Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Parenje, graviditet i ostale teme...
Uto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Sre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Pon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Čet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ned Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera

» Udomljavanje
Ned Jun 25, 2017 12:56 pm od Tessie2010

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ned Jun 18, 2017 12:41 pm od Nixon

» Bella
Ned Jun 18, 2017 12:23 pm od Nixon

» Rezanje
Uto Maj 09, 2017 7:55 pm od Murphypei

» Mokrenje unutar kuce
Ned Maj 07, 2017 1:26 pm od Lord

Delite | 

Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
ivana&bane

Ženski Broj poruka : 491
Godina : 36
Datum upisa : 25.10.2007

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Čet Nov 19, 2009 6:01 pm

Povodom Mrkijeve tragicne smrti,resio sam da napisem svoje misljenje o svemu tome i o dresuri uopste.

Smatram da nije Mrkiju trebalo da se dogodi to sto mu se dogodilo. Sto vise citam post-ove i gledam slike sa izlozbe u NS-u,sve vise i vise bujaju emocije u meni...

Nije Mrki to uradio bez razloga 1000%...nesto je prethodilo tome... Sada moze samo da se nagadja... Da li je mozda ogrlica imala uticaj na njegovo iznenadno ponasanje? Da ga mozda sinovljevi drugari nisu "maltretirali",nesto zezali...? Da ga sin mozda nije nesto zezao...? Ne bi on rezao iz cista mira... Da se deca nisu igrala sa ogrlicom...

Mrki je imao samo 14 meseci...on je jos bio stene... Oni su u pubertetu do 18-og meseca... Mislim... On je jos uvek ucio...

Crisp je samo JEDNOM zarezao na Ivanu... ODVALIO sa ga od batina!!! Na terasi je bio od 12h do 20h,a ceo dan je temperatura bila oko 10-ak stepeni... Ostar sam bio sa njim narednih 7 dana... NIKADA mu se to nije ponovilo!!! Inace je bio Mrkijevog uzrasta...

Mozete se ne slagati samnom,ali batina je iz raja izasla!! Samo batine i ignorisanje!! Ne treba meni pas da seni,da zna da hoda na dve noge,da preskace prepreke,da...ne znam ni ja...ovo nije pas za te stvari... Oni su mnoogooo gori od pit bull-ova jer imaju svoje JA i svoj karakter!! Njih treba psihicki "slomiti" i postaviti ih na svooje mesto!! Njima treba CVRSTA ruka!! Crisp jeste razmazen,ali...kada dreknem,ukopa se u sekundi gde je bio!! Dalje nema razgovora!! Jednom mi se ucinilo da je zarezao na mene,mislim da sam i pisao negde o tome,boze...kakve batine je tada dobio...a,nije zarezao vec se pobunio sto ce ostati kuci... Boze,mene su ruke bolele dva dana...

Crisp-ova majka je bila mnoogoo agrsivna kada jede...ni gazda tada nije smeo da joj pridje...ko zna koliko pasa je podavila... Vodjen time,kada je Crisp dobio prvu kosku,krenuo sam da mu je uzmem..naravno,zarezao je...batine,pa opet je dobio kosku...opet kad sam krenuo da mu je uzmem,opet je zarezao...opet batine pa je opet dobio kosku...vise nikada nije zarezao na mene dok jede,mogu mu uzimati iz usta sta hocu,uzimati ciniju,kosku... NIKADA VISE!!

Citat :
"Posle toga Darko je rekao da je jedino rešenje eutanazija jer da ga dajemo nekom negde ne bismo mogli.On je bio naša maza koja je bila član porodice."

Sa ovime se ne slazem!! Bolje je ubiti psa i igrati se Boga nego dati psa drugome... Bilo je izbora za Mrkija...

R.I.P Mrki...
Nazad na vrh Ići dole
kud

Broj poruka : 1143
Godina : 49
Datum upisa : 11.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Čet Nov 19, 2009 6:52 pm

Moja deca nisu mala da bi mu stavljali prst u oko ili već nešto slično tome.Stariji ima 15 godina a mlađi 10.Drugari koji su dolazili kod mlađeg ga nisu ni pipnuli.Samo smo ga Darko i ja šetali i koristili ogrlicu koja od letos nije imala potrebe da se stiska.Deca su se sa njim igrala kod kuće i to su dobro naučena kako i koliko i gde su granice.
Sto puta smo se preispitali i ne postoji ni jedan razlog za takvo ponašanje.I Mrki je dobio žestoke batine od Darka posle prvog napada i nije se pokunjio već je bio još besniji i krenuo u napad na njega.
Za sve drugo je Mrki slušao bez pogovora i bez elektr. ogrlice koja je poslužila samo mesec dana da ne bi dobio batine a shvatio šta sme a šta ne.
On je jednostavno poremetio nešto i krenuo na nas.Darku su otekle i ruke i noge posle drugog napada ali ništa nije vredelo.
To nije bio isti pas.Nemam više vremena ali imam još oko toga.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8633
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Čet Nov 19, 2009 7:42 pm

