Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Sar Pei stene
Ned Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Sub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Čet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Uto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Sre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Pon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Čet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ned Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera

» Udomljavanje
Ned Jun 25, 2017 12:56 pm od Tessie2010

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ned Jun 18, 2017 12:41 pm od Nixon

Delite | 

Kako odabrati štene....

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8636
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Kako odabrati štene....   Ned Mar 08, 2009 12:32 pm

Nisam odgajivač i verovatno nikada neću biti,ali mislim da bi svi budući vlasnici trebalo da se upoznaju sa tim koji je najbolji način za kupovinu šteneta.
Pre svega trebalo bi dobro preispitati sebe i svoje mogućnosti. Pas nije nova igračka ili odevni predmet pas je nešto što treba da bude uz nas jedan određen životni period. Treba u potpunosti razmotriti sve opcije i biti realan u tome da zarad ljubavi i beskrajnog prijateljstva koje psi pružaju treba se takođe mnogo toga odreći i pružiti zauzvrat.
Kupovina šteneta počinje onog trenutka kada se otkriju osnovne karakteristike rase,njeni zdravstveni problemi,kao i kada se pronađe dovoljno izvora informacija o rasi,a u današnje vreme to je relativno lako i ne oduzima toliko vremena. Najbolji izvor informacija su vlasnici rase.
Kad se sve to obavi i upozna se sa osnovnim karakteristikama i potrebama tada se može preći na biranje pola šteneta. U zavisnosti od želja i lične usmerenosti neki će želeti ženku,a neki mužijaka. To je već stvar izbora. Pravilo da su ženke smirenije i poslušnije od mužijaka ne mora da važi,ali pravilo da će najmanje dva puta godišnje ulaziti u teranje ostaje neprikosnoveno. Mužijaci su samostalniji i nezavisniji,ali ne moraju da budu agresivniji,isto tako će svaki put otići za prvom ženkom u teranju i neće obraćati pažnju. Pol šteneta je stvar izbora budućeg vlasnika.
Kada se izuči rasa i kada se odredi koji pol će nam ljubimac imati,tad se prelazi na odabir prodavca. Štene treba kupiti od odgovornog odgajivača,onog ko će biti spreman da vam i sam objasni sve što se tiče rase i onog ko će vas uputiti u stvari koje su vam nejasne. Odgovoran odgajivač će vam pomoći da odlučite da li je ovo rasa za vas ili ne. Odgovoran odgajivač će biti spreman da vam pomogne ako ikada budete imali ili sumnjali u neki problem kod svog psa.Postavljajte što više pitanja i razgovarajte sa gomilom odgajivača!!!!
Sledeći korak je provera roditelja. Najbolje se može upoznati štene ukoliko se može videti bar jedan od roditelja šteneta. Mane koje imaju otac i majka verovatno će imati i štene, genetika je čudo. Vrlo verovatno da će štene imati sličan karakter,ali te stvari se već mogu kontrolisati. Možda je najbolje ići sam u kupovinu šteneta,ali to je stvar izbora i nikada nemojte uzimati štene samo zato što vam je jako slatko. Shar-pei štenci su preslatki i mogu svakog da namame. Smile Kada birate štene gledajte neko srednje veličine,nemojte uzeti ni najmanje ni najveće u leglu,ali zato obavezno uzmite najveselije i ono koje vam priđe. Pregledajte mu zube, uši, oči (sve mora biti kristalno čisto) pitajte za zatezanje kapaka da li je rađeno ili ne,da li je roditeljima rađeno, pustite štene da šeta i proverite da li pravilno hoda. Pitajte za ostale bolesti kod roditelja pa čak i ostalih predaka, neobjašnjive groznice, demodex, displaziju,amiloidozu,rak (roditelji sa ovim bolestima bi trebalo da budu isključeni iz uzgoja zarad dobrobiti rase). Pitajte za vakcine i čišćenje od parazita i tačne datume vakcinacije, pitajte sve što u vama budi neku sumnju i sve što ne znate. Tek tada možete razgovarati o ceni. Shar-pei štenci nisu jeftini,ali nijedna druga rasa nije jeftina ukoliko se radi o kvalitetnom leglu i dobrom pedigreu. Najbitnije je zdravlje šteneta. Što bolje odradite svoj domaći zadatak to ćete boljeg ljubimca imati i moći ćete da preskočite mnoge probleme sa kojima se neki od nas susreću.Zlatno pravilo je pitajte,pitajte i samo pitajte.... Smile Smile Smile

Sigurno sam nešto zaboravio,a sigurno će se odavde neko drugi setiti pa će dodati, da sam znao 30% ovih stvari, danas sigurno ne bih morao da se susrećem sa mnogim problemima koje Marfi ima.

Pozdrav

Peđa&Marfi

Poslednji izmenio murphypei dana Pet Jun 03, 2011 2:30 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
ivana&bane

Ženski Broj poruka : 491
Godina : 36
Datum upisa : 25.10.2007

PočaljiNaslov: Re: Kako odabrati štene....   Ned Mar 08, 2009 1:52 pm

Slazem se sa svime sto je Pedja napisao. Mi smo Crisp-a odabrali tako sto je Ivana rekla da ako u leglu ima zuti muzijak-on je njen... Crisp je bio jedini zuti muzijak... Izgleda da je sreca bila na nasoj strani... Smile Smile Smile
Od bolesti smo samo jednom imali bronhitis,tada je Crisp imao oko 6 meseci i jednu operaciju sape kada mu je popino prase uslo izmedju prstiju ( pisao sam vec o tome )...
Da nisu modni detalj,govori i prica da je devojka uzela Crisp-ovog brata i sestru,pazila ih i mazila dok su bili mali i naguzvani ( tad su joj bili zanimljivi ) a sada kuka kako daje 5000-6000 din mesecno samo na hranu!! Cak sam cuo i da se raspituje,kome da ih da... Strasno!!
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 35
Datum upisa : 04.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Kako odabrati štene....   Pon Mar 09, 2009 10:06 am

Slazemo se sa Pedjom u potpunosti!!!!!!!!!
Mi kada smo kupovali stene, bila su ostala 3 muzijaka u leglu. Dva crna i jedan zuti. Nas sadasnji ljubimac mi je odmah pritrcao i namestio se da ga mazim....ljubav na prvi pogled SmileSmileSmileSmile

A da prave biznis od ovoga prave...dosta ljudi kada nas zaustavi na ulici odmah pita koliko kosta Skarfi i naravno dodaju, ej blago vama sad cete da zaradjijete na njemu !!!!!!!! STRASNO!!!!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Hana

Muški Broj poruka : 472
Godina : 105
Datum upisa : 16.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Kako odabrati štene....   Čet Feb 18, 2010 9:28 pm

A da prave biznis od ovoga prave...dosta ljudi kada nas zaustavi na ulici odmah pita koliko kosta Skarfi i naravno dodaju, ej blago vama sad cete da zaradjijete na njemu !!!!!!!! STRASNO!!!!!!!

Da bas tako, ali tu nema zarade, i verujem da veliki deo ljudi sa ovog foruma ni ne razmisla o tome.
Izuzetaka ima svuda Smile
Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8636
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: Kako odabrati štene....   Pet Jun 03, 2011 2:29 pm

Evo podižem ovu temu i za buduće vlasnike i za sadašnje.

Pitanja: Kako odabrati štene i odgajivača? Vaša iskustva. Kako ste vi to uradili? Kako biste to uradili sada kada ste stekli neki utisak šta je to shar-pei?

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Vladica

Ženski Broj poruka : 1651
Godina : 20
Datum upisa : 05.03.2011

PočaljiNaslov: Re: Kako odabrati štene....   Pet Jun 03, 2011 4:39 pm

E,evo i mi da se ukljucimo...Kao i vecina vlasnika nisam bila dovoljno informisana oko rase i svih mogucih problema prilikom kupovine mog prvog pei-a...Nasla sam u oglasima malo,slatko,,zguzvano kuce za 150 e,inace pre toga shar pei-a sam videla na reklami za Garnijer...Takodje naslusala sam se i prica da im se kapci moraju podizati svaka dva meseca jer im koza raste brze nego telo... o.O" Kod nas je situacija bila jos kompleksije jer nam je bas tih dana uginuo francuski buldog Gisa,i jednostavo smo zeleli novog psa sto pre...I tako ja,cale,i brat krenemo za Uzice..Nadjemo coveka,odemo kod njega u stan...I sad mi je smesno kad se setim kakvu smo mi predstavu imali o pei-evima... Smile Poneli smo cak i malu kutiju od obuce da bi ona tu spavala u toku puta,ocekujuci sasvim malo stene,kakav je bio Gisa kad smo ga kupili...Ma ,Tia uopste nije ni planirana da zivi u kuci...Isto joj je napravljen mali ogradjen prostor u letnjoj kuhinji i sijalica kojom se greju mali pilici..Kad smo otvorili vrata stana u kom je Tia zivela,bili smo u najmanju ruku zapanjeni...Odmah na ulazu docekala nas je zguzvana loptica pozdravljajuci nas lavezom...Kako sam odlepila kad sam je videla..Jos mi je zanimljivija bila jer je stalno trckarala po stanu i nikako nismo mogli da je uhvatimo... Razz I tu mi,kao,poceli da gledamo stene...Moj cale se kao nesto tripuje da zna(da,ali o pticarima i sl. psima,a ne o shar pei-u),,pregledao joj zagriz,oci,zglobove,bla,bla,bla..U sustini cim smo je videli znali smo da cemo je uzeti...I tako smo se vratili kuci sa nasom malom zguzvankom,koja nas je preplasila kad je povratila u kolima usled naglog kocenja... Pre nego sto smo je odveli kuci otisli smo kod veta,koji je rekao da jako lepo izgleda sve sem desnog oka,koje nije bilo u kriticnom stanju ,ali izvesno je da je postojao entropijum,koji smo ubrzo operisali(kad su je uspavali uocili su ga i na 2. oku,i sve je zajedno sa cistama sredjeno)...I to je bila jedina intervencija koju smo imali od kad smo je kupili,naravno kod veta smo isli i za vakcine(da,omg,uzeli smo stene koje je primilo samo puppy vakcinu !!!!)...Sto se rodovnika tice on nam je kasnije stigao postom...Za sada mogu reci da je sve u redu,i s ozirom na to kako sam neiskusno birala stene,dobro sam prosla..Nadam se da ce tako i ostati....I,da,definitivno sam odlucila da ce mi svaki sedeci pas biti pei,tako da cu svakako vise obracati paznju prilikom kupovine...Mnogo,mnogo vise informacija sam dobila,i sasvim je izvesno da mi nece pasti na pamet da krecem u kupovinu pei-a sa 150 e,i to kod neproverenog odgajivaca...ali,sad sta je tu je,ja cu dati sve od sebe da Tii pruzim maximalno dobre uslove za zivot,kao i puuuno ljubavi i paznje...Uradicu sve sto je do mene da se oseca lepo i zdravo...Ali ocigledno da ne mozemo bas na sve stvari da uticemo...

Nazad na vrh Ići dole
Vladica

Ženski Broj poruka : 1651
Godina : 20
Datum upisa : 05.03.2011

PočaljiNaslov: Re: Kako odabrati štene....   Pet Jun 03, 2011 4:39 pm

Uh,al´ sam ja oduzila,post,ali ako ce to pomoci nekom prilikom kupovine psa Razz

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Kako odabrati štene....   

Nazad na vrh Ići dole

Kako odabrati štene....
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Štene cvili za mnom
» Potreban savet!
» Prvobirano štene labrador retrivera na prodaju
» Ka da znam da li je zaista Labrador
» kako prehraniti stene?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu