Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Amigo
Danas u 1:41 am od neron

» Lara
Juče u 4:46 pm od neron

» Lea
Čet Okt 30, 2014 8:20 pm od Aleksandra

» Sapun od prirodnog sastava za pse
Čet Okt 30, 2014 7:36 pm od Aleksandra

» Šapica (Šapi)
Čet Okt 30, 2014 9:39 am od Shapica

» ZOI - Dresura
Sre Okt 29, 2014 11:51 am od Croft

» Potrebna pomoc! Polupkretan i slep Shar Pei u Beogradu!
Uto Okt 28, 2014 9:48 pm od unaltraina

» Shar Pei muzjak na poklon
Uto Okt 28, 2014 6:17 pm od Mea

» Kupovina shar pei-a
Ned Okt 26, 2014 8:51 pm od unaltraina

» Grof
Pet Okt 24, 2014 6:55 pm od Petar91

MookieApp
Nutrivet
Prijatelj foruma
Zgužvani Magazin 5

Share | 

Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Skarfi
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka: 4415
Godina: 32
Datum upisa: 04.02.2009

PočaljiNaslov: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Sre Sep 15, 2010 3:29 pm

Inbreeding, uzgoj u srodstvu, oznacava parenje individua koje su u uzem srodstvu nego sto je prosek srodstva populacije.
Stepen srodstva se meri Wrightovim koeficijentom inbridinga, koji se oznacava sa F1 i predstavlja verovatnocu da su dva alelna gena kod neke individue identicni po poreklu, tj., da oba gena vode poreklo od istog zajednickog pretka.
Individua nastala inbridingom potice od roditelja koji su bili u srodstvu, morali su imati jednog ili vise zajednickih predaka.
Koeficijent inbridinga se krece izmedju 0 i 1. U velikoj populaciji slobodne oplodnje F1 je 0, a u populaciji sa max inbridinga je 1.

Skeniracu formule kako se racuna i postaviti ih ovde u temi.
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka: 4415
Godina: 32
Datum upisa: 04.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Uto Okt 19, 2010 7:22 pm

Genetička raznolikost – tamna strana inbreedinga by Catherine Marley

Zamislite da gradite kuću. Mnogi će raditi na njoj: zidar, električar, vodoinstalater itd. Svatko od njih će dobiti dva plana rada za svoj dio posla. Naravno da ima još planova i detaljnih nacrta za ove poslove u uredu, ali radnik će za tu kuću dobiti samo dva. Gen je kao dugačak nacrt dan radnicima u tijelu, a ako u njemu postoji greška, radnik će pogrešno odraditi posao ili ga uopće neće završiti. Ti planovi rada (geni) za određeni zadatak nazivaju se alele. Dakle, radnik dobiva dva plana (gene) od mnogih mogućih (alela) i svakog stavlja u drugi džep, a džep je u ovom slučaju usporedba s genskim locusom, koji je stvarna lokacija svakog para kromosoma u stanici. Svaka stanica ima više parova kromosoma, čiji broj ovisi o vrsti životinje. Svaki kromozom sadrži mnogo locusa za sve poslove koje treba obaviti u tijelu. Određena se alela, specifična za svaki posao, nalazi na istom mjestu u svakom paru kromosoma, kao planovi u džepu radnika. Životinja dobija kromosome od oba svoja roditelja. Kao nositelj recesivne genetičke mutacije, životinja je dobila jednu dobru kopiju gena i jednu defektnu, i u tom slučaju dobro je nadvladalo zlo i dobar gen je dovoljan da životija bude zdrava.

