Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Sar Pei stene
Ned Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Sub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Čet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Uto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Sre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Pon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Čet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ned Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera

» Udomljavanje
Ned Jun 25, 2017 12:56 pm od Tessie2010

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ned Jun 18, 2017 12:41 pm od Nixon

Delite | 

Sterilizacija

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8636
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Sterilizacija   Pet Okt 09, 2009 3:31 pm

Koliko vas je razmišljalo o ovome? Čini mi se kao bitna tema,ali mi se isto tako čini da to u Srbiji nije toliko zastupljeno. Ili grešim? Kakav je vaš stav po pitanju sterilizaciji koji su razlozi za i protiv? Mi smo hteli da sterlišemo Marfija zbog groznice,ali veterinari kažu da to ne bi trebalo raditi zbog njegovih bubrega. Svakako ga neću pariti NIKADA.
Znam da u svetu ljubimce sterilišu,dok je kod nas sasvim druga priča. Po novinama u oglasima je svako leglo šampionsko što je meni neverovatno. Šta mislite o tome? Da li pas koji ima neku bolest ili neku manu koja ne odgovara standardu treba da bude paren ili takvog psa treba sterilisati?

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
kud

Broj poruka : 1143
Godina : 49
Datum upisa : 11.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Pet Okt 09, 2009 4:05 pm

Ja sam apsolutno za sterilizaciju pasa koji se neće pariti.Oni postaju mnogo mirniji , privrženiji gazdi i poslušniji.Sterilisani mužjak nikad neće pobeći kao ostali kad osete ženku u teranju.A ženke neće krvariti dva puta godišnje i neće morati da se paze od džulova.
Kada bih imala ženku vodila bih je na izložbe i ako ne bi imala titule ja je ne bi parila.U tom slučaju uradila bi sterilizaciju.
Što se mužjaka tiče i on mora imati titule da bi neko hteo svoju ženku da upari sa njim.Tako sam i ja kada sam imala ženku tražila najboljeg mužjaka sa dobrim pedigreom i titulama da bi mogla da udomim kučiće.
Naravno, pse sa genetskim manama i bolestima koje mogu preneti bi po meni trebalo sterilisati bez razmišljanja ukoliko veterinar nema kontraindikacije kao kod Marfija.
Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

Muški Broj poruka : 384
Godina : 44
Datum upisa : 25.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Pet Okt 09, 2009 5:09 pm

I ja sam ZA . .
Ali, pogledajte koliki je broj onih uzgajivaca koji znaju da im pas ima nedostatke,mane i urodjene bolesti a ipak ih pare i donose na svet pse koji ce po mnogo cemu biti nesrecni.
Naravno, uz dogovor i lepo sklopljen posao sa odredjenim KINOLOSKIM SUDIJAMA dobijaju sve sampionske epitete da bi opet sada neki novi geneticki neispravni psi mogli da se pare a LJIGAVCI uzeli silne pare od okota.
Naravno da sam za sterilizaciju, ali o ovome mozemo pricati mozda nekolicina nas a da nam se svi ostali smeju jer ipak oni imaju visi cilj pa makar unistili sve oko sebe - a to je LOVA i samo LOVA . . .
Pozdrav i svaka cast za temu
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 35
Datum upisa : 04.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Pet Okt 09, 2009 6:42 pm

Slazem se sa vama u potpunosti....

Moje misljenje je da takve stvari treba raditi u saradnji sa veterinarima, jer i sami znamo da polne zlezde imaju veoma vaznu ulogu u njihovom organizmu...i RANI KLIMAKS bi i njima doneo probleme isto kao sto se to desava kod ljudi...
ali ako je zdravlje u pitanju onda ne treba razmisljati...
Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik

Muški Broj poruka : 4417
Godina : 24
Datum upisa : 23.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Sub Okt 10, 2009 9:02 pm

Ja bi pristao na sterilizaciju samo ako mora zbog zdravstvenih problema,ali ako je pas zdrav,normalan...nakada ne bi pristao..
Nazad na vrh Ići dole
Mimmi

Ženski Broj poruka : 87
Datum upisa : 31.10.2009

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Ned Nov 01, 2009 4:13 am

Mi smo hteli da sterlišemo Marfija zbog groznice,ali veterinari kažu da to ne bi trebalo raditi zbog njegovih bubrega. Svakako ga neću pariti NIKADA.

Kao prvo da je groznica toliko zastupljena kod shar pejeva i uopshte kod svih pasa,onda bi svi ljudi trebali sterilisati svoje pse,shto je besmisleno.
Necesh ga pariti nikada?Zanima me razlog.Ako si vec chvrsto odluchio,trebao bi bar jednom u zhivotu.Prvenstveno zbog zdravlja tvog psa,vjerujem da ti je vazhno.Ako jeste,prvo nek se opari jednom,pa ga onda sterilishi.Shto je pas mladji,to je bolje shto se tiche sterilizacije.Zapravo ona se vrshi nakon 6oh mjeseca kada se oba testisa spuste u skrotalnu vrecu.Prvo zbog mogucnosti bola,a drugo zbog promjene u ponashanju psa.Ako ocesh da sterilishesh psa zbog toga shto ne mozhesh da ga 'chuvash' i suzdrzhish od naskakanja na zhenke,onda sterilizajija nije reshenje,jer je po meni to jako nehumano.Ako su to neki genetski problemi koji bi se na potomstvo prenijeli,onda je to sasvim druga pricha.Pas sa manom treba biti sterilisan..,npr pas sa jednim testisom jer se takve mane nasljedjuju i kao takvi, psi se ne smiju koristiti za rasplod.Potrebni su nam zdravi psi,jer svi znamo kako ce ti bolesni psi zavrshiti.Shar pejevi su jedna veoma lijepa rasa,elegantna,njezhna,kako bih ja rekla gospodska
Razz .Lutalice treba kastrirati.Psi cije razmnozhavanje mozhe samo da sheteti okolini.Cinjenica je da se agresivni psi smiruju kastriranjem,da nisu skloni gojenju,smanjuje pojavu tumora testisa...ali ja NISAM za kastraciju ako je pas normalan,zdrav.Ali,ako ne razmišljash ozbiljno uzgajati pse, svog psa kastriraj.
Nazad na vrh Ići dole
Hana

Muški Broj poruka : 472
Godina : 105
Datum upisa : 16.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Ned Nov 01, 2009 12:28 pm

Citat :
Necesh ga pariti nikada?Zanima me razlog.

Citat :
Mi smo hteli da sterlišemo Marfija zbog groznice

Mislim da je Pedja sve lepo napisao sto se tice groznice,i da psi sa njom nikako ne bi trebali da imaju potomstvo.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Ned Nov 01, 2009 12:34 pm

Mimmi ta groznica o kojoj pišem nije obična groznica tipa povišena temperatura i to je to. Bolest se zove Familiar Shar-Pei Fever (FSF/SHS/A) i nasledna je i ima veliku stopu smrtnosti svuda u svetu. Problem kod nas je što ljudi nisu čuli za to i ne znaju da je prepoznaju. Moj pas to ima i zato se nikada neće pariti jer bi preneo mutirani gen na potomstvo.
Ljudi žive u zabludi da psi moraju da se pare i da im je to u prirodi. Nije. U prirodi se gotovo uvek pare alfa mužijak i alfa ženka iz razloga da bi nastali samo najjači. Zakon jačeg vlada kod njih i tako je kod svih živih bića dok se ne umeša čovek. Ako se uzme čopor vukova za primer primetiće se da se u tom čoporu nikada ne pare svi od reda niti ženke ulaze u teranje. Priroda je to tako regulisala i samo alfe se pare. Ima jedinki koje se tokom celog svog života nikada ne upare.
U Americi i zemljama koje imaju uređen zakon o životinjama ne može svako da pari psa. Oni koji uzimaju psa za ljubimca potpisuju ugovor u kome je navedeno da pas mora da se steriliše. Po meni je to odlična stvar. Ne može svako da se bavi time. Zato i ima svega i svačega kod naših pasa.
Sterilizacija kod ženki je preporučljiva pre prvog teranja jer se time smanjuje mogućnost stvaranja mamarnih tumora,upale materice,lažne trudnoće i još mnogo drugih stvari izazvanih lučenjem hormona. Zabluda je da treba pustiti psa da se pari pa tek onda sterilisati jer se time otvara veća mogućnost za nastajanje ovih oboljenja. Sve ima svoje mane i prednosti i to bi trebalo svima da bude jasno zato i jeste sve na savesti nas vlasnika pasa. Svako zna šta ima pored sebe i svakom je jasno kakav mu je pas. Pariti očiglednu bolest ili fizičku manu je u najmanju ruku nesavesno i nemoralno.

''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Ned Nov 01, 2009 3:51 pm

Imam pitanje.
Da li bi bilo problema ako bi mladu ženkicu sterilisao.Da nikad nema kučiće.Da li bi moglo nešto da joj bude.Znam da ako nema kučice može da dobije rak materice ili čega već.Da li to može dobiti ako bi se sterilisala još kao mala?
Nazad na vrh Ići dole
Hana

Muški Broj poruka : 472
Godina : 105
Datum upisa : 16.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Ned Nov 01, 2009 5:53 pm

Citat :
Sterilizacija kod ženki je preporučljiva pre prvog teranja jer se time smanjuje mogućnost stvaranja mamarnih tumora,upale materice,lažne trudnoće i još mnogo drugih stvari izazvanih lučenjem hormona.
Nazad na vrh Ići dole
Mimmi

Ženski Broj poruka : 87
Datum upisa : 31.10.2009

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Ned Nov 01, 2009 5:58 pm

U redu,Potrudila sam se da prochitam sve shto ste napisali u postovima,kako nebi moj post lichio na neki napad i sl,ali izgleda da sam neshto izostavila.
Ako je to razlog,ok,zbog groznice.
Samo da je pas zdrav i prav nikad ga nebih sterilisala,pri tom misljenju sam uvijek bila i bicu Smile)
Pozdrav za sve
Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Ned Nov 01, 2009 6:01 pm

Zoki hvala puno!
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Sre Feb 03, 2010 10:43 am

Hajde da podignemo ovu temu još malo da i ostali kažu šta misle... Wink Od 105 članova nas 7 ima neko mišljenje o svemu ovome nije realno zar ne?! Wink
Inače o ovome razmišljam već par dana kao lud pošto je ovo Marfijevo zaljubljivanje prevršilo sve mere i granice. Danas je četvrti dan kako jede samo koliko mora da preživi i koliko mu ja tutnem u usta da popije lekove. Upadne li još koja ženka u teranje šetaću kostur, a ne psa.

Nazad na vrh Ići dole
sloti

Muški Broj poruka : 257
Godina : 40
Datum upisa : 06.04.2009

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Sre Feb 03, 2010 3:18 pm

Hajde ovako... kakav je moj stav po tom pitanju... Naime, mislim da nisam adekvatan da odgovorim za muzjake sta je bolje... Temu nikada nisam izucavao sa te strane. Ali sto se tice zenki, mislim da ukoliko se nikad nece pariti nema razloga da se ne sterilise. Naime, svaki novi ciklus moze izazvati nezeljene posledice... Mastitis, tumori... Ne zna se sta je gore... Uostalom sve ste to vec napisali...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sharpei.iz.rs
Daddy

Broj poruka : 52
Godina : 37
Datum upisa : 04.03.2011

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Sub Mar 05, 2011 11:52 pm

Dak Daddy nije stigao kod nas mislila sam da je sterilizacija jedna super stvar kojom se resavaju gomile problema koje pas moze da ima kasnije u zivotu.... ali sada vec nekako nisam sigurna... nekako sada je u pitanju veoma licni ulog, nije samo moje misljenje na opstu temu u pitanju, al tako je valjda sa svim stvarima u zivotu. misljenje koje imamo najlakse promenimo ukoliko je odjednom postalo jako licno...tako da ne znam sta cu na kraju odluciti. da skratim, meni je i mikrocip (koji nam tek sledi) bauk, a o sterilizacijai da i ne govorim, za sada baby steps, pa cu o tome kasnije (a sve se nadam da to kasnije nece doci).
ono sto u svakom slucaju ne bih volela je da o tome moram da razmisljam zato sto bi se time umirio njegov karakter i nesto slicno, to bi mi definitivno slomilo srce.
Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina

Broj poruka : 5740
Godina : 39
Datum upisa : 24.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Ned Mar 06, 2011 3:42 pm

Ajde da i ja dodam moje laicko gledanje na to i licno misljenje Smile
Od kada je Neron kod nas, razmisljala sam o tome i ni dan danas nisam nacisto sta je pametno uraditi ... Mozda prvi put u zivotu mi je tesko da donesem odluku, jer nisam ja u pitanju, vec neko meni najdrazi, valjda zato mnogo vagam Smile
Oduvek sam mislila da je to po malo "igranje Boga" kada ja donosim odluku o njihovom produzenju vrste, a sa druge strane, kako je Pedja objasnio, opet i to je realno i apsolutno tacno.
Mac sa dve ostrice, svidja mi se sto se mnoge bolesti izbegavaju u startu samim cinom sterilizacije. Smanjenje agresije , takodje. A sa druge strane , volela bih da, naravno, ako bude zdrav, bude tata jednog dana, cisto da mogu da poklonim nekome njegovo dete da bih na taj nacin produzila njegovo prisustvo, znajuci da imaju kratak (za nas koji ih volimo prokletoo prekratak) zivotni vek!! Jos jednom podvlacim, ako bude zdrav !!
Ukoliko se do 2 godine pojave neki simptomi koji nisu dobri za sirenje njegovih gena, odmah cu ga sterilisati!
Znaci, kod mene je ta odluka na cekanju! Pozdrav svima Smile
Nazad na vrh Ići dole
sandra1000

Ženski Broj poruka : 1437
Godina : 29
Datum upisa : 21.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Čet Nov 15, 2012 6:43 pm

Koliko je sterilizacija dobra toliko je i losa. Meni su sve zivuljke sterilisane sem Betty. U pocetku sam razmiljala da to uradim i sa njom ali sam odustala. Sama sterilizacija po sebi je "lak" operativni zahvat. Sa muzijacima je mnogo lakse dok se zenkama otvara stomak. Ta rana je ozbiljnija i zahteva nadzor. A najveci problem je hormonski poremecaj koji moze da unisti psa. Oko mene ima masa ljudi koja kako bih se resila problema zvanog "teranje" pristaje na sterilizaciju, ali se vrlo brzo pokaju. Na zadnjem spratu moje zgrade zivela je baka koja je imala zenku koker spanijela, ona je bila prelep vitalan pas, pun snage, ali posto se desila nezeljena trudnoca nju je baka posle toga sterilisala. Ona se toliko ugojila, da ja mislim da se na nju i voda lepila. Bila je kao krofma, obla sa svih strana. Iako jos tada mlad pas imala je ogranicene mohgucnosti, nije mogla da trci i radi sve sto je ranije mogla.

Totalno sam protiv sterilizacije, ako bi postojala zagarantovanost da ce sve biti normalno kao i pre pa da se na to pristane, ali ovako, ko zna sta moze da nas snadje. Muzijaci i mogu da se sterilisu, ajde ako mora. Ali zenke koje se teraju samo 2x godisnje uopste, meni bi bilo zo.

Nasa Cica ( najstarija macka ) je sterilisana u svojoj 2 godini. Sve je proslo perfektno, rana je zarasla za nedelju dana, ali zato ima katastrofalan hormonski poremecaj. Nasa domaca macka ima predispozicije da ima 5-6 kg, sto je normalno. Moja Cica je imala 11 kg i bila je u opasnosti da dobije dijabetes. Do sada je isprimala neke gomile hormona, pa je smrsala, ali kad stavite na vagu dobre i lose strane, one lose prevagnu. ZAto je bolje lakse nositi se s majkom prirodom neko sa cinjenicom da je pas bolestan zbog vas.

Ko nije spreman da ima psa i prihvati sve njegove mane i vrline onda netreba da ga ima.
Nazad na vrh Ići dole
Vladica

Ženski Broj poruka : 1651
Godina : 20
Datum upisa : 05.03.2011

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Pon Jan 21, 2013 7:15 pm

Danasnja poseta veterinara(dolazio je da vakcinise tatine pse) me je ponovo navela na razmisljanje o sterilizaciji...

Vet je usput video Tiu i posto nas poznaje raspitivao se planiramo li da je parimo i posto je odgovor bio negativan predlozio nam je sterilizaciju.

E,sad,citajuci razne tekstove u velikoj sam dilemi. S jedne strane to bi bilo veliko olaksanje,ne bismo se vise mucili sa teranjem, sa rizikom od eventualne nezeljene trudnoce, bili bi eliminisani neki potencijalni zdravstveni problemi, a opet sa druge strane tu su i eventuane nezeljene reakcije i posledice...

Pa me zanimaju vasa misljenja i saveti konkretno za moj slucaj. Znaci Tia ima 2 godine i 3 meseca i sigurno se nece pariti.

A,da jos nesto, u pocetku sam pretpostavljala da vet poteze pricu o sterilizaciji cisto zbog novca (nisu ni malo jeftini),ali ta pretpostavka se pokazala kao pogresna kada je pomenuo da se sterilizacija vrsi besplatno...

Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Pon Jan 21, 2013 7:36 pm

Ja sam takođe u velikoj dilemi oko sterilizacije.. Rolling Eyes Betty sigurno nikada neće imati potomstvo ali se plašimo loših strana sterilizacije.
Nazad na vrh Ići dole
hektor

Ženski Broj poruka : 1907
Godina : 49
Datum upisa : 04.06.2010

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Uto Jan 22, 2013 12:24 pm

Jako zanimljiva tema i naravno vise oprecnih misljenja u vezi nje.Vecina clanova foruma zna da smo iz azila usvojili zenkicu mesanca Tifani,koju smo sterilisali pre izvesnog vremena i ona je odlicno.Zasto sam se odlucila za taj korak?Pa ovako,znate da imam Hektora i ne bih da rizikujem da naprave belaj i da imam mesance-mesanca Smile.Drugo:sterilizacijom se apsolutno predupredjuje pojava tumora mlecnih zlezdi koji su najvecem procentu nazalost maligni.Karakter zenki je smireniji i zaista su privrzenije porodici(iz licnog iskustva).Velika je fama da se posle sterilizacije zenke ugoje usled disbalansa hormona,ja se sa tim ne slazem a evo i zasto:sterilisane zenke moraju imati dovoljno fizicke aktivnosti kao i pre sterilizacije,ali ako je posle OP zahvata ta aktivnost manja onda treba i ishranu korigovati jer je vrlo prosta logika zar ne?Sto se samog operativnog zahvata tice izvodi se u opstoj anesteziji( o istoj sam vec u nekoj temi pisala ako me secanje dobro sluzi Smile)Sam operativni zahvat je rutinski,pravi se abdominalni rez i vade se napolje materica i jajnici(ovariohisterektomija),kratko traje i rez je zaista minimalan.Obicno se stavljaju resorptivni konci i bude sve ok,sam operativni rez ne zahteva nista specijalno u smislu nekog previjanja i ostale strucne nege,tako da ni sa te strane nema nista komplikovano Smile.Htela sam da postavim Tifaninu sliku OP reza ali on se maltene i ne vidi,a ovom prilikom eto dajem svoje misljenje sto me je i inace Pedja zamolio da uradim jos davnih dana a ja nisam Embarassed Nadam se da sam pomogla,al opet da kazem da je ovo moj stav sto ne mora da znaci da i drugi misle isto,stoga nek se jos neko ukljuci,bilo bi dobro cuti jos misljenja.
Nazad na vrh Ići dole
Vladica

Ženski Broj poruka : 1651
Godina : 20
Datum upisa : 05.03.2011

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Uto Jan 22, 2013 4:11 pm

Iskreno,brine me i mogucnost nekontrolisanog mokrenja posle sterilizacije Question Koliko je to cesta pojava...?

Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Uto Jan 22, 2013 4:12 pm

Meni je uvek žao kada šar-pej koji je potpuno zdrav i koji nema diskvalifikacionih mana treba da se steriliše, al potpuno razumem da neko ne želi da se upušta u sve to (ni sam nisam siguran da li ikada želim da se upustim u odgoj).
Vanja je opisala kako izgleda postupak i oporavak, a veliku ulogu igra i malo sreće.
V preporučujem ti i čitanje teme kod drugara na prirodi pasa, ima dosta ljudi sa sterilisanim psima, kao i na BK forumu i onda na kraju ipak moraš sama da odlučiš. Obraćam se tebi jer sam sa Nešom već pričao na tu temu pa zna šta mislim.

Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 52
Datum upisa : 24.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Uto Jan 22, 2013 9:30 pm

Nije mnogo cesta ali dogadja se Vladice...postoji Vetokinolov(firma) Propalin Sirup za takve slucajeve i koji to sasvim lepo sanira.Moja Djina ga je koristila godinama i prestala da bude inkontinetna od trenutka kada smo poceli da ga koristimo i pojavio se kao lek za taj problem.
Apsolutno podrzavam sterilizaciju mesanaca i svih rasnih pasa ako nisu primerci koji trebaju u rasplod zbog loseg zdravlja ili vecih eksterijernih mana...ali zdrav i prav pas ove rase moze postati prava dragocenost. Pre sam da se ne sterilisu i malo se zrtvuje sopstveni komfor tih dva puta godisnje. Saceka maksimalno sa parenjem...kod muzjaka je to bar lako i moze se odlagati dug vremenski period pa ako se pokaze da je sve u redu sa zdravljem psa... lep je i bez vecih mana... ipak takvog psa treba pametno upariti bar jednom da ostavi za sobom svoj dobar genetski potencijal.Sem ako se zenka ne sterilise pre prvog teranja... sto kasnije se to uradi sanse za oboljevanje od kancera mlecnih zlezda rastu...to je jedino sto je dokazano uz to sto ne mogu oboljevati od bolesti reproduktivnih organa jer ih nema...Sto se lose strane sterilizacije tice dokazano je samo da sterilisani psi procentualno malo vise oboljevaju od kancera kostiju i kod nekih je potrebno malo vise truda oko ishrane ukoliko dodje do poremecaja metabolizma i gojaznosti ali to lako kontrolise aktivnoscu...pa su tako i misljenja podeljena, da li da, ili ne i sta je bolje po psa ako se ljudski komfor i mere sprecavanja prerazmnozavanja pasa izostave.

R.I.P. BUKI

Shar Pei je za osobu koja ‚želi nešto posebno od psa, ali... ne manje  inteligentnu od onoga koliko je on.
Ova bića jednostavno poseduju ključ naše duše, i srca. Mnogim ljudima je uzalud provaljivati.

Nazad na vrh Ići dole
sandra1000

Ženski Broj poruka : 1437
Godina : 29
Datum upisa : 21.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Uto Sep 24, 2013 1:42 am

Veceras sam pricala sa mojim Sasom. On kaze da bi Beti trebali da sterilisemo do nove godine. Kao i uvek ovde prvo pitam.

-Da li ce se moj pas deformisati nakon sterilizacije? Moja macka jede hranu za sterilisane macke pa je debela i kao fudbal. 

-Da li sterilisana zivotinja menja ponasanje, da li postaje lencuga, staticna?

Konkretno kod Beti, ratoborna, zastitnicnki nastrojena, teritorijalna izuzetno privrzena...
 - Sta bi se kod nje moglo promeniti?

-Da li sterilizacija povoljno utice na zdravlje zivotinje?
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 52
Datum upisa : 24.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   Uto Sep 24, 2013 8:34 am

Njoj ce u svakom slucaju povoljno uticati jer ima ta cudna teranja i nije previse zdravo da hormoni tako luduju, nista posebno se ne menja sem sto sasvim eliminises kancer reproduktivnog sistema iz prostog razloga sto ga nema. Neki psi jesu skloniji gojenju ali to je daleko manje izrazeno nego kod macaka i to tvrdim iz licnog iskustva.....Ni jedna od mojih sterilisanih zenki koje sam imala nije promenila ponasanje a da sam primetila promenu.Muzjaci jesu mirniji. Nemas tu nicega o cemu bi trebala posebno da brines, bar iz mog iskustva i onog sto znam.Ja nisam pristalica sterilizacije samo radi komfora vlasnika ali jesam ako pas zbog toga ima bilo kakav problem.....a desavaju se poremecaju hormona sa cim je Beti vec pocela, lazne trudnoce itd, itd  ukoliko se zenka ne pari, takve je zenke zdravije sterilisati.

R.I.P. BUKI

Shar Pei je za osobu koja ‚želi nešto posebno od psa, ali... ne manje  inteligentnu od onoga koliko je on.
Ova bića jednostavno poseduju ključ naše duše, i srca. Mnogim ljudima je uzalud provaljivati.

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Sterilizacija   

Nazad na vrh Ići dole

Sterilizacija
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Sterilizacija ...

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Ostalo-