Bane,drago mi je da si ponovo otvorio ovu temu žao mi je samo što je povod za otvaranje teme ovakav. Ono što ću prvo da kažem je da očigledno postoji problem u ponašanju kod shar-peia samo što postoje mnogi koji to neće da kažu javno. Uglavnom svi pišu o lepim stvarima i postavljaju slike,ali malo ljudi priča o trenucima kada njihov pas zareži na njih ili nekog od ukućana.
Druga stvar je to što će na ovu temu pisati nas nekoliko i izneti svoje mišljenje kako treba vaspitati psa i sve će se završiti na tome,a zaista je bitno da ljudi shvate i da pričaju ukoliko imaju problem.
Dresura nije laka stvar i mislim da za dresuru čovek mora biti i nadaren jer treba poznavati psa kojeg imaš i treba osetiti neke stvari,jednostavno treba imati tu neku posebnu nit u sebi koja te povezuje sa psom.
Možda treba razjasniti da kod pasa kao i kod ljudi postoje nasledne i stečene osobine i to ne treba shvatati olako. LJUDI,gledajte kad kupujete psa,karakter je u određenom procentu nasledan. E sad,da ne bude da je samo nasleđe krivo za sve (što nikako nije tačno) treba obratiti pažnju i na to kako mi svog psa vaspitavamo to je DALEKO BITNIJE. PAS MORA DA ZNA KO JE GAZDA!!!!! Od prvog dana kada uđe u kuću počinje se sa dresurom. Ne mislim na ozbiljnu dresuru nego na jednostavno i prosto učenje određenih pravila. Štene NE SME da reži na ukućane. Napravite razliku između igre i ozbiljnog,agresivnog ponašanja. U svakoj situaciji pas je na nižoj poziciji u odnosu na vlasnike sviđalo se to njemu ili ne. Batinu opravdavam samo u slučaju kada ugrozi tuđ ili svoj život! Režanje na vlasnika ili na nekog od ukućana je ozbiljna stvar jer režanje vrlo lako može da pređe u napad. Ispravite takvo ponašanje odmah.
Veliki procenat agresivnog ponašanja vezan je za zdravstvene probleme (bol,neka bolest,poremećaj lučenja hormona tiroidne i štitne žlezde) takve stvari bi trebalo isključiti pre nego što se preduzme sledeći korak.
Bane,sad kad neko pročita tvoj post reći će da ti učiš Crispa tako što ga stalno tučeš,a znam da to nije tačno i video sam kako reaguje kad mu kažeš NE, ili kad ga vodiš u ringu pored drugih pasa,nekolicina nas se srela i videli kakvi su nam psi.
Evo ja problema te vrste sa Marfijem nemam niti sam ikada imao. Jednostavno pas nikada nije zarežao na mene niti na nekog od ukućana niti na nekog ko nam ulazi u kuću,ali je zato iskočio iskežen kada je pijana budala izletela na mene prošle godine za Božić u večernjoj šetnji,da nisam dreknuo NE verovatno bi ga dograbio ali potpuno opravdano. Kako sam rekao NE on se smirio i stao iza mene. Savršeno reagovanje,niko ga tome nije učio,ali je on znao u tom momentu da pravila postavljam ja i tako je uvek. Marfi ne laje kad nam neko ulazi u stan,kad kažem mesto on se povlači, kad kažem uz on je kraj moje noge,može da prođe pored gomile dece,jednom mu je klinac pritrčao iza leđa i hteo da ga prepadne pa ga je uhvatio za zadnje noge,tad nije on režao nego ja. Sve to je zato što on zna da sam ja alfa i da je on na poslednjem mestu u našoj kući. Pas ne sme da misli da nešto može jer on to tako hoće,a složiće se svi da su ovi naši upravo takvi,tvrdoglavi i inteligentni i nezavisni.
Ne znam da li je to slomljen karakter ili šta već,ali po meni je to dobro vaspitan pas. Batine je dobio 2 puta u životu i mislim da ih je zapamtio za sva vremena posle toga je 2 nedelje šetao samo na kratkom povodcu i uz moju nogu i bio kompletno ignorisan po pitanju svih svojih želja. Kad se ponaša lepo tad može da njuška i zapišava svako drvo,u suprotnom sledi sankcija.
I još jedna stvar,svi se vade na razmaženost. Jedna stvar je kad je pas maza i kad se tako ponaša,a druga stvar je kad je razmažen i ponaša se kako on hoće,to nije ni razmaženost nego bezobrazluk i veoma je opasno stanje. Razmislite svi o tome.

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Hana

Muški Broj poruka : 472
Godina : 105
Datum upisa : 16.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Čet Nov 19, 2009 8:53 pm

Ufffff vrlo nezahvalna tema za pisanje. Svako od nas ima oderdjeni sistem
po kome se ponasa kada je sa svojim psom.
Prvo ne slazem se sa @ivana&bane u tome da dreba tuci psa. Jete tacno da postoji ona isteka : prebio sam ga ko psa" ali mislim da ima i drugih nacina da se pas socializuje. Najlakse je batinama uterati strah.
Iskustva sa moim psom su sasvim pozitivna , ( to je moje subjektivno misljenje), nije zlatan ali u kuci je potpuno miroljubiv i nikada nije ispoljio
bas nikakvu dozu agresivnosti ni na koga. E sada druga je prica sto kada izadjemo u setnju ne dozvoljava " odredjenim ludima" da mu pridju i na njih laje.Takodje ne voli ni deca da ga diraju ali samo kada je vani u kuci mozez da mu radis sta hoces.
Verujem da bih mogao i tu dozu agresivnosti da mu suzbijem
ali iskreno nisam ni pokusavao ,vodim ga na povodcu ,bez moje dozvole ne dozvoljavam da mu niko prilazi i to je to.

Citat :
treba poznavati psa kojeg imaš i treba osetiti neke stvari,jednostavno treba imati tu neku posebnu nit u sebi koja te povezuje sa psom.

Eto u jednoj recenici sva mudrost.Ko to ne moze bolje je da izabere nesto drugo za ljubimca, (ribice, papagaja, gliste ili sta vec....)
Nazad na vrh Ići dole
ivana&bane

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Čet Nov 19, 2009 9:04 pm

Iris,Darko,nemojte me shvatiti pogresno. O vama imam veoma visoko misljenje kao o finim i kulturnim ljudima. Ne sumnjam i da su vasa deca isto takva. Mozda sam se pogresno izrazio,ali sam hteo reci da se nesto desilo izmedju vaseg starijeg sina i Mrkija. Sta? Ko zna... Ako sam dobro shvatio,on je rezao samo na njega ili u njegovom prisustvu. Smatram da je bilo necega izmedju njih dvojice...a mozda i nije... ko ce ga znati... Opet vas molim da me ne shvatite pogresno,izuzetno vas cenim i stekako sam utisak kao o veoma prijanim i ljubaznim ljudima sto mislim da sam vec negde i pisao tj kada smo se prvi put sreli na beogradskoj izlozbi.

Moje je samo misljenje da niste trebali tako brzo da donesete odluku o eutanziji,vec da se pokusa naci jos neko resenje... Da ga poklonite nekome,eventualno u prvo vreme u neki azil...

Ipak,on je jos uvek bio stene...on je jos bio bebac...

Moze se zakljuciti iz mog post-a da ja samo mlatim Crisp-a,ali nije tako. Crisp je dobio 5,6 puta batine do sada i to je to. On je po ceo dan obasut ljubavlju. Ili ga cmacem po ceo dan ili mu bacam igrackice,ili se mazimo... Zna se kada slede batine. Sto kaze Pedja,kada ugrozi svoj ili tudji zivot i ako zarezi na ukucane. Pre nego sto je Crisp usao u nasu kucu,Ivani sam rekao da ako se desi nekada da ujede nekoga iz kuca da cu ga licno ubiti bez trunke razmisljanja. To na njihovom jeziku znaci da je jaci od gazde,a to ne moze...makar kod mene. Tacno znam kada je Crisp dobio batine:
1.Kada je pojeo pasos tj popeo se na trpezarijski sto i uzeo pasos
2.Zbog koske-vec pisano o tome
3..Kada je istrcao na ulicu da juri druge pse i nije se obazirao na moje "Stani"
4.Kada je zarezao na Ivanu. To se desilo u sali,ona mu je rekla nesto kao "Sad cu da te prebijem ko macku" u prolazu,on zapalio pod sto. Ona prisla da ga pomazi,da mu stavi do znanja da se salila,kad on zube na nju. Ona opet lepo,on jos vise se kazi...tada je pozvala mene... Ostatak sam vec napisao...
5.Zbog jedne stvari o kojoj ne bih sada...
6.Kada je zarezao na mene tj ucinilo mi se da je zarezao.... To je to... On dobro zna gde mu je mesto,ko je Alfa u kuci sto kaze Pedja...

Ljudi,ovo je kineski borbeni pas. Mnogi toga nisu svesni. Dosta ljudi ga uzima kako modni detalj a ne shvataju da je to ipak borbeni pas. I posle kad se nesto desi..."A,sta sad...?" Pravdaju se da ga nikada nisu tukli,da je bio obasut ljubavlju.da... Ali,njima i trebaju batine,cvrst stav... Geni su geni... Kada ga ljudi uzimaju,da li su se raspitali o njihovim potrebama,o naravi,o... Da li mogu da zadovolje njihove potrebe? Da li imju dovoljno cvrstu ruku,stav naspram psa... Da li ga mogu "pobediti" psihicki... Naravno da nisu... Mali su slatki,naborani,svi se okrecu za njima... Izvesna osoba je uzela Crisp-ovog brata i sestru,2 Shar Pei-a...dok su bili mali,extra... Bila je centar paznje,u full-u...kad su odrasli htela je da ih izbaci na ulicu,da ih pokloni..."Jedu 2 dzaka granula mesecno". Skupo joj..a nije joj bilo skupo da da po 700€ za jedno stene?!? Ne,tada je bila "in" sa fensi modnim detaljima... Vise Shar Pei-evi nisu u modi,sada su Cane Corso... Sta je sledece?!?

Da li bi ljudi sa decom uzeli za kucnog ljubimca pit bull-a ili AST-a? Shar pei je isto ta,samo dosta gore jer je tvrdogla i ima svoje JA i nece se tako lako pokoriti,ipoak je to bio carski pas. Iz njega izbija to,taj ponos...
Nazad na vrh Ići dole
ivana&bane

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Čet Nov 19, 2009 9:14 pm

Slazem se sa Hanom da batine nisu jedini nacin da se pas socijaluzuje,ali ipak pas ponekad mora dobiti batine,to je neminovno. Ne treba pas da se plasi gazde,ali mora postojati doza staropostovanja tj poverenja.

Slazem se da pas ne treba svakog da voli,i svakom coveku ne odgovara svaki covek. Npr,Crisp ne voli moga kuma-kad je bio mali nije hteo da ga mazi,pravio ga ljubomornim sa Donkom-nju mazi a njega tera... Sada npr Crisp njemu ne dovoljava da ga mazi,cak ni da mu pridje. Na ulici uglavnom ne prilazi ljudima,mekima hoce-uglavnom ko ima psa... U kuci je veliki zastitnik,nikoga ne pusta,ali kada smo mi tu,problema nema. Legne na svoje mesto,izvali se negde na parket i to je to...
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Čet Nov 19, 2009 10:05 pm

Mene inače ta priča o kineskom borbenom psu pomalo nervira jer ako krenemo tako, veliki broj rasa (pasmina) je korišćen u nekom periodu za borbe. Shar-pei je u tu svrhu korišćen jako kratko. Problem sa ovom rasom je što je to jedna tvrdoglava,samostalna i nadasve inteligentna rasa. Problem sa ovom rasom je dominacija koju rasa kao rasa želi da ispolji svaki put kada oseti da je taj neko slabiji i problem je što ova rasa zahteva jakog,odgovornog i karakterno stabilnog vlasnika.
Ona druga strana su jedinke koje jednostavno nisu "čiste" pod tim mislim na svakog psa koji napadne vlasnika i koji je spreman da se bori za mesto u čoporu. Moguće je da u periodu kada rade hormoni,posebno kod mužijaka,dođe do traženja tj. zahtevanja veće hijerarhijske pozicije,ali onaj momenat gde pas godinu dana živi u porodici i skoči na dete ne ostavlja puno vremena za razmišljanje. Jednostano postoje neke stvari koje ne možemo da razumemo dok se ne nađemo u identičnoj situaciji.
Pas treba da zna da je pas u svakom trenutku i treba da zna gde mu je mesto. Na stranu naša ljubav i to koliko smo mi vezani postoji granica koja nikada ne sme da se pređe. Ko ne razume nek pročita šta piše u mom potpisu.
Mog psa kontrolišem ja,određujem kad će da jede,kad ću da ga izvedem napolje,kad ću da ga pomazim, određujem kome će da priđe i ko će njemu da priđe. Marfi gleda u mene kad se nađe u nepoznatoj situaciji jer prati šta ću ja da uradim i na osnovu toga će se on ponašati. I ponovo,Marfi nije savršen i ima gomilu mana i gomilu propusta,ali je meni pre svega bilo bitno da bude tolerantan i nezainteresovan sa ljudima i u tome sam uspeo. O situaciji da skoči ili da zareži na nekog ne mogu ni da razmišljam jer sam siguran da to ne bi uradio,posebno ne na nas ukućane,ali da se razumemo kad je bio mali i tek došao kod nas umeo je da se pravi "dasa",ali je naučen da takvo ponašanje nije prihvatljivo.

''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
sharpi

Muški Broj poruka : 1043
Godina : 40
Datum upisa : 08.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Čet Nov 19, 2009 10:28 pm

Svaki pas ima svoj karakter i narav,baš kao kod ljudih... Znači svaki je posebna priča. Alfija sam dva puta istukao još u početku kad je došao kod nas. Mislim više puta sam ga udario po guzici,ali baš slabo,kao opomena.Sada ako već dignem glas da je "loš pas",on odmah dodje do mene sa spuštenim ušima,i počne da me jako liže. Puno puta se desi da vičem na Lili,a odmah do mene da me liže,da se izvini,a on ni kriv ni dužan,a njoj boli guyica da ja vičem... Lili dva puta dobila batine, jednom ozbiljno istukao,kada je na ulaznoj kapiji je održavala svoje zube... I još sam je jednom išamarao sa listom od fikusa kada je razgrizla biljku jer joj je bilo dosade. Ai od tada ne dira sobne biljke... Smile Mada ona ponekad još uvek neozbiljna, blesava pa čak i gluva (jer često neće da čuje kada ih zovem unutra,a ona još bi da ostane u dvorištu),ali mislim kako će biti starija,biće poslušnija.Već sada je dosta ozbiljnija nego pre 3-4 meseca...
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 35
Datum upisa : 04.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Pet Nov 20, 2009 9:32 am

....................
ne znam sta da kazem..........malo sam zbunjena od pre dva dana i desavanja oko Mrkija....
Posmatram Skareta vec dva dana, i ne mogu to da zamislim...
Promenio se, sad je postao ozbiljniji, mirniji,...vise ne radi neke decije stvari, ne glupira se...slusa...nekad je malo gluv na moje dozivanje ali na kraju se odazove...procice ga i to za dva tri meseca...
Neki od vas su ga upoznali na izlozbi...Skare je sada neuporedivo mirniji, a proslo je dva meseca...
Mi nismo imali nikada ovakav tip problema sa njim...Iris sam ispricala preko mob pre dva dana, Skare je na mene zalajao samo jednom, ali to je bila zaista moja krivica...on je jeo, brljavio je hranu, i ja sam kao i prethodnih 100000000 puta htela da pridjem i da mu dajem da jede iz ruke, jer kada je bolestan cesto stoji i ceka da ga ja hranim...samo sto ovaj put ja kreten cucnem i krenem kao pas na sve cetiri prema njemu i ne obratim mu se...samo je zalajao jednom na mene u smislu ej ne diraj mi hranu...ja sam se tako uplasila, ustala i otisla od njega, a on gospodin navalio da jede....Ivan je bio besan na mene sto uopste to radim na taj nacin, a jos vise sto nisam sad viknula na njega kad je to uradio vec sam samo ustala i otisla kao oparena....
Moja greska....
Dobio je batine kao mali i nikad vise posle toga....Kad ja ili Ivan podviknemo, ukopava se, nestaje, nema ga...i dolazi da se mazi i da mi lize noge....
Puno sam cula za slucajeve nasilja u porodici od strane Shar pea u zadnjih 6 meseci...svi su se zavrsili kao i Mrkijeva prica....
Moj Ivan je gledao sa prozora zgrade kod druga kako shar pei ubija nemackog ovcara...sve je bilo gotovo brzinom svetlosti... Odmah me je nazvao da pita sta radi Skare.........
Generalno ljudi ne znaju o ovoj rasi...
Moj pas kada je sa mnom ne dozvoljava muskarcima da pridju i da ga pomaze...to ste mogli videti na izlozbi...Iris je bez problema prisla i mazila ga, Ivana takodje...a kada je Bane hteo da ga pomazi on je zarezao...jednostavno se uvek od kada je mali tako postavljao...kad ga seta Ivan nema problema...ali generalno ne volim da ga bilo ko pipka i mazi ..jer i mi ljudi smo cudni i bas zato sto mnogi ne znaju kakav je ovo pas mogu biti povredjeni od strane njega....

Svi ukucani pa tek onda ON....i tu nema govora ni price....

Mrkijevi vlasnici su sigurna sam uradili sve da zastite svoju decu i sebe...ne mogu zamisliti da budem u stanu sa Skaretom koji me je par puta tog dana hteo zaklati....nema sanse...a isto tako znam da pas koji jednom krene na gazdu, niko ne garantuje da nece opet...i kada ce to uraditi....
Nazad na vrh Ići dole
ivana&bane

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Pet Nov 20, 2009 11:27 am

Zastita vlasnika je jedna stvar,agresivnost druga... Ne treba svako da prilazi mom psu,niti on treba da prilazi svakom. U setnji je na povodcu,osim na nekoj livadi gde nema nikoga osim nas ili ako nas ima dosta sa kucicima. To je dobro sto Skarfi stiti Ivanu,za svaku pohvalu.

Citat :
Puno sam cula za slucajeve nasilja u porodici od strane Shar pea u zadnjih 6 meseci...svi su se zavrsili kao i Mrkijeva prica....

Zasto?! Zato sto su ih ljudi uzimali kao modni detalj,posle ih "ispustili",psi se osilili,i...

Da je pas nekoga izujedao,naneo mu povrede pa da razumem... Najlakse je uspavati psa... Ipak je on zivo bice... Ko sme nekome da oduzme zivot?!? Ko ima pravo na to?!? Igramo se boga?!? Sto ne pokloniti psa nekome? Mozda ce neko umeti sa takvim psom...

Elektricna ogrlica?!? Da li roditelji "pucaju" malu decu sa elektro-sokerima? Sto ne bi? Kada dete nesto zgresi,ne treba ga tuci,ne treba pricati sa njim,ne treba se izdrati na njega vec odmah uzeti elektro-soker pa... Neka ono misli sto je to dobilo... Da li je to u redu? Ta ogrlica mozda olaksava posao vlasniku,nema mnogo problema,najlakse je pritisnuti dugme...a,pas? Kako ta struja utice na njega? Da li ti elektricni impulsi imaju ikakvog uticaja na mozak psa?

Gledao sam na Animal planet-u Animal cop-s,spasili su jednog izmucenog psa sa ranama po glavi,telu,mrsavog... Pomislih,svaka im cast!! Odnesose ga u azil,oporavise ga,pas prelep! Kada je doslo vreme za usvajanje, neki kreten treba da proceni njegovo ponasanje. Mozes psu da radis svasta,on cuti,ali kada su mu dali osuseno svinjsko uvo ( to im je valjda poslastica ),htede kreten da mu uzme to i pas zareza na njega ( prvi put ga vidi ). Odmah je zakljucio da je pas asocijalan i agresivan i rekao da ga uspavaju!! On mica,prelep,predobar... Pa,ko zna koliko je cica bio gladan,kako su se odnosili prema njemu.. I dzukela samo zbog tog rezanja pravac na injekciju!! Ivana i ja smo preplakali tu epizodu i od tad ne gledam nikako tu emisiju. To je americki sistem razmisljanja,hoce da sve kontrolisu,da budu bogovi...a,priroda se ne da kontrolisati...
Nazad na vrh Ići dole
Bora

Muški Broj poruka : 259
Godina : 32
Datum upisa : 19.09.2008

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Pet Nov 20, 2009 1:18 pm

Ovaj post sto cu da napisem ce sigurno biti dugacak tako da koga mrzi da cita sve,neka odma odustane!

Kao prvo zelim da kazem da kao sto ste svi mogli da vidite do sada i kao sto jos uvek mozete da proverite u sekcijama za dresuru...kada god se polemisalo oko el.ogrlice ja se nisam mesao!
Razlog tome je sto smatram da svako ima pravo na svoje misljenje i sto nisam hteo da se raspravljam oko toga!
I NAJBITNIJE ZATO STO JA TO PRODAJEM,NISAM ZELEO DA TO HVALIM I NAMECEM JER NISAM TAKAV TIP!!!
Pedja je rekao kada sam ja Bori prvi put kupio tu ogrlicu da izvestavam o daljim rezultatima...nasta sam ja rekao da ne bi vise nisat pisao o tome da ne bi bilo da ja namecem tu ogrlicu!(takodje mozete proveriti na trecoj str,ovde)!

I zaista nisam imao nameru da nista pisem o tome sve do ovog trenutka kada je Bane izneo svoje misljenje po ko zna koji put!

Jedno pitanje za tebe Bane.Da li si ikada u svome zivotu drzao tu ogrlicu u svojoj ruci?Da li si ikada isprobao taj el.shock na sebi?Da li si znao da gotovo 50 % pasa ne treba ni da se stisne el.shock.jer reaguju na samu vibraciju i zvuk?
Da li znas koja je jacina tog el.shocka?

Ja bi rekao da nista o tome ne znas jer da znas ne bi pisao sto se mene tice onakve gluposti!

BANE TO NIJE SPRAVA ZA MUCENJE VEC UREDJAJ KOJI POMAZE U UKLANJANJU LOSIH NAVIKA KOD PASA!

Primeri:pretrcavanje ulice,jedenje svega i svacega sa poda/zemlje(fekalije ili ti g..na,otrov,kosti.....)...kao i za mnogo drugih stvari da sada ne smaram sa tim!

Posto stalno spominjes da je za tebe "batina iz raja" izasla ja cu odma da kazem da je humanija ogrlica nego tvoja batina!!!

I Pedja je rekao da na osnovu toga sto si ti napisao sada svako moze da pomisli da ti samo batinas Svog Crispa,ali da on misli da nije tako!E pa ja mislim da je tako...ali to je potpuno ne bitno u celoj ovoj prici!

Citiracu te:

-Moze se zakljuciti iz mog post-a da ja samo mlatim Crisp-a,ali nije tako. Crisp je dobio 5,6 puta batine do sada i to je to. On je po ceo dan obasut ljubavlju. Ili ga cmacem po ceo dan ili mu bacam igrackice,ili se mazimo... Zna se kada slede batine. Sto kaze Pedja,kada ugrozi svoj ili tudji zivot i ako zarezi na ukucane.
Tacno znam kada je Crisp dobio batine:
1.Kada je pojeo pasos tj popeo se na trpezarijski sto i uzeo pasos(JA SE IZVINJAVAM KOME JE OVDE BIO UGROZEN ZIVOT,ILI JE MOZDA CRISPU BIO ZIVOT UGROZEN...KO CE GA ZNATI)
2.Zbog koske-vec pisano o tome
3..Kada je istrcao na ulicu da juri druge pse i nije se obazirao na moje "Stani"
4.Kada je zarezao na Ivanu. To se desilo u sali,ona mu je rekla nesto kao "Sad cu da te prebijem ko macku" u prolazu,on zapalio pod sto. Ona prisla da ga pomazi,da mu stavi do znanja da se salila,kad on zube na nju. Ona opet lepo,on jos vise se kazi...tada je pozvala mene... Ostatak sam vec napisao...
5.Zbog jedne stvari o kojoj ne bih sada...
6.Kada je zarezao na mene tj ucinilo mi se da je zarezao(DA LI JE I OVDE NEKOME BIO ZIVOT UGROZEN?A POSLE PISES DA SI SE ZEZNUO JER SE ISPOSTAVILO DA JE SAMO NEGODOVAO STO OSTAJE SAM).... To je to... On dobro zna gde mu je mesto,ko je Alfa u kuci sto kaze Pedja...

Pod tvojom stavkom 1 i 6 sam stavio u zagradi velikim slovima o ugrozenosti necijeg ili sopstvenog zivota!

I o cemu mi pricamo...

Ja sam Boru odvikao svih losih navika uz pomoc te ogrlice i PREZADOVOLJAN SAM UCINKOM!!!

A POENTA SVEGA TOGA JE DA OGRLICU GOTOVO VISE NI NE KORISTIMO!(procentualno: koriscenje 20%,ne koriscenje 80%),sve do potpunog ne koriscenja,sto je i poenta!

A sve to bez batina,ne nerviranja,straha da li ce mi podleteti pod auto vijajuci macke i ptice A NAJBITNIJE BEZ IKAKVOG BOLA ZA BORU ILI LOSIH ISKUSTAVA!!!

Ali mislim da o svemu tome najbolje govore iskustva drugih ljudi koji su to kupili i kojima ce te pre verovati nego meni koji to prodajem,sto opet napominjem je i bio razlog da ja nista ne komentarisem u vezi ogrlice!

Na nasem forumu sto se tice shar pei-a je samo Mrki imao tu ogrlicu,a kakav je bio ucinak i sta je sve postignuto sa tom ogrlicom mislim da je Iris vec dosta puta pisala o tome!

I za kraj sto se tice ogrlice...mislim da dovoljno govori cinjenica da ogrlice koje ja prodajem se prodaju(tj.da budem tacniji postoje flajeri i vizit karte) u vetreinarskoj ambulanti gde ja vodim Boru a TAKODJE sto mogu da provere Pedja,Sinisa,Skarfi I SVI OSTALI KOJI VODE SVOJE ZGUZVANCE KOD BILJE&OLJE,da su one pocele da daju moj br.tel.kada im se neko obrati sa problemom i da je tu ogrlica resenje!A kod njih niti sam reklamirao svoje proizvode niti tamo odlazim!A to su mi i Iris i Darko sinoc potvrdili!

Kod Borinih veterinara je odneta ogrlica da bi se videlo kako radi i koje je jacine taj el.shock.Nakon isporbavanja na sebi veterinari su odobrili reklamiranje ogrlica kod njih!Uz sve pohvale jer su i pre toga imali iskustava sa njima(takodje sam to pisao)!

A da ne spominjem da sam ja na sebi jedno minimum 20 puta BEZ PRETERIVANJA probao to sebi na vratu pre nego sto sam stavio Bori,i jedno 200puta na ruci da bi isprobao svaku ogrlicu...

Mislim da su sve ove cinjenice DOVOLJNE!!!

A sto se tice toga sto kazes da je bilo i drugih resenja za Mrkija,npr.da se pokloni nekome ko bi se izborio sa njime...pa ko garantuje da prvi dan Mrki ne bi ujeo tog nekoga ko ga je uzeo,ili ne daj boze nesto gore???

Uf...toliko toga ima da kazem ali cu ovde da zavrsim sledecim...

Mrkija cemo i ja i moja devojka ukljucujuci nase porodice pamtiti samo po dobrome!
Kao prvog Borinog drugara sa kojime se igrao,kao izuzetno inteligentnog i poslusnog psa,kao jedne maze,i kao psa kome je bila posvecena sva moguca paznja i ljubav od strane svih njegovih ukucana!

U zivotu jednostavno neke stvari moraju da idu kako vec idu,svojim prirodnim tokom....
I mislim da je Darko doneo ispravnu odluku ma koliko to nas sve bolelo a kamoli njih!

I za kraj mislim da je suvisno da se dalje polemise sta bi bilo kad bi bilo,jer time samo jos vise otezavamo Iris i njenoj porodici!

Toliko od mene...
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
ivana&bane

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Pet Nov 20, 2009 1:54 pm

Posto sam se osetio prozvanim sa Nemanjinim postom,evo da odgovorim ukratko.

Druze,mozda tebi odgovara da koristis tu oglicu na Bori-ok,ja sam protivnik nje. Moje pravo da iznesem svoje misljenje... Moje misljenje je tu ogrlicu koriste ljudi da bi manje vremena radili sa psom,da bi sebi olaksali posao... Opet ponavljam to je moje misljenje.

Da li ja mlatim Crisp-a,moja stvar,mene moj pas slusa. Ukucani i ja znamo da nije tako,a za druge-bas me briga. Svako ima svoj nacin vaspitavanja svog kucnog ljubimca.

Ogrlicu sam prvi put video kod Iris u NS-u,probao,udarila me struja i shvatio da to nikada ne bih stavio na svog psa. Kolika je jacina el. soka,nije na meni da procenjujem,sigurno ima neko ko je za to zaduzen. Da li ista kolicina el. soka se isto odrazava na svakog psa,opet nije na meni... Da li svi psi isto reaguju na taj el.sok,opet nije na meni...

Sto se tice toga kad je Crisp dobio batine zbog pasosa,on je to dobio zbog stola. Mozda ti dozvoljavas svome psu da ti se seta po stolu za rucavanje,mozda i da jede iz tvog tanjira-ja to ne dozvoljavam. Kad mi se ucinilo da je zarezao na mene,jesam pogresio,ok,priznajem i sta sad.

Ako tebi ogrlica radi posao-extra!! Nemam nista protiv,nastavi da je koristis na Bori,prodaj svoju robu...

To sto su tvoj proizvod koji prodajes aminovali Bilja&Olja,meni a smatram i drugima nista ne znaci. Nisu oni kompetentni da donose odluku sta je dobro a sta ne. Opet ponavljam,ima kome ta ogrlica odgovara,ima kome ne. Svako ima svoje misljenje i iskustva.

Sto se tice Mrkija,opet kazem da je moje misljenje drugacije. Ok,to je moje misljenje,javno sam ga izneo,imam pravo na njega.
Citat :
U zivotu jednostavno neke stvari moraju da idu kako vec idu,svojim prirodnim tokom....

To nije bio prirodan tok vec ubistvo!! Dalje na tu temu necu polemisati.

Citat :
Ja bi rekao da nista o tome ne znas jer da znas ne bi pisao sto se mene tice onakve gluposti!

Druze,zamolio bih te da ne koristis takav ton kada odgovaras na moj post,ja tebe ne vredjam niti sam ikada napisao da pises gluposti ili bilo sta slicno,tj nikada se tebi licno nisam obratio ni u jednom post-u.
Nazad na vrh Ići dole
Bora

Muški Broj poruka : 259
Godina : 32
Datum upisa : 19.09.2008

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Pon Nov 23, 2009 1:23 pm

Izvinjavam se sto nisam stigao ranije da odgovorim!
Bane ti i ja se slazemo samo oko dve stvari:
1. Da svako ima pravo na svoje misljenje
2. I da ogrlica sluzi da olaksa i ubrza posao vlasniku psa, a i "SAMOM PSU"(TO JA KAZEM...jer to i jeste poenta da kada pas nesto pogresi u istom trenutku se odreaguje sa ogrlicom i pas zna sta je bila greska).

OSTALO NE BI NISTA KOMENTARISAO!!!

Jedno je sigurno da ma sta se ovde ili bilo gde drugde pisalo...svako zna sta je najbolje za njegovog psa/pse!
Mogu ja napisati da je to NAJBOLJA STVAR NA SVETU,a neko drugi da kaze da je to cista GLUPOST i S..NJE,opet ce sami vlasnici pasa odluciti sta je najbolje za njihove ljubimce!

Toliko od mene.

Pozz
Nazad na vrh Ići dole
kud

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Uto Nov 24, 2009 6:02 pm

Nažalost,i ja sam pre razmišljala slično kao Bane.Mislila sam da se takve stvari dešavaju onima koji ne znaju koju rasu uzimaju,onim neiskusnima i neupućenim i onim koji misle da je shar-pei plišani meca.Mi smo mesecima proučavali sve što je bilo o rasi na netu,sve forume i iskustva iščitali pre nego što je pas ušao kod nas.Imali smo iskustva i u odgoju psa i u dresuri.
Mrki je brzo učio i kapirao stvari.Nije bio lak,morali smo dosta da radimo na njegovoj socijalizaciji.Morali smo da ga krotimo na način kako to kuja radi sa štencima.Nikad ga niko nije udario.Vrlo brzo je naučio osnovne komande i krenule su prve šetnje.Opet užas.Napada svakog psa,nema straha i ni jednom psu ma kako da je velik se ne pokorava.Sve ovo zna Nemanja jer smo se tada i upoznali.Trebalo je puno svakodnevnog rada na socijalizaciji sa drugim psima.I to smo uspeli.Nikad više nije zarežao niti napao nekog psa.Tu je nastao sledeći problem jer je počeo da trči kod svakog psa da se igra.Na drugi kraj parka,nikakve komande nisu pomagale.Napali su ga zbog toga doga,doberman,shar-pei,haski,aljaski malamut,belgijski ovčar, labrador,zlatni retriver.Na svu sreću ni jednom nije bilo za šivenje niti za posetu veterinaru.Tada smo uzeli el.ogrlicu i za dve nedelje on više nije jurišao već je čekao komandu da li da ide kod drugog psa ili ne.Bio je jedini pušteni shar-pei u parku i jedini koji se igrao sa svim mužjacima.Ni mačke nije jurio bez dozvole i zato smo počeli da učimo hodanje uz nogu bez povodca.To je naučio odmah jer se osećao izuzetno dobro kad nije vezan.Išao je svuda pušten bez bojazni da će otrčati za nekim psom,mačkom,pticom...El.ogrlica je postala modni detalj i osim zvučnog signala koji radi kao pištaljka ništa nismo morali da koristimo.Kad bi čuo zvuk stao bi da čuje šta ćemo reći.Bila je prava milina šetati sa njim i rukama u džepovima gde vas svi gledaju i pitaju se kako da oni to postignu sa svojim psom.
Šetao se dva puta dnevno po sat-dva.Uvek u isto vreme i jeo posle toga uvek u isto vreme.To je bila svetinja kod nas.Sve je moralo da se pretumba ali on je morao u svoje vreme da se šeta i da jede.Puno puta smo jedini bili u parku po kiši i lošem vremenu,ali Mrki je tada morao da obavi svoje potrebe.Deca ga nisu šetala jer su se plašili da ga drugi pas ne napadne zbog onih silnih napada na njega kada je bio mali.Mlađi se igrao sa njim,vijao,jurio,prevrtali se,borili,Mrki mu celu ruku stavi u usta ali uvek kontrolisanim ugrizom,uvek na granici grube igre.Stariji se nikad nije tako igrao sa njim.On ga je držao u krilu i mazio dok je učio sve dok Mrki nije porastao i nije više stao u krilu.Onda bi sedeo pored njega i mazio ga.
Problem se javio letos kada je prvi put dobio kosku iz pet-shopa što sam već i pisala.Tada je ispoljio agresivnost prema svima nama.Režao bi na sve kada bi mu prilazili.
Sećajući se da je Bane pisao o tom režanju kako se posle batina nikad više nije ponovilo i mi smo pokušali.Kada je Darko prišao da ga pomazi on je počeo da reži(ne laje kao Skarfi jer to je potpuno drugačije) i Darko ga je udario prvi put.Međutim reakcija na to nije bila kao kod svih vaših pasa.On je još više krenuo da reži sa namerom da ujede.Dobio je još batina ali ni tada se nije pokunjio.Darko ga je izbacio napolje i uzeo mu kost.Mada,tada nismo to tako ozbiljno shvatili.Mislili smo pošto smo mogli da uvek stavljamo ruke u njegovu činiju sa hranom i nikad nije pokazao bilo kakvu reakciju na to da se to dešava samo kada je kost u pitanju i da će to proći.Da ne bih jeko udavila u detalje,posle toga je dobio za mesec dana opet kost pa još dve u narednom periodu i sve se ponovilo.Svaki put njegova reakcija nije bila normalna.Ja nisam smela da prođem blizu njega kada bi jeo kost.Za hranu redovnu se i dalje nije bunio.Uvek je jeo u isto vreme i nakon 5 minuta koliko je bilo potrebno da pojede posude su se prale i sklanjale.Tako je bilo od prvog dana i ovim malo i odgovaram Nemanji i Ivani za problem kod hranjenja.Ako ne bi sve pojeo,ostatak bi pojeo iz ruke jer je hranjenje iz ruke jako korisno za socijalizaciju psa.A i iz ruke bi uvek pojeo sve.Uvek je jeo dva puta posle te dve šetnje,uvek istu količinu hrane.
Sve ostalo je bilo savršeno.Slušao je kad je išao napolje u šetnje,svaku komandu.
Problem se dalje nastavio sa njegovim čudnim režanjem kad mu neko od nas priđe da ga pomazi.Ali,to se dešava danas meni,pa tri dana ništa,pa onda mlađem sinu ,pa deset dana ništa ,pa starijem.....Jako čudno i ničim povezano.Mlađi je jednu noć u sred noći izašao da piški i rekao "Ćao bebo" i sagnuo se da ga pomazi,a reakcija je bila režanje.
Pre tri nedelje to počinje da se dešava svako jutro kada stariji sin prvi ustane da ide u školu,tako se on više nije mazio sa Mrkijem tj. nije mu prilazio ujutru.Preko dana sve je bilo redovno.Još jednom ponavljam da na batine nije reagovao kao svi normalni psi.
Evo,sve ovo je predhodilo onom što se desilo.Da je napao mlađeg koji je pravo dete još,ja bih našla opravdanje u tome da su se uvek grubo igrali simulirane borbe i da je odlepio u nekom momentu i zgrabio ga van kontrole.Ali,stariji koji je krajnje miran tip koji po ceo dan uči jer ide u dve srednje škole(on je prosto takav tip).Da Darko nije odreagovao u poslednjem momentu i šutnuo ga i promenio mu putanju,stariji sin bi bio ugrižen.
I momenat koji je predhodio Darkovoj krajnjoj odluci je bio kada je taj dan došao sa posla, Mrki je dotrčao do njega mašući repom kao i svaki drugi dan i kada je Darko samo spustio ruke da ga pomazi on je počeo najstrašnije da reži.
Ne znam da li sam uspela da vam dočaram sve ono što sam želela ali mislim da ne možete ni da zamislite kako smo ga svi puno voleli a kamoli kako izgleda pas kog volite a on skače na vas sa podignutom dlakom od repa do pola leđa kao da mu je stavljen gel na dlaku.I taj jezivi zvuk režanja koji mi ne izbija iz glave jer ne mogu da ga povežem sa psom koji je proveo godinu dana kao član porodice.
Ne osećam se više kompetentnom da bilo kome od vas delim bilo kakva mišljenja i savete u vezi vaših pasa jer sve što sam mislila da znam je palo u vodu.
Ovim sam pokušala da približim situaciju svima kao i Slavkanu koji je bio odsutan.Pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
Buba_mara

Broj poruka : 246
Godina : 34
Datum upisa : 13.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Uto Nov 24, 2009 9:44 pm

Svi mi nasim zguzvancica poklanjamo puno ljubavi i paznje. Ne gledamo ih kao ljubimce vec kao clanove porodice i maksimalno se trudimo oko njih. Mogu samo da zamislim kako vam je kada poslije svega toga se desi nesto ovako. Nemojte da vas to obeshrabri u drzanju jos nekog kuceta. Podjelite ljubav jos nekom zguzvancu ili nekoj drugoj rasi, nema nista ljepse od toga:)
Nazad na vrh Ići dole
Hana

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Uto Nov 24, 2009 11:30 pm

Citat :
Još jednom ponavljam da na batine nije reagovao kao svi normalni psi

Kako normalni psi reaguju na batine?
Nazad na vrh Ići dole
Hana

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Sre Dec 02, 2009 10:19 pm

Sta bi? Niko da mi odgovori na pitanje!!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Čet Dec 03, 2009 10:48 am

Ja ne znam odgovor na pitanje,ali evo sinoć kad smo šetali idemo putem i iza nas idu kola,ulica uzana moramo da se sklonimo u stranu na travu i naravno od ove kiše sve mokro. Pokušavam da ga povučem,ali đubrence odbija da stane na mokro i naravno kola su već blizu,a on se otima i bukvalno ga kola zveknu preko guzice na šta pošizim i tako ga razvalim preko nosa da je zvezde izbrojao. Već sledeća kola kad su prošla kako sam rekao UZ tako je on lepo stao u travu i sklonio se.
Marfija stvarno retko kad udarim,sinoć npr. mi je bilo žao što sam to uradio,ali stvarno u tom trenutku mi je samo prošlo kroz glavu kako ga udaraju kola i lome mu obe zadnje noge.
Interesantna stvar na koju sam svuda naleteo je da shar-pei generalno loše reaguje na batine i da u mnogo slučajeva zna da se pobuni protiv takvog tretmana. Možda mu inteligencija ne dozvoljava da ga neko fizički maltretira pa se on zato buni. Stvarno ne znam.
Meni se čini da je najbitnija ta energija koju pas oseti,a koju šalje onaj ko ga šeta. Kad šetam ja dovoljno mi je da se proderem i da ga pogledam i odmah se smiruje,kad sestra šeta nema šanse da može tako da ga vodi. On nju vuče gde on hoće,čak mi se žalila da je nekoliko puta lajao na druge kučiće,što je meni neverovatno jer ga skoro nikad nisam čuo da laje. On jednostavno oseti da je ona slabija od njega i da on mora da je štiti. Mislim da je kod svih tako. Onaj koga pas vuče,ne sluša ga i pas radi šta hoće jednostavno nije se postavio u očima psa kao snažniji od njega. Mi svi želimo da pas bude član porodice,ali on to nije u suštini i on to ne razume niti će ikada,ko kaže da je tako živi u zabludi. U svakom čoporu postoji hijerarhija.

Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik

Muški Broj poruka : 4415
Godina : 24
Datum upisa : 23.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Pet Dec 11, 2009 3:30 pm

Sinoć mi bilo neko društvo....a Don je unutra..Kada su oni ušli da ste samo čuli kako je Don režao i lajao.. Ubrzo sam ga smirio,počeo je da maše repom ali nikako nije dopustio da ga pomaze ili da ga pipnu.. Pravi moj security!
Njušio ih je pola sata i nije im dao da prave nagle pokrete,odma zareži.. Sedeo je pored mene i držao ih na vidiku...
Mali Don je extra čuvar!!..Sviđa što tako reaguje!!..

Poslednji izmenio NEBOYSHA dana Pet Dec 11, 2009 11:43 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
kud

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Pet Dec 11, 2009 3:58 pm

Molim te pazi.Identično je ponašanje bilo.I mi smo mislili da je to baš super.Oka nije skidao sa gostiju.Niko nije smeo da povisi ton niti da maše rukama.Isto,sve isto.E,sad pošto ja više nisam ni sa čim načisto nisam ni sa tim da je to dobro.I on je režao na goste i trebalo je malo vremena da se smiri.Neka ti neko drugi da neki savet jer ja više nisam za savete,ali pazi jer možda mu se na taj način da prevelika autonomija pa postane gazda kuće. Jednostavno ne znam ali kada sam ovo pročitala ja sam se uspaničila jer kao da sam ja ovo pisala pre 8 meseci.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Pet Dec 11, 2009 4:00 pm

Sve zavisi od toga ko šta kako voli i kako želi da mu pas reaguje. Meni je bilo kakvo režanje i lajanje na ljude neprihvatljivo ponašanje. Mi volimo da nam ljudi uđu u stan,a da pas ne reži na njih i da ne moram da razmišljam da li će neko od njih napraviti nagli pokret i pas skočiti na nekog. Ja lično ne bih ohrabrivao takvo ponašanje. Budi jako obazriv. Možda imamo različito shvatanje,ali jedno je pas ljubimac,a jedno pas čuvar tu treba napraviti razliku.

Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Pet Dec 11, 2009 4:12 pm

Ne brinite... Don jako dobro zna ko mu je gazda!!! Ja očito nisam ni znao kako izgleda kada pas napada,dok nisam pročitao kako je to uradio Mrki.
Nikada ali nikada se nije desilo da me napadne ako ja uradin nešto protiv njegove volje! Obično to bude kada se previše razigra pa me malo jače uhvati ili ogrebe.....Režao jeste ali u igri...
Ja njemu mogu da radim šta god hoću..pa čak da mu vadim hranu iz usta dok on jede....da ga vučem,teglim,prevrćem....šta god mi padne na pamet. On samo pokušava da pobegne ali ga takvo moje ponašanje ili bilo čije od ukućana nije naljutilo...
Pošto je njemu najveći problem da ne zna kada je dosta igre i do koje granice idemo onda ja uglevnom legnem na njega tako da ne može da se pomeri..I tako ga držim 1-2 min. dok se ne smiri i kada ga pustim on pobegne od mene..Ako vidi da nisam raspoložen nće me ni zvati da se igramo...tražiće to od drugih ukućana.!
Možda sam ranije pisao da je bilo drugačije ali sada sam napisao kako se Don trenutno ponaša..!!
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Pet Dec 11, 2009 5:54 pm

U periodu kada im rade hormoni i kada prolaze kroz pubertet psi ne znaju ko im je gazda,oni to tek tad uče. Tad su skloni da testiraju granice i da nameću sopstvenu volju i tek tad se otkriva kakav je pas ustvari i koje vrste ponašanja treba korigovati.
Moj pas ne može da reži na ljude i da laje kada mi neko ulazi u kuću jer ja dozvoljavam ko će da uđe,a ne on. Samo upozoravanje da je neko ušao na teritoriju je normalno ponašanje,ali kad kažem da se skloni sa vrata on to radi bez pogovora. Takva je situacija kada je neko od nas kući. Ukoliko bi nam uleteli lopovi u stan ne sumnjam da bi Marfi reagovao i sigurno bi loše prošli. Primer je kad mi je izleteo manijak iza ćoška i dreknuo na mene Marfi je doleteo iskežen kako sam rekao NE odmah se smirio. Drugi primer može da potvrdi Ivana,kad neko ulazi na MOJU teritoriju (samim tim i njegovu) on prati mene,ako ja dozvolim on ne reaguje uopšte,tako da ko god ulazi u stan ili kola,ako ja dozvolim on ne pušta glasa i može samo da njuška. Bitna stvar je da oni jako dobro čitaju našu energiju,ukoliko smo mi ponosni na takvo ponašanje njima je to samo podstrek.
Shar-pei je pas čuvar to mu je namena,u tom pravcu im radi instinkt i najteža stvar je naučiti psa čuvara da ide protiv samog sebe. Ovo ti sve pišem samo zbog toga da obratiš pažnju i budeš u pripravnosti. On ne sme da reži na ljude koji su tvoji prijatelji i koje si ti srdačno dočekao. On ne odlučuje ko će da ti dođe u kuću nego ti i on to mora da zna. E sad sasvim je druga stvar ako ti želiš da kad ti neko ulazi u kuću on tako reaguje. Mada to ti ne bih savetovao da ga učiš jer je to mač sa 2 oštrice.

Nazad na vrh Ići dole
kud

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Pet Dec 11, 2009 7:16 pm

Definitivno je to mač sa dve oštrice i upozoravam te da paziš jer sve je isto.Sve smo mogli što si napisao i ta igra sa njim je bila ista i mislim da potpuno imaju isti karakter.Možda to i nema veze sa tim kako se sve završilo ali ja se sada hvatam za svaku sitnicu koja je mogla da dovede do toga zato da niko nikad više ne prođe ovako jer veruj mi jako je strašno.
Mada smo mi radili protiv te njegove prirode ali očigledno nedovoljno.Kada su moji rođaci sa juga Srbije došli na dva dana a svi bučni sa gestikulacijom mi smo samo sedeli ceo prvi dan na podu sa njim i govorili mu da ne laje i ne reži kad neko viče i td.Drugi dan je već bilo bolje a treći dan kad su odlazili već se navikao na njihovu buku.Ali,sa nekim drugim ljudima isto.Zato bolje poslušaj Peđu i saseci to u korenu.Sve je to nama bilo u granicama normale i mogli smo ga kontrolisati i korigovati da brže popusti tj. pusti nekog da uđe kod nas ali eto okrenulo se u suprotnom smeru.
Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   Pet Dec 11, 2009 7:27 pm

On je njih prvi put video..i zato je tako odreagovao..! Verujem da bi se navikao na njih kada bi došli još par puta..i naredni put bi im se obradovao..
Naprimer komšije koje često dolaze....ne mogu vam opisati njegovu sreću..

Poslednji izmenio NEBOYSHA dana Pet Dec 11, 2009 11:29 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)   

Nazad na vrh Ići dole

Načini i metode dresure (mišljenja i iskustva)
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Pitanje u vezi cene dresure
» PSIHOLOSKI RAZVOJ STENETA PO FAZAMA - II deo
» Radim dresure pasa Sarajevo
» Odbio nas dreser
» kuca mi je jako bolesna :(

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Dresura-
Skoči na: