Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Sar Pei stene
Ned Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Sub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Čet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Uto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Sre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Pon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Čet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ned Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera

» Udomljavanje
Ned Jun 25, 2017 12:56 pm od Tessie2010

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ned Jun 18, 2017 12:41 pm od Nixon

Delite | 

SIGNALI STRESA KOD PSA

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
slavkan73

Muški Broj poruka : 384
Godina : 44
Datum upisa : 25.08.2009

PočaljiNaslov: SIGNALI STRESA KOD PSA   Sre Okt 07, 2009 11:41 pm

Neki psi su pravi majstori u savladavanju stresa, nervoze ili nelagodnosti. Ali, ponekad baš u ovakvim tipovima pasa ključa pravi vulkan. I pas, kao i čovek, pokazuje nam svoje nezadovoljstvo sitnim znacima, ali ih vlasnik često ne primeti zbog prezauzetosti ili ne ume da ih protumači. Čak i kad je neki pas jako dobro socijalizovan, to ne zmači da je uvek raspoložen za sve i svašta.

Tako npr. pas koji nikad nije nikoga ujeo, strpljiv je i voli decu, može u jednom trenutku da izgubi strpljenje i ujede tuđe dete koje ga previše gnjavi. Vlasniku nije ništa jasno. A pas je možda davao bezglasne signale koje vlasnik nije primećivao, jer je razgovarao sa ostalim ljudima. Ništa se ne bi dogodilo da je vlasnik objasnio detetu da je i psu potrebna pauza.

Psi nas opominju, kad im je nečega previše. Posebno su važni signali upozorenja i smirivanja kao oblizivanje njuške ili okretanje glave u stranu. Pošto neki od ovih signala mogu da se jave i kada pas nije u stresnoj situaciji, potrebno je sagledati celokupnu situaciju. Ako pas piški,
možda to radi samo zato što mora. A možda želi da ostavi poruku drugom psu ili želi da ga umiri.

Zato bi vlasnici trebalo da nauce da izvuku iz konteksta šta to pas želi da kaže. Da li gleda opušteno i maše repom? Ili mu je držanje tela povijeno, stisnuto sa nesigurnim pogledom? I treptanje očima može mnogo toga da znači. Možda mu ide sunce u oči ili ima nešto u oku? Ali, to može da bude i znak stresa jer ga nešto nervira.

Individualna je stvar koje znake smirenja ce da koristi neki pas. A to što ih uopšte pokazuje i razume spada u njegov genetski repertoar. Ponekad buldog koristi sasvim drugačije signale od haskija koji ima mnogo izražajniju mimiku lica. Svaki vlasnik treba da posmatra svog psa kako bi naučio da ga razume.

Stres može da se krije i iza nekih prividno telesnih problema. Tako signal upozorenja može da bude zapaljenje uha koje se vratilo, iznenadni proliv, ekcem, alergija na stvari koje je pas do tada sasvim dobro podnosio. Stres može kod pasa kao i kod ljudi, da izazove pojačano lučenje želudačne kiseline koje se oseca po mirisu iz usta.

Simptom stresa koji je vidljiv i kod mačaka je i nakostrešena dlaka koja može čak i da vibrira. To nije uvek znak agresivnosti. To može da se manifestuje i zbog psihickog pritiska, nesigurnosti, velike radosti ili drugih osećanja. Neki psi su skloni ogromnom perutanju u stresnim situacijama kao prilikom posete veterinaru ili na izložbi gde je velika gužva, razni šumovi i glasovi, tesni prolazi bez mogucnosti povlačenja. Ovaj fenomen se javla najčešce kod dobermana i rotvajlera, dok je dalmatiner više sklon naglom opadanju dlake. Gola mesta bez dlaka, mogu da upućuju na neku trajniju nezadovoljavajuću situaciju. Zbog velikog stresa čak može da se promeni i boja očiju nekog psa. U njima mogu da budu i podlivi krvi pošto zbog povišenog pritiska popucaju kapilari. Stres izaziva pojačanu srčanu frekvenciju i napetost mišica. Psi počinju da kašljucaju zbog potrebe za kiseonikom i redukovanjem telesne temperature. Oni nemaju znojne žlezde, ali vlažne šape mogu da ukazu na stres kao i nos koji curi. Znak stresa može da bude i škljocanje zubima oko sebe ne hvatajuci protivnika. Ponekad pas fiksira ono što ga plaši, tako da bi odmah mogao da reaguje u slučaju potrebe

Pažnju treba obratiti i na stereotipne pokrete kao što je npr. trčanje u obliku osmice, hvatanje sopstvenog repa, ili monotono lajanje kao i dodatni nemir i plašljivost. I agresivnost može da počiva na psihičkom opterećenju. Često se pogrešno interpretira grickanje povodnika. Ato je indikator stresa. Pas to radi jer želi da zaustavi to što ga tera napred. Čovek je taj koji opterećuje psa svojim neznanjem, nepažnjom, a postao je i nečovečan u ophodenju sa psom. Psi, po nama, treba da funkcionišu i da podnose sve i svakoga. Ali, kao što i neki ljudi ne vole veliki krug ljudi, tako je i psu dovoljan redovan kontakt sa tri ili cetiri druga psa. Sa nekima su dobri prijatleji, sa drugima su samo na -dobar dan-, a nekima signaliziraju da im je bolje da budu na distanci.
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 35
Datum upisa : 04.02.2009

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Čet Okt 08, 2009 3:16 pm

Slazem se sa tobom za sve sto si rekao...
dodala bih samo da psi isto kao i ljudi mogu da osede od muke ili od stresa...Nas Skarfi mi je primer za takvu reakciju na stres...
Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Pet Okt 09, 2009 9:16 am

Signali koje nam pas salje moraju da se prate i da i mi dosta toga trebamo njih da razumemo . .
To je svrha
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8636
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Pet Okt 09, 2009 12:12 pm

Negde sam pročitao da zevanje ima veze sa stresom,takođe okretanje glave u stranu kada se pas nađe u novoj situaciji,oblizivanje gornje usne kao i stiskanje usana,znaci stresa. Ima i onaj detalj da je sve individualno tako da će u određenoj situaciji svaki pas drugačije reagovati,a na vlasniku je da proceni šta on želi time da mu kaže.

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Pon Nov 02, 2009 6:37 am

Beba je pocela da skrguce zubima kada naidje na psa ili coveka koji joj se ne svidja iz samo njoj poznatih razloga . . . Da li to ima ikakve veze sa nekom vrstom stresa nemam pojma, ali znam da se bojim da ne pocne da napada nekoga oko sebe kada pocne da skrguce . . .A jako ruzan zvuk proizvodi tada . . . kao da se sprema na atak . .
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Pon Nov 02, 2009 12:16 pm

Škrgutanje zubima je upozorenje da sledi napad. Ne znam kako Beba reaguje da li laje i reži,Marfi to nikada ne radi,ali kad se sprema da napadne rota obavezno podiže gornju usnu i dlaka na leđima mu se nakostreši kao kod mačke. Tad mu obavezno skrenem pažnju tako što ga pipnem ili lupim nogom o zemlju jer stvarno skoči na rota bez upozorenja i to samo na njega i ni na jednog drugog psa. Sa ljudima nema problema još nismo sreli onog koga Marfi odmah markira uglavnom nikog ne primećuje.

''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Uto Nov 03, 2009 1:10 am

Ne laje, niti rezi vec se samo blago ukoci i fiksira pogled ka psu ili coveku koji joj nije po volji i pocne da skrguce zubime i da koci vilicu na neki cudan nacin, i onda kada je povucem na drugu stranu nekoliko puta se jos okrene u tom pravcu i cudno gleda. Mozda je to samo neka prolazna faza - videcemo jos
Nazad na vrh Ići dole
kud

Broj poruka : 1143
Godina : 49
Datum upisa : 11.08.2009

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Uto Nov 03, 2009 5:00 pm

I Mrki je u nekoj čudnoj fazi(bar se nadam da je faza).Pošto su istog genetskog koda, baš zanimljivo.Nekad ga uopšte ne razumem,kao dete u pubertetu.Jedan dan normalan pas a drugi dan nikog neće da pusti u kuću.Kad nije raspoložen da se mazi a klinci (moji) dođu da ga pomaze on maše repom i reži.U fazonu,pustite me na miru.Pre se nikad tako nije ponašao.
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 35
Datum upisa : 04.02.2009

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Uto Nov 03, 2009 5:23 pm

Da, imaju oni svoje faze u ponasanju i sazrevanju...
nadam se da je kako ti kazes samo prolazna faza....to je kod zivotinja karakteristicno na smeni dva godisnja doba...
Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Uto Nov 03, 2009 5:50 pm

Ma razumem ja to, ali nikad nisam cuo da pas skrguce zubima bas kao covek . . .
Nazad na vrh Ići dole
Kaja i Boki

Broj poruka : 317
Godina : 37
Datum upisa : 25.02.2010

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Pon Apr 26, 2010 12:37 pm

Ne znam da li ovo sto mene zanima spada pod ovu temu,ali procitala sam da jurenje repa moze da bude znak stresa? Buda cesto grize svoj rep,ali i grize deo oko perepona zadnjih nogu. Ciscen je od parazita,nema buve...ne znam sta bi jos moglo da ga iritira? Ako neko ima neki savet,bila bih jako zahvalna Smile
Nazad na vrh Ići dole
Siniša
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 1947
Godina : 29
Datum upisa : 24.06.2007

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Pon Apr 26, 2010 3:39 pm

@murphypei ::
Škrgutanje zubima je upozorenje da sledi napad. Ne znam kako Beba reaguje da li laje i reži,Marfi to nikada ne radi,ali kad se sprema da napadne rota obavezno podiže gornju usnu i dlaka na leđima mu se nakostreši kao kod mačke. Tad mu obavezno skrenem pažnju tako što ga pipnem ili lupim nogom o zemlju jer stvarno skoči na rota bez upozorenja i to samo na njega i ni na jednog drugog psa. Sa ljudima nema problema još nismo sreli onog koga Marfi odmah markira uglavnom nikog ne primećuje.

Sara je npr. prozvodila iste zvuke zubima kada treba da dobije da jede.... U onim trenutcima kada krene u kuhinju i kada zna da ce da dobije hranu tako da je to verovatno radila od srece.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sharpei-balkan.com
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Pon Apr 26, 2010 10:00 pm

@Kaja i Boki ::
Ne znam da li ovo sto mene zanima spada pod ovu temu,ali procitala sam da jurenje repa moze da bude znak stresa? Buda cesto grize svoj rep,ali i grize deo oko perepona zadnjih nogu. Ciscen je od parazita,nema buve...ne znam sta bi jos moglo da ga iritira? Ako neko ima neki savet,bila bih jako zahvalna Smile

Šta jede on? Jurenje repa, grickanje prepona, grickanje korena repa i pokušaj da sedne često u šetnji (posebno posle velike nužde) može da bude znak punih para-analnih vrećica.

Nazad na vrh Ići dole
kud

Broj poruka : 1143
Godina : 49
Datum upisa : 11.08.2009

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Uto Apr 27, 2010 3:42 pm

To sam i ja htela da kažem jer simptomi zaista ukazuju na analne kesice,ali nešto mi je mnogo mali za to.Mada,moguće je.Pogotovu ako stalno ima mekšu stolicu onda one ne mogu da se isprazne.
Nazad na vrh Ići dole
dacadixi

Broj poruka : 198
Godina : 29
Datum upisa : 15.04.2010

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Čet Maj 27, 2010 5:30 pm

pročitah u prvom postu da znak stresa može biti perutanje kože i linjanje... Diksija je pre 2 dana (i to dva dana zaredom) napao pas Sad i to prvi dan dva,a drugi dan jedan...nije bilo kontakta,ali je jezivo izgledalo,jako su lajali i ja sam bila prestrašena...pa verujem (znam!) da se i Diksi jako uplašio Sad danas mu je na leđima,duž kičme (u temi bolesti kože sam postavila i slike) opala dlaka i peruta mu se koža Sad da li smatrate da je moguće da je to od stresa? od napada tih pasa? Sad
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 52
Datum upisa : 24.02.2010

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Čet Maj 27, 2010 8:38 pm

Sve je moguce ali meni ovakva stvar izgleda malo verovatnom.
Nazad na vrh Ići dole
Kaja i Boki

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Čet Maj 27, 2010 10:18 pm

buda vec dva dana bezi od nas , i to nije prolazno bezanje nego konstantno,spava u sobi u kojoj nikad nije spavao,bezi kada zelimo da mu pridjemo i ima cudan pogled...Sve je to pocelo od kad smo krenuli sa terapijom za usi i sa terapijom za kozu... tereapija traje 3 nedelje, mrzece nas:( Sad Sad
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Čet Maj 27, 2010 10:27 pm

Bogami hoce Smile ali proci ce ga cim bude prestao da vidja u vasim rukama ono sto zna da je vezano za terapiju i cim bide prestao da vas prilazak povezuje sa necim sto mu se ne dopada.
Od mojih pet samo Nia stoicki podnosi sta god da joj radim. Cuti i ceka da prodje. Ostale jedva dozovem a Duna i Sigi se sakrivaju Smile Posle toga su svi nadureni do neba i obilaze me u sirokom luku. Sad
Nazad na vrh Ići dole
Kaja i Boki

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Čet Maj 27, 2010 10:35 pm

Nia je carica Smile inace terapija vec deluje,usi su znatno bolje posle 2 dana,preparati su zaista extra ali eto imamo taj problem druzenja sa nasim psom,krenem da ga pomazim a on pobegne kao da je video mecku affraid
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Čet Maj 27, 2010 10:43 pm

hahaha....pa vecina je takva Smile a za usi super!
Nazad na vrh Ići dole
aca81

Broj poruka : 53
Godina : 36
Datum upisa : 21.03.2012

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Sub Mar 24, 2012 8:28 am

Imamo problem sa perutom,Ariju se bas primecuje zbog boje dlake,znam mislim citao sam da je moguci uzrok stres, samo odvajanje od majke i brace pa ta silna terapija moze stvarno da bude stresna za njega Sad ima li neko sredstvo protiv perutanja ili mozda to ukazuje na nedostatak nekog vitamina....poz.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Sub Mar 24, 2012 9:32 am

To će se rešiti vremenom kako se navikne na novo stanje u svom životu. Wink Kalla se perutala i češala kad sam je doneo što zbog izgubljenosti što zbog granula koje sam veoma brzo izbacio. Ne treba nikakvo sredstvo.

Nazad na vrh Ići dole
aca81

Broj poruka : 53
Godina : 36
Datum upisa : 21.03.2012

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   Sub Mar 24, 2012 5:20 pm

OK,hvala Smile par puta sam ga i ceslljao pa su se mozda i podigle vec postojece naslage peruti ali kao sto kazes treba ga ostaviti neko vreme da sve dodje na svoje mesto a ne sad sam navalio pa sve odjednom kad bi mogo Smile jedino sto mi se cini da vise "mirise" nego kad je stigo Surprised higijena je na visokom nivou ali se plasim da je to mozda od granula....poz.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: SIGNALI STRESA KOD PSA   

Nazad na vrh Ići dole

SIGNALI STRESA KOD PSA
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Ostalo-
Skoči na: