Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Problem sa okicama.
Sre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Pon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Čet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ned Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera

» Udomljavanje
Ned Jun 25, 2017 12:56 pm od Tessie2010

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ned Jun 18, 2017 12:41 pm od Nixon

» Bella
Ned Jun 18, 2017 12:23 pm od Nixon

» Rezanje
Uto Maj 09, 2017 7:55 pm od Murphypei

» Mokrenje unutar kuce
Ned Maj 07, 2017 1:26 pm od Lord

» Kupanje
Pet Maj 05, 2017 10:54 pm od Emilija

Share | 

Hitno: Tea pred carskim rezom!

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3
AutorPoruka
unaltraina
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 52
Datum upisa : 24.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Pet Jul 26, 2013 10:52 am

Jos nesto da dodam...kada je Buki jako povracala i dok nismo stabilizovali zeludac ja sam joj uz te konzerve, u  coperu za bebe pravila kasice od belog mesa bez koze, prvo kuvanog a kasnije i sirovog posto se moji hrane sirovim i inace,malo jako dobro kuvanog pirinca i malo meda, (samo mrvica meda)razredjivala vodom tako da  tu malo redju kasicu mogu usisati i istisnuti spricem kome malo povecam otvor tako sto sam odsecala onaj vrh na koji se natakne ugla i po jedan spric od 20ml joj davala na svakih sat vremena u zep usana da proguta i ako ne zeli da jede sama...uz infuzije i lekove za stabilizovanje varenja kroz infuziju...kreni prvo sa pola sprica, pa ako ne povrati za sat, ili sacekaj i cela dva, povecaj na ceo,vodu skloni, ne sme je piti sama i dalje, mozes joj ti isto tako davati po malo na svakih sat dva ali samo da licne, prokuvanu ili Prolom sa tvog dlana ako pokazuje da je zedna. Kasice su jako lako svarljive i dobre su da ne izazovu povracanje a ipak zeludac nesto vari i ne sakuplja se kiselina koliko god da je malo luci od lekova.

R.I.P. BUKI

Shar Pei je za osobu koja ‚želi nešto posebno od psa, ali... ne manje  inteligentnu od onoga koliko je on.
Ova bića jednostavno poseduju ključ naše duše, i srca. Mnogim ljudima je uzalud provaljivati.

Poslednji put izmenio unaltraina dana Sub Jul 27, 2013 1:49 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8633
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Pet Jul 26, 2013 10:59 am

Kad ne jede i kad povraća tada je verovatno uremična. Problem je što je ona gladna, ali joj je muka i ne može da jede. Dodatni problem je i što ima štence i što joj i hormoni zbunjuju organizam. Bez uvijanja, bubrežna funkcija nije dobra čak i pored infuzije ovoliko niska specifična gustina ukazuje na problem, normalna je preko ovoga negde do 1035. E sad, dobra stvar je što je u pitanju šar-pej i što oni mogu odlično da funkcionišu sa umanjenom bubrežnom funkcijom ukoliko nema nešto što i dalje oštećuje bubrege. Kad proverite da li je u pitanju babezioza i dobijete rezultat onda ćete znati kako dalje. Uglavnom, infuzija obavezno da joj spusti BUN i da može da jede, hranu u dosta manjih obroka i izbegavaj trenutno sve što može da bude opterećujuće za bubrege, vidi sa veterinarom da nađete nešto što će da vezuje fosfor u organizmu, ako vam ne padne ništa na pamet ljuske od jaja u prahu, ali baš skroz u prahu i to obavezno u svaki obrok. Izbegavaj hranu sa visokom količinom fosfora i takođe vidi sa veterinarom ako može da joj da kompleks B vitamina da joj probudi apetit, to će i tebi biti dobra stvar da imaš u kući jer će ti verovatno trebati.

Još jedna stvar, amiloidoza kod šar-peja je medularna amiloidoza koja se ne vidi na UZ niti na RTG jer se amiloid sakuplja u bubrežnoj meduli (središte bubrega), jedini način je da se uradi biopsija bubrega što je ludost. Oni su izuzetni u tome što mogu da kompenzuju jako dugo, a onda je dovoljna jedna stvar da pokrene lavinu, a opet je lakše održavati ih budi ubeđen da ostale rase sa takvom specifičnom gustinom i proteinurijom ne bi mogle uopšte da funkcionišu.
Stavljam ti odličan sajt koji je meni dosta pomogao kad je Marfi bio u otkazivanju burega. Ako te nešto zanima tu smo.

http://dogaware.com/health/kidney.html

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Milosc89

Broj poruka : 82
Godina : 27
Datum upisa : 05.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Pet Jul 26, 2013 1:17 pm

Veterinar tvrdi da su bubrezi ok, konsultovali smo se sa jos jednim i isto je rekao...iskljucena je i babezioza, sada vise ne zna niko sta je u pitanju, jos je jedino moguce da je zbog lekova i sve joj je iskljuceno, pa da vidimo...
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Pet Jul 26, 2013 1:24 pm

Miloše kako stojiš sa engleskim? Ukoliko imaš sve rezultate kod sebe i engleski ti je OK hajde na FB u Health grupu pa ćemo videti šta će oni da kažu tamo ima ljudi sa više iskustva od svih nas i ja se obraćam njima za pomoć. Posebno što su oni koji vode grupu i odgajivači i to sa skoro 3 decenije iskustva. Ljilja i ja ćemo ti pomoći tamo što se tiče jezika da prevedemo termine i da što pre dobijemo mišljenje.

''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Pet Jul 26, 2013 1:26 pm

Veterinar ne moze  i NE SME da tvrdi da su bubrezi O.K. u ovakvoj situaciji kada je Shar Pei u pitanju jer se medularna amiloidiza koji nasi psi imaju ne moze dijagnostifikovati sem biopsijom bubrega a to se ne treba raditi zivim psima.
Ne zelim da kazem da jeste, i daleko bilo da jeste, ali drzite to negde u memoriji i kada se oporavi kontrolisite urin neko vreme. Nadam se da ce ubrzo biti bolje  i da jeste samo previse lekova na koje je burno odreagovala mada ne vidim zbog cega bi joj specificna tezina urina bila toliko niska i zasto postoji ozbiljna proteinurija ako nema neke jake upale  ili su bubrezi u otkazivanju na nekom nivou...upale nema, bar ne ozbiljnije jer su leukociti na normali....a sumnjam da vise lekova moze izazvati to stanje urina...bar nisam cula za tako sta sve ove godine koliko sam u toj materiji i pratim,

R.I.P. BUKI

Shar Pei je za osobu koja ‚želi nešto posebno od psa, ali... ne manje  inteligentnu od onoga koliko je on.
Ova bića jednostavno poseduju ključ naše duše, i srca. Mnogim ljudima je uzalud provaljivati.

Poslednji put izmenio unaltraina dana Pet Jul 26, 2013 1:45 pm, izmenio ukupno 7 puta
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Pet Jul 26, 2013 1:27 pm

Sad vidim Pedjin predlog...hajde ako si raspolozen i imas rezultate da i to uradimo.Ovo je grupa u koju te pozivamo da zajednicki dobijemo i njihovo misljenje https://www.facebook.com/groups/SharPeiHealthEducation/

R.I.P. BUKI

Nazad na vrh Ići dole
Milosc89

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Sub Jul 27, 2013 8:15 am

ajde videcu kasnije da vam sve to posaljem ili udjem u grupu, nije mi engleski problem...a prvo da vam ispricam sta se juce desavalo -ujutru je povracala, posle toga se cinilo da je ok, oraspolozila se, otisli smo na kontrolu i terapiju kod veta, dok smo cekali malo ona je setala po parku, njuskala, mahala repom, bila zainteresovana za hranu, ali jos uvek odbijala da jede...onda je kod njega na stolu povracala ogromnu kolicinu tecnosti, mozda i najvise do sad, mislim da je on tek tad shvatio kolika je to kolicina o kojoj smo mu pricali...onda je zvao gomilu veterinara iz Beograda, Knezevca itd da se konsultuje i preko 4h bio s njima na vezi, analizirali su svi rezultate, pokusavali da povezu sta se desavalo, sto je uzrok cega, svi se zainteresovali da rese slucaj...na kraju su dosli do teorije da je srce bilo optereceno u trudnoci i verovatno popustilo,a problem je nastao i kad je naglo otklonjen pritisak carskim rezom.. kazu da je proteinurija odgovorna za nakupljanje tecnosti, ali i dalje je nejasno zasto ne u vidu ascitesa nego u zelucu, to je ono sto je svima jako cudno. Rekao nam da joj uradimo rendgen g.kosa i dao joj novu terapiju - infuzija sa aminokiselinama, enalapril (koji sprecava komplikacije srcane slabosti), aminofilin (postomu se cinilo da tesko dise) i kortikosteroid i rekao da joj nakon infuzije damo lasix...mi bili u soku nakon svega i kada nam sve ladje potonule desio se preokret - ona je odjednom postala jako zainteresovana za vodu i hranu, pocela je da trazi svoju posudu s vodom, ali davali smo joj po malo, onda je i ogladnela i malo jela konacno posle dva dana, mucnine kao da su prestale, u toku noci opet jela, trazila da ide napolje, podigla rep, cak i pojurila kuce koje je proslo pores kapije, jos uvek hoce vodu, ali sada po malo i podriguje pa joj ne dajemo da ne iziritira zeludac opet...postala je bas zainteresovana za stence za razliku od prethodna dva dana...da ne malerisem, ali ako se ovako nastavi bice ok, sada ima vec vise od 12h da nije povracala...svakako cemo odraditi i rendgen da budemo sigurni da li je ili nije to sto oni kazu...
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Sub Jul 27, 2013 9:16 am

Javi kad budeš hteo u grupu, pa ćemo pomoći. Moraju da ti odobre članstvo u grupi prvo.

Znam dobro kako misteriozno mogu da izgledaju njihove bolesti i to nije ni najmanje lako za nas vlasnike, posebno što u jednom momentu deluju kao da su gotovi, a onda u sledećem izgledaju potpuno normalno. Moj savet je da joj opet uradite krv bez obzira na lekove da vidite šta se sad dešava. Proteinurija je posledica nije uzrok! Ne može ona da bude odgovorna za skupljanje tečnosti. Uzroci proteinurije mogu biti:
Imunološke bolesti, infektivne bolesti, bolesti koje prenose krpelji, kušingova bolest, visok krvni pritisak, amiloidoza itd. (ovo su samo neke koje mi sad padaju na pamet). Jel ona nekad proverena na srčanog crva? Šar-pej je građen od hijalurona, to su veliki molekuli koji zadržavaju tečnost i koji izgrađuju svaki organ kod njih nalaze se i u krvi i u međućelijskom prostoru, zato šar-pej daleko duže može da zadržava tečnost nego ostale rase, ali kada dođe do nekog problema kreće lančana reakcija. Kortikosteroidi zaustave sintezu hijalurona u organizmu i vrše supresiju imunološkog sistema tako da je reakcija organizma znatno ublažena dok se problem još uvek nije otklonio. Ono što mene brine je kombinacija diuretika i kortikosteroida na bubrege koji puštaju proteine. Koliko shvatam ona svaki put kada dobije infuziju ima želju da jede što mi govori da kada se organizam očisti sve dođe na svoje i opet me vraća na pomisao da joj bubrezi nisu u redu. Visok krvni pritisak je pratilac svega toga.
U suštini, mnoge bolesti imaju slične simptome i lako se mogu pomešati i uopšte nije lako dati tačnu dijagnozu. Npr. moj Marfi je sa potpuno normalnim vrednostima krvi imao koncentraciju urina 1022 što je već negde na donjoj granici i jedan + za proteine u urinu. 6.3.2010 je imao specifičnu gustinu 1015 i jedan + proteina, a urea mu je bila tek 12,9 od normalnih 9,25, a kreatinin mu je bio 154 što je isto neznatno povećano. Ono što hoću da kažem je da kod njih bubrežne bolesti ne izgledaju kao kod ostalih pasa i da se veterinari vrlo lako prevare. Ono što znam da će sigurno da joj pomogne je ispiranje organizma infuzijama jer tako odlaze i svi toksini i ona se daleko bolje oseća, tad će tražiti i da jede i tad će biti najveselija.
Šta ti je rekao veterinar za štence? Kakav je uticaj svih tih lekova i kompletnog njenog stanja na njih?

Nazad na vrh Ići dole
Milosc89

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Sub Jul 27, 2013 9:36 am

Oni su to i rekli, da je proteinurija posledica, pokusali su da povezu svaku kariku i krenuli redom sta se sve desavalo - trudnoca uticala na disanje, otezano disanje na srce, a srce (i verovatno hipertenzija) dalje na bubreg i sve ostalo, a onda je proteinurija dovela do pada kolidno-osmotskog pritiska i isticanja tecnosti, ali jedino sto je misterija je zasto se nije pojavio ascites nego se tecnost nakuplja u zelucu...Analize cemo svakako ponavljati, uradicemo i rendgen da vidimo da li je uvecano srce i u kakvom su stanju pluca...Lasix joj nismo dali jer je zedna jos uvek, pa se plasimo da bi je lasix opet poremetio...Evo sada je i prvi put svojevoljno izasla iz kuce, vratila joj se i energija malo cim je jela, mislim da ni mucnine vise nema, pre se bas primecivalo da ima gadjenje i na hranu i na mirise, cak i na stence...Stenci su ok, veterinar je za neke lekove odmah rekao da ne mogu da idu u mleko, a za neke je proverio i onda rekao da su bezbedni i da ih stavimo slobodno da sisaju. Zenkica napreduje fino, sada je 360g, muskarac malo sporije - 320g...jeste da ih nismo merili prvih dana, ali cini mi se da ce ovim tempom zaista i udvostruciti tezinu za nedelju dana kako i treba.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Sub Jul 27, 2013 10:16 am

Meni jedino pada na pamet da je imala neku masu na želucu ili da su štenci zbog velikog broja pritiskali dijafragmu i nisu dozvoljavali da tečnost krene dalje, što opet ne objašnjava zašto sada tečnost ostaje u želucu. Mada sad ne mogu da se setim kad si napisao da je počela da povraća veće količine tečnosti... Ukoliko se to desilo već u toku tih poslednjih dana skotnosti onda ova moja teorija ima logike, ali ako se desilo kasnije onda opet nastaje misterija. Ono što mene muči od samog početka je što si prvo napisao da je krv skroz OK, a skupljanje tečnosti bi takođe pokazalo ozbiljnije vrednosti jetre, a onda ide ta analiza urina koja pokazuje da se nešto dešava, a znajući šar-peja i iz mog ličnog iskustva sve me navodi na bubrege. Sve ostalo je lančana reakcija. RTG će pomoći eto možda i da se isključi postojanje neke mase. Nisam pametan uopšte.

Drago mi je da štenci napreduju šteta samo što niste mogli da uživate u svemu ovome kako dolikuje. Za ostale koji čitaju temu, pre parenja tj. pre uopšte odluke o parenju ne bi bilo loše proveriti kompletno stanje organizma, odraditi krv i urin.

Nazad na vrh Ići dole
Milosc89

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Sub Jul 27, 2013 10:31 am

Povracala je jednom otprilike 3 dana pred carski rez, ali ne u ovim kolicinama...Krv je bila skroz ok, krvna slika na ponovljenim rezultatima jos i bolja, urea je cak bila na donjoj granici, kretinin ok, zato svi misle da bubrezi funkcionisu...Pored toga, ovo za infuzije sto si rekao - ona je juce prvu infuziju primila tek uvece jer joj se zapusila braunila pa je morao da joj menja, a nije mogao ranije nikako. I pored toga ona je u toku dana izgledala bolje, sve do tog povracanja kod veterinara u ambulanti...Infuziju je primala izuzetno sporo (tako rekao vet) i jos ni 200ml nije isteklo, a ona vec ustala i tad je trazila vodu i jela je malo...morali smo da prekinemo infuziju, pa da nastavimo kasnije...Cinjenica je da bez infuzija ona ne bi prezivela ovoliko povracanje, ali nije njoj bilo bas toliko bolje od infuzija, prethodnih dana je posle infuzije cak i najvise povracala...Stupili smo u kontakt sa jos jednim veterinarom (ne znam vise ni iz kojeg je grada) koji kaze da je sve to napravio longacef, sto se malo i uklapa, jer joj stanje ide na bolje od kako je iskljucen taj lek...Ne znam vise nista, ovo je opsta misterija, znam samo da je nesto smirilo zeludac, jer evo vec ima 15ak sati da nije povracala, sto joj u odnosu na prethodne dane rekord...
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Sub Jul 27, 2013 1:44 pm

bravo ..neka tako i ostane hearty 

R.I.P. BUKI

Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Ned Jul 28, 2013 9:41 pm

Kako je Tea i bebironi? Bio sam odsutan skoro ceo vikend, al sam se stalno pitao jel dobro.

Nazad na vrh Ići dole
Milosc89

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Ned Jul 28, 2013 11:02 pm

Bolje, pocela da jede, ali malo otezano, upaljeno joj grlo sad od one silne zeludacne kiseline koju je povracala, ali nije strasno, bitno je i da po malo jede svojevoljno. Pocela je i da se ponasa kao prava majka, pa vise ne dozvoljava svima da udju u sobu sa stencima, rezala na tecu i babu, bila je spremna i da ih ujede cini mi se :-D Stenci napreduju, zenkica nece ni da cuje za ovu vestacku hranu, ne odvaja se od sise, ako je uzmes u ruke pocne da urla na sav glas, vec ima oko 400g...muskarac je malo sporiji ali on slabije i sisa od nje...eto koliko je bitno majcino mleku, cak i u takvom stanju u kojem je Tea bila prethodnih dana...Jos necu bas da se radujem, ali cini mi se da polako izlazimo iz krize :-)
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Ned Jul 28, 2013 11:30 pm

Wink necu ni ja da aplaudiram jos uvek ..... i samo neka se tako nastavi hearty hearty hearty

R.I.P. BUKI

Nazad na vrh Ići dole
Milosc89

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Pon Jul 29, 2013 4:23 pm

Povracanja nema, jede po malo iz vise puta, pije vodu, vratila je snagu, ne skroz, ali dosta je stabilnija, transformisala se u prezastitnicki nastrojenu majku, ne smes napraviti nikakav nagli pokret u sobi gde su stenci ili odmah pocinje da rezi i zauzima pozu za napad i samo ukucanima dozvoljava da im prilaze Very Happy Postepeno idemo na bolje Smile Stenci napreduju, zenkica sada ima 430g, ocekujem do kraja dana i vise Very Happy Brat oko 400, stize je Smile Poceli su da pokrecu kapke, tako da ocekujem svakog dana i da progledaju