Genetička raznolikost u populaciji znači da populacija sadrži veliki broj mogućih alela (alternativnih planova) za određeni genski locus, ravnomjerno raspoređenih unutar populacije. (naravno da individua može imati samo dvije alele u svojoj privatnoj kolekciji za svaki genski locus) Problem nastaje kad je u pitanju izolirana populacija, u vrlo maloj državi ili koja propisuje strogu karantenu prilikom uvoza životinja. Recimo da popularni parnjak stigne u državu: uskoro se svaka kuja u populaciji pari s njim i uskoro svako štene u državi ima neku njegovu alelu za svoje genske locuse. Pareći kuje s tim jednim parnjakom, odbacili ste alele svih ostalih odraslih parnjaka u populaciji i one će izumrijeti ukoliko se ne prenesu dalje na potomstvo. To je genetička smrt – smrt prije nego što je životinja dobila šansu da se reproducira i prenese svoje osobine na iduću generaciju. Genetička raznovrsnost je izgubljena.

Pretpostavimo da je u našoj hipotetičkoj populaciji bilo 200 mužjaka i isto toliko ženki. Ali sve su se one parile s gospodinom Predivnim, i sada umjesto 200 različitih očinskih gena u tih 200 legala imamo samo jedan. A onda netko kaže: «Dobili smo odličan tip pasa od ovog mužjaka, hajdemo spariti i njegove kćeri s njim». Sada odbacujete i drugi veliki set alela.

Sada pretpostavite da taj pas nosi neki skriveni defekt. U prvih 200 legala kojima je otac, pola štenaca su nositelji tog lošeg gena. U daljnjim parenjima, šanse da će se spariti dva nositelja lošeg gena su 25 %, čak i ako parimo nasumice. Ali dotad je izgled gospodina Predivnog postao apsolutni must u izložbenim krugovima i sve je podređeno tom tipu pasa, dok se ostali psi obično kastriraju i steriliziraju i postaju kućni ljubimci.

Dakle, izabrali smo gospodina Predivnog i odbacili ostale gene u originalnoj populaciji. No psi koje izabiremo za daljnji uzgoj i koji su vrlo nalik svom ocu najvjerojatnije nose većinu njegovih gena, i dobrih i loših, pa će tako prema svim pravilima nasljeđivanja, više od ¾ štenaca u 4 legla biti nositelji, a ¼ štenaca će biti direktno pogođeni djelovanjem loših gena. Jedno ili dva šteneta će biti pošteđeni i «čisti».

Kako riješiti nastalu situaciju? Najočitiji odgovor je «ne pariti pse nositelje tog gena». Dakle, trebali bismo iz uzgoja izbaciti sve nositelje defektnog gena. Koji su psi najvjerojatnije nositelji istog? Naravno, oni koji izgledaju poput gospodina Predivnog. Što nam onda ostaje od populacije? Vrlo, vrlo malo, možda nedovoljno za nastavak uzgoja, a i tu se mogu pojaviti genetski problemi poput veće smrtnosti štenadi nakon koćenja, slabo napredovanje, alergije i slično uzrokovani nedostatkom dobrih, raznolikih gena u populaciji.

S druge strane, što se događa ako u uzgoj unesemo svježu krv, primjerice, nekoliko mužjaka koji međusobno nisu u rodu, iz linija koje nemaju navedene probleme, nazovimo ih «Čisti», i parimo svaku žensku s različitim gospodinom Čistim. Polovica tih kuja su nositeljice s jednom lošom i jednom dobrom kopijom gena. S obzirom da mužjaci imaju samo dobre kopije gene, pola štenaca od majki nositeljica će biti nositelji, ali nijedno neće biti pogođeno. U slučaju bolesti i poremećaja koji se kasnije manifestiraju, može pomoći jedino testiranje jedinke prije ulaska u uzgoj, ako je moguće.

Postoji mogućnost da i «čisti» mužjaci u svojim genima nose neku nepoželjnu osobinu, svi oni imaju različite kolekcije – alele posve drugačije od drugih mužjaka i populacije u koju su uneseni. Mogućnost da se dvije kopije loših gena nađu su smanjene, ali ipak postoje. A ova infuzija svježe krvi unijela je i više nego dobrodošlu genetičku raznovrsnost u osiromašenu liniju. Nećemo namjerno pariti jedinke koje nose dva ista loša gena i upotrebljavat ćemo nositelje u uzgoju samo kad za to postoji dobar razlog, a i tada samo s jedinkama koje im nisu u rodu, što će s vremenom smanjiti pojavljivanje lošeg gena i očuvati dobre osobine gospodina Predivnog.

To je značenje i važnost genetičke raznovrsnosti. Nekontroliranim inbredingom možete stvoriti velike probleme, a izdvajanje (genetička smrt) jedinki koje manifestiraju loše gene nećete uvijek riješiti problem, jer krivac obično nije loš gen, već inbreeding. Morate se zapitati i što će ostati jednom kad završite, možda nećete imati genetsku bolest koje ste se nastojali riješiti inbreedingom, ali onda možda nećete imati ni pse. Razumno je da prilikom nastojanja da se riješite loših gena pripazite da ne degradirate populaciju i da povremeno unesete svježu krv.
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

Muški Broj poruka: 817
Godina: 70
Datum upisa: 16.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Sub Okt 22, 2011 3:18 pm

Palo mi napamet da u dosadi procitam i ovu temu .I znate sta me je zacudilo ?
Ni jedan odgajivac nije komentarisao .Mislim na odgajivace koji se bave reprodukcijom i prodajom a ne mi obicni vlasnici kucnih ljubimaca! evilgrin
Nazad na vrh Ići dole
Hana

Muški Broj poruka: 472
Godina: 102
Datum upisa: 16.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Sub Okt 22, 2011 10:07 pm

Citat :
Ni jedan odgajivac nije komentarisao .Mislim na odgajivace koji se bave reprodukcijom i prodajom a ne mi obicni vlasnici kucnih ljubimaca!

Mislim.....Neso.....ovo su suvise komplikovane teme i .......sta reci........za sve komentere treba i malo znanja Sad
Nazad na vrh Ići dole
Jasna

Ženski Broj poruka: 37
Godina: 40
Datum upisa: 08.08.2010

PočaljiNaslov: Re: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Sub Okt 22, 2011 11:45 pm

Koliko sam ja upoznata na forumu nema nijednog odgajivaca tako da od njih i ne mozete dobiti komentar, ali ima i onih koji i nisu odgajivaci a iza sebe imaju legla, sto rece jedan covek iz kucne radinosti. Zanima me da li su oni upoznati sa ovim ili ce opet biti price sta si platio to si dobio, vazno je da samo lici na shar pei a ostalo manje vise. Muka mi je od toga i od prozivanja ovih ili onih, svako odgovara za svoje postupke.Osim Ivaninog posta koji je postavila ja ne vidim da je neko dao neki komentar ili savet i da stoji iza toga.
Lako je dati savet ali treba stati iza njega i biti odgovoran za sve sto se bude desilo i dobro i lose.
Nazad na vrh Ići dole
Hana

Muški Broj poruka: 472
Godina: 102
Datum upisa: 16.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Ned Okt 23, 2011 12:13 am

Izgleda da si lose upoznata, na forumu postoje nekoliko odgaivaca koji se ozbiljno bave ovim poslom.( ili bar to pokusavaju sa vise ili manje uspeha ) Svi ostali imaju legla iz "kucne radinosti " i verujem da se ne upustaju u parenje u nekom bliskom srodstvu. Svako ko je zainteresovan moze da pogleda rodovnik svog psa i da vidi koliko je tu bilo incesta Smile

Kao sto sam napisao predhodnom postu za bilo koje dublje ulazenje u ovu temu potrebno je dosta znanja.
Nazad na vrh Ići dole
Jasna

PočaljiNaslov: Re: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Ned Okt 23, 2011 12:19 am

Hm... mozda je tako, a na koje to odgajivace mislis?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka: 8323
Datum upisa: 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Ned Okt 23, 2011 9:29 am

Uh nisam se usuđivao da komentarišem ovu temu još kad je Ivana postavila pre više od godinu dana. Niti sam imao negde neki predmet gde se pričalo o genetici (kao što je Ivana imala na fakultetu) niti sam imao priliku da lično "probam" ovakve stvari na psima. Realno ovako nešto nije za igru, a posebno nikada ne bih savetovao nekom da proba linijsko ukoliko nema znanja o psu ili psima na koje se linijsko parenje radi.
Naravno da ovde treba razlikovati i neke osnovne pojmove kao što su genotip, fenotip, pa geni, lokusi, aleli, nasleđivanje bolesti, jednostavno suviše komplikovano.
Postoji i druga opcija, a to je poznavanje psa na koga se radi linijsko i to ne samo poznavanje u smislu video sam tog i tog psa i prelep je, nego i koliko je dugo živeo (nikad ne bih savetovao linijsko na mladog psa), šta je dao u raznim kombinacijama i gde su se poklopili ostali psi (jer kod shar-peia se ne može izbeći linijsko u kasnijim generacijama). Sve u svemu retko ko može da komentariše ovu temu jer bi morao da se bavi uzgojem ovih pasa jako dugo i da tačno zna gde je šta dobio. Takvih ljudi mi na forumu nemamo. Za početnike i kućnu radinost moj savet iza kojeg stojim je da izbegavaju parenje u srodstvu u prvih 5-6 generacija (pa čak i dalje) ili da popričaju sa vlasnikom psa na kojeg planiraju incest. I naravno svi vlasnici koji planiraju jednog dana da pare svog psa neka ISTRAŽE rodovnik svog psa i RASPITAJU se o psima u njemu i to daleko dalje nego što piše u papiru sa pečatom i hologramom (rodovnik)!

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

PočaljiNaslov: Re: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Ned Okt 23, 2011 9:36 am

Uf ,uvek neki konflikt,nerazumevanje ili spocitavanje o "prozivanju". Wink
@Hana ili Zoki nisam mislio da je bas za one koji za sebe kazu da "sve" znaju /i nemoj opet neko da mi pise "prozivka"/bi trebali bar nesto da pitaju-zar ne?
@Jasna ,nikog ne "prozivam" ,a i sto bi ,ako imam sta da ikom kazem to bude licno ili ovde preko PM .Tako da nevidim potrebu da se u bilo kom komentaru pojavi rec"prozivka". Evil or Very Mad
Ako se pak neko smatra prozvanim ,nek to jasno i glasno napise -ja taj i taj se ne slazem da vi mene spominjete u tom kontekstu.A dali ima ili nema odgajivaca na ovom forumu ,hnn i meni bi bilo tesko odgovoriti,ali bilo sta da napisem bice opet "prozivka".
E toliko da se razumemo !Iako je tema kako Zoran napisa mozda komplikovana ,ja sam kroz graditeljstvo pokusao da je razumem /a to mi bese i struka -Gradj./
Iako se niucemu nismo slozili mislim da smo ipak oziveli ovu temu i videcete bice jos reakcija sunny
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

PočaljiNaslov: Re: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Ned Okt 23, 2011 9:53 am

OK.Pedja ,u pravu si donekle ,ali mogu li bez zamerke da te-Vas kako hoces podsetim na sijaset postova gde mi sami pisemo "kako rasa propada ,komercijalizuje se i slicno".
I posto mislim da je poruka naslova ove teme veoma potrebna svakom ko makar i u "kucnoj radinosti" pari psa bilo kog pola,zato sam i pokusao da je bez zlobe ozivim.
A kako kazes da na forumu nemamo ljudi koji mogu komentarisati ovakvu temu ,onda se ja zapitam a dali imamo clanova kojima ova tema treba da bude od koristi ako zele zdravog psa ?
Pitam se dali je preporuka da se istrazi pedigre unazad ,pa i linisko ukrstanje bar deklarativno prihvacena ,a znam da na forumu postoje osobe koje po tom pitanju mogu i te kako mnogo pomoci. Citajuci komentare i diskusije nisam bas siguran .Ako pak gledamo mnoge stence i divimo im se , a ne zapitamo se bar onoliko laicki koliko mozemo ,kako mozemo i moramo ciniti da nam ostanu zdravi i dugovecni ?
Postoje stvari u ovoj temi i koje se mogu razumeti -zar ne.
A mozda da se neko zainteresovao Ivana bi pojasnila i te pojmove ,pa zar ne stoji ona "covek se uci dok je ziv"? Pozdrav ,nista licno ,nema prozivki ,vec samo mozda kosto nekad Pedja napise "malo utopije'! sunny
Nazad na vrh Ići dole
Dacha

Muški Broj poruka: 818
Godina: 34
Datum upisa: 06.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Ned Okt 23, 2011 10:09 am

Pedja bravo bravo bravo ,pogotovo za ovu recenicu koju si napisao "Takvih ljudi mi na forumu nemamo" Ja licno nisam imao neku potrebu da pisem u ovoj temi jer do sada sam imao 2 legla i ni u jednom nije odradjen Inbreeding,sto opet ne znaci da ga mozda jednog dana necu uraditi. Naravno uz konsultaciju ljudi koji su u ovoj rasi preko 10-15god, sto mi opet na ovom forumu nemamo a mozemo reci da ni u srbiji nemamo ljude koji su to pokusavali a da su imali nekog uspeha. Znaci treba traziti savet sa strane. I naravno opet posle toga psi kakvi god budu ispali,dobri ili losi,odgovornost ce biti samo moja jer ispred njihovog imena ce stajati moje Wink
Nazad na vrh Ići dole
http://www.siriuspei.com
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Ned Okt 23, 2011 10:42 am

Nešo slažem se sa vama. Evo malo utopije i mog viđenja.
Mislim da je problem, ne samo kod nas nego i u svetu, tišina. Nije tačno da se ne zna šta se dešava nego se jednostavno informacije ne puštaju u javnost. Npr. ja znam gde se šta krije u rodovniku mog psa i ako budem ikada imao štence potrudiću se da isto tako prečešljam i rodovnik mužijaka. To traje jako dugo jer se sve proverava 100 puta i posle jače od godinu dana dobijam i dalje informacije o nekim psima. Naravno da mi je bitno koji pas u Kallinom rodovniku je uginuo sa koliko godina i od čega jer ne bih želeo da ponovim takvog psa kod mogućih mojih štenaca. Što se tiče neplaniranih kućnih legala tu je već malo veći problem jer Pera ima ženku Mika ima mužijaka pa hajde da se upare. Primer koji znam je kad je čovek odveo mužijaka na parenje, ženka nije htela da se namesti (srećom) i tek kasnije im sinulo da provere rodovnike kad ono zajednički otac. Imali su i malo sreće, valjda.
Dajem sad gori scenario dva psa imaju zajedničkog dedu taj deda je lep pas koji je uginuo i CRT bio pozitivan (amiloidoza). Znači da mu je CNV (kopija broja varijacija) bio prevelik. Da se radi linijsko na tog psa umnožavaju se njegovi dobri geni, ali se umnožavaju i njegovi loši geni (štene nasledi po jednu kopiju od svakog roditelja plus mogućnost nestabilne mutacije) znači dobija se leglo sa ogromnom verovatnoćom da ima visok CNV. Ukoliko onaj koji radi parenje u srodstvu nije imao pojma za tog psa napravio je slučajnu grešku, ukoliko je znao namerno se igra sa mogućnošću da proizvede FSF/A pse.
Ukoliko imamo odgajivača koji ima pse jako dugo (mislim na 10+ godina) i već je razvio svoju liniju (morao je negde početi tako da pretpostavljam da zna pretke svog prvog psa) i radi parenje u srodstvu on već otprilike zna šta će da dobije i gde se šta krije. E sad ovim novim istraživanjem otkriveno je da ništa nije 100% sigurno i da je mutacija nestabilna tako da je trenutno sve daleko teže, ali bar ljudi nisu skroz slepi kao što su bili pre npr. 5 ili 10 godina. Ono što hoću da kažem je da po meni nije problem raditi parenje u srodstvu ukoliko neko poznaje otprilike šta će da dobije i ukoliko izbegava "vruće pse", ali je gadno raditi parenje u srodstvu na pse koji su bili problematični. Veliki broj odgajivača u svetu je zasnovao svoju liniju na osnovu parenja u srodstvu i taj tip pasa se prepoznaje (većinu tih linija mogu da prepoznam na slikama), mnoštvo njih je imalo puno uspeha u tome.
Komplet plava linija je nastala na osnovu 2 psa (ZL's Blue Genes i Kiper's Indeed It's True). Prvi pas Blue Genes je živeo dugo za peia u to doba (12 godina) i bio zdrav jedino što je imao problem sa entropijom (ovo je info od osobe koja ga je lično videla), drugi pas je isto dugo živeo bio je zaveden kao jelenji iako neki tvrde (oni koji su parili tad sa njim) da je ustvari bio izabela boje. Na ta 2 psa je rađen gadan incest da bi se učvrstila plava linija. U zavisnosti šta su dodavali od pasa, imali su manje ili više uspeha. Kalla npr. ima oba psa u rodovniku nekoliko puta, ako je suditi po slici povukla je više na ovog Blue Genes (slabiji kostur i malo veće uši) ako poživi koliko i on biću presrećan. Smile

''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Ned Okt 23, 2011 11:03 am

Dacha ::
Pedja bravo bravo bravo ,pogotovo za ovu recenicu koju si napisao "Takvih ljudi mi na forumu nemamo" Ja licno nisam imao neku potrebu da pisem u ovoj temi jer do sada sam imao 2 legla i ni u jednom nije odradjen Inbreeding,sto opet ne znaci da ga mozda jednog dana necu uraditi. Naravno uz konsultaciju ljudi koji su u ovoj rasi preko 10-15god, sto mi opet na ovom forumu nemamo a mozemo reci da ni u srbiji nemamo ljude koji su to pokusavali a da su imali nekog uspeha. Znaci treba traziti savet sa strane. I naravno opet posle toga psi kakvi god budu ispali,dobri ili losi,odgovornost ce biti samo moja jer ispred njihovog imena ce stajati moje Wink

Naravno uz konsultaciju sa onima koji su u rasi dugo, posebno za nas koji imamo pse van već viđenih linija ovde, logično da ćemo kontaktirati ljude koji poznaju te pse. Ukoliko se odlučim npr. da mužijak za moju ženku bude ovdašnji pas sedam sa tim odgajivačem i vrtim taj rodovnik i ćaskamo jako dugo Smile

@svi, mislim da moram da budem jasan kad se priča o ovakvim temama, stoga opet moje viđenje: Problem kod nas u Srbiji NISU odgajivači (bar ne u prevelikoj meri) nego oni koji pare sve i svašta. Ovo ne ide u prilog ni budućim vlasnicima, a ni odgajivačima. Prvo, ti koji pare svoje pse nekontrolisano, nemaju predstavu šta rade i šta stvaraju, drugo u 90% slučajeva degradiraju rasu. Neretko mi se dešava da me kontaktiraju ljudi i pitaju za parenje u tim slučajevima ih obavezno upućujem na mužijake u vlasništvu odgajivača (ovih mladih na forumu Smile ) i skoro svaki put sam dobio odgovor "joj nemoj kod njih skupi su" (što nije tačno), "joj daleko mi je da idem čak do tamo" (ljudi prelaze gomile kilometara da nađu najboljeg mužijaka za svoju kuju ne zato što vole nego zato što žele da naprave nešto dobro) tako da prečesto imam osećaj da je u velikom broju slučajeva parenje samo radi parenja, a ne radi poboljšanja rase.

Nazad na vrh Ići dole
Jasna

PočaljiNaslov: Re: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Ned Okt 23, 2011 4:17 pm

Hana ::
Izgleda da si lose upoznata, na forumu postoje nekoliko odgaivaca koji se ozbiljno bave ovim poslom.( ili bar to pokusavaju sa vise ili manje uspeha ) .

Milsim da sam dobro upoznata, da na forumu nema odgajivaca koji rade inbreeding, ali ako imate neko saznanje da takvih odgajivaca ima ja vas opet pitam koji su to? Kao i da mi objasnite razloge za i protiv inbreeding-a?

Iza sve komentere treba i malo znanja.
Kao sto sam napisao predhodnom postu za bilo koje dublje ulazenje u ovu temu potrebno je dosta znanja.

Koliko treba neko da poseduje znanja da bi mogao da se ukljuci u ovu temu?
Ako je neko laik ali zeli da sazna i nauci da li mu dajete poruku da odmah odustane? Zar forum nema edukativne postove i teme (kao sto je ova) na kojima moze svako da ucestvuje sa svojim pitanjima i misljenjima?

nesa151 ::

I posto mislim da je poruka naslova ove teme veoma potrebna svakom ko makar i u "kucnoj radinosti" pari psa bilo kog pola,zato sam i pokusao da je bez zlobe ozivim.
A kako kazes da na forumu nemamo ljudi koji mogu komentarisati ovakvu temu ,onda se ja zapitam a dali imamo clanova kojima ova tema treba da bude od koristi ako zele zdravog psa ?

Nesho slazem se sa vama, naravno da ova tema treba da zazivi i da se priblizi i objasni ljudina. Mozda jeste utopija ali neka ovo bude bar pocetak da se clanovima koji imaju u planu da pare svog psa objasne neke osnovne stvari kao na primer pracenje rodovnika i linija sa kojima zele da pare.

murphypei ::

@svi, mislim da moram da budem jasan kad se priča o ovakvim temama, stoga opet moje viđenje: Problem kod nas u Srbiji NISU odgajivači (bar ne u prevelikoj meri) nego oni koji pare sve i svašta.

slazem se Pedja, ali ako bar nekom podignete svest i objasnite mu koliko je vazno poznavati linije, kako svojih pasa tako i onih sa kojim zelite svog psa da parite, ipak je to neki napredak i na taj nacin se utice na poboljsanje rase. Hajde da krenemo od clanova foruma i neka svako ko ima nedoumicu ili prosto nije u ovoj tematici,objasnis tj.pojasnis njegov rodovnik ili rodovnik psa sa kojim zeli da pari, pa ako te poslusa mali plusic za rasu ako ne dobijamo jos jednog kome ide na savest.
Nazad na vrh Ići dole
Wings-of-Campus

Muški Broj poruka: 106
Godina: 27
Datum upisa: 26.04.2010

PočaljiNaslov: Re: Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)   Ned Okt 23, 2011 5:17 pm

Cao narode , zanimljiva tema, dosta korisnih komentara I makar ja mogu dosta novog da cujem. Ja Sam odgajivac od pre godinu dana I drago mi je , trudim se I trudicu se uvek da pobojsam kvalitet nase rase u nasoj zemlji. Svarno se ne nalazim ni u jednom komentaru prozvanim Ali mi smetana vec kad se spominju odgajivaci generalno, imenujte nekog kada navodite. Ne branim nikog niti se nalazim prozvanim samo bih voleo da budemo vise otvoreni kada pricamo o nekome.
Da li vi delite ljude na crnce I belce ili na muslimane, katolike ili hriscane , na ruzne ili lepe, bogate ili siromasne ????
Mene su ucili da ljude delim na dobre I lose osobe...
Tako da nemojte vise da delite na odgajivace I druge. Ovde smo svi nadam se za dobrobit rase Ali prvenstveno po meni ovde smo za poboljsanje kvaliteta u nasoj zemlji.
Tema je zanimljima I mislim da je svako dozivljava na svoj nacin.
Ali mi nema o cemu da pricamo dok postoje ljudi kada Zele da pare prvo pitaju za cenu I kad cuju preko 200 eur uvrede se ili ti ljutito spuste slusalicu Smile tako I stence kad kupuju, samo cena ih intesuje. Ja znam da je situacija u zemlji kriticna Ali to je zalosno. Voleo bih da se uvede uzgajivacka komisija jer kod nas se svasta pari sto mi se vec gadi.
Makar mi sa foruma treba da sirimo svest drugim ljudima koji imaju sar pej.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.wingsofcampus.com

Parenje u srodstvu (inbreeding, linebreeding...)

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei ::  :: -