Pon Avg 08, 2011 5:44 pm

Nijedan pas do sada nije rekao da mu se dopada da radi ono sto ljudi zele i zahtevaju od njega...a to sto u dresera gleda kao u Boga je zbog toga sto voli coveka i zeli da mu udovolji..ne zbog toga sto voli da radi to sto radi.Nista od tih vezbi nije vazano za instiktivne radnje vec upravo za ono sto covek zeli od svog sluge.Svaki pas moze nauciti osnovne komande i treba ih znati naravno....neophodno je za zivot u urbanim sredinama a svaki pas ce ostati gluv na komandu ukoliko ih ponese neki od instinkta i tu nema zbora....sve mi se cini da ce taj isti doberman ostati neosetljiv na svoju vrstu spremnu za parenje i tako obucen, Nema te komande koja ce recimo Bigla spreciti da otrci za njuhom ako oseti zeca recimo itd. Psi su psi...i svi su zivotinje sa kojima covek manupulise kao i sa svim nizim bicima samo ako za to oseti potrebu. Generalno nisam za iskoriscavanje drugih bica pa mi je kao sto rekoh...i Cirkus ili sluzbena dresura jedno isto.Ljudi ce uvek imati potrebu da manipulisu drugim bicima tako da je shvatanje svega ovoga individualna stvar i sreca sto nasi psi ne spadaju u rase koje su podlozne manupulisanju inace bi rada sa spustenim repovima i hvalisanja time bilo mnogo vise.Postoje mesta gde se pas moze i dalje pustati bez povodnika....uvek bih radije psa u auto pa odvela na takve povrsine nego ga izlagala ovakvim stvarima.

R.I.P. BUKI

Shar Pei je za osobu koja ‚želi nešto posebno od psa, ali... ne manje  inteligentnu od onoga koliko je on.
Ova bića jednostavno poseduju ključ naše duše, i srca. Mnogim ljudima je uzalud provaljivati.

Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Pon Avg 08, 2011 6:52 pm

Nisam protiv ovog pravilnika tj. testa (da me neko ne razume pogrešno) u gradskoj sredini pas mora da se ponaša "pristojno" jer i on sam može da predstavlja opasnost po svet oko sebe (mislim na ljude, druge pse) kao i što svet oko njega može da predstavlja opasnost po psa. E sad, ovi pravilnici (i još mnogi bakrači) nisu napisani zbog onih koji vode svog psa u skladu sa psećim karakterom (da pojasnim ja ne mogu da idem glavnom ulicom i pustim Kallu slobodno da trči jer znam da će u jednom momentu loviti pticu i podleteti pod kola gde ima saobraćaja ona je vezana) već su ovi pravilnici napisani zbog ljudi koji povedu svog divnog ljubimca u šetnju bez korpe i bez povoca i on se zakači zubima za mog psa i još gomila tih bahatih primera.
Ne znam koji pas je kakav ukoliko ne postoji jasno definisano ponašanje u datom momentu. U slučaju ovog testa (kad zaživi) znaću da svaki pas koji je slobodan ne predstavlja pretnju po mene ili mog psa, oni koji šetaju sa korpom jednostavno nisu druželjubivi i tačka. To je po meni svrha ovog testa.
Rot broj 1 se šeta sa korpom i na kratkom i znam zašto je to tako, dok rot broj 2 ide slobodno i igra se sa drugim psima, ista rasa 2 različita karaktera-temperamenta i test će da kaže koji je kakav i kako da se vodi u javnost. I još jedna stvar za koju mislim da je bitna, ovo za visinu je po meni jako glupo, većina ovde zna za moju priču o dve čivave koje su izmasakrirale Marfija Rolling Eyes da se pitam nešto (a ne pitam se) svi bi oni meni išli na test sličan ovome.
I dalje se držim onog što sam ranije rekao, da ovaj prvi deo ispita nije najbolje rešenje, valjda iz tog razloga što me taj IPO momenat užasno odbija (mrzim robotizovanost) i ne slažem se da to što moj pas ne zna da ide glavom na mom kolenu treba da bude razlog da padne test i bude osuđen na korpu, a pritom nema ni trunku agresivnosti prema ljudima ili drugim psima, ili što ne mogu da je ostavim i pomerim se 30 koraka a da ona ne potrči ka meni...
I naravno da ovo sve mogu da oporeknu oni koji se ozbiljno bave radom sa psima to izuzetno poštujem i volim da vidim, ali mene jednostavno to ne zanima niti mislim da je za mog psa naročito bitno da može da ostane 30 koraka od mene, a da se ne pomera, u krajnjem slučaju vezaću je za nešto kad krenem u prodavnicu ili ću je odvesti u stan i ponovo sići. (pošto je ovo pretpostavljam svrha te vežbe-komande) Smile

p.s. Inače sam Marfija ostavljao puštenog ispred pekare, prodavnice itd. i nikada se nije pomerao odatle (čak i kada mačka prođe), al ga tome nisam učio nego je jednostavno bio takav-nezainteresovan. Smile

Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Pon Avg 08, 2011 8:30 pm

Zanimljiva tema,nema shta...
Dresuru vidim kao mogucnost da vash pas mora da zna shta sme a shta ne sme...i tu vishe nema zbora.Takode i chovek mora da se pridrzava zakona i reda ...to je svima nadam se jasno Smile Bez toga bi bila anarhija.
Mnogi su primeri da pas koji ne slusha svoga gazdu i gde je voda chopora upravo pas dolazi do konfliktnih situacija.U prirodi psa je da prihvati choveka kao vodu chopora i da ga slusha i prati kroz zajednichki zivot.To nije nishta nenormalno.Ima i drugachijih obrnutih primera i ja se ne slazem da treba chovek biti sluga psu,sem u onim stvarima gde je sputan Razz
Nazad na vrh Ići dole
Jasna

Ženski Broj poruka : 37
Godina : 43
Datum upisa : 08.08.2010

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   Pon Avg 08, 2011 8:38 pm

Nijedan pas nije rekao da mu se nedopada ono sto ljudi zele i zahtevaju od njega.

Sve zavisi od coveka kolike su njegove zelje I zahtevi, I koliko je svestan I prepoznaje koje zelje I zahteve njegov pas zeli I na koji nacin da ih ispuni.

Nisam pristalica kada zivotinje odvoje iz njihovog prirodnog stanista I nateraju ga da u nekoj drugoj sredini budu ono sto nisu I da se ponasaju onako kako to ljudi zele
( cirkusi, zoovrtovi,razni krotitelji divljih zivotinja itd.).

Ali zivotinje kojima je prirodno staniste isto kao I covekovo,onda mora da se ponasa onako kako se zahteva jer I covek se ponasa u skladu I zakonima koje propisuje njegova zivotna sredina.

Mislim da psi koji su vaspitani da budu vodici za slepe I hendikepirane to rade ne zato sto su dobro dresirani nego su prosto psi sa takvim karakterom, kod takvih pasa nema podela na rase koje to dobro ili losije rade.

Isto psi koji pronalaze zatrpane u snegu to rade instiktivno, znaci to im je urodjeno a covek je samo prihvatio pomoc psa jer je pas u tome bolji od njega..

Sluzbeni psi se dresiraju za posebne namene, nisu to psi za kucnu varijantu ,to
Su psi koji se koriste u vojsci I policiji, I mislim da je covek jako zahvalan psu koji pronadje eksploziv ili utociste raznih terosristickih grupa sto covek ne moze.

Takvi psi ce uvek imati moje divljenje I postovanje.

A sto se tice Mazija, on nije dresiran vec je on mene dresirao, jer sve sto on zeli I zahteva ja njemu ispunim, I gledam u njega kao u Boga jer ga volim I zelim da mu udovoljim I meni se to dopada . lol2 hehe lol2
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Pravilnik o načinu držanja pasa...   

Nazad na vrh Ići dole

Pravilnik o načinu držanja pasa...
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Parenje pasa-nesto o tome...
» Gastritis kod pasa
» Epilepsija kod pasa
» 10 zapovjedi za vlasnike pasa
» Zakon o držanju domačih životinja na teritoriji grada Beograda

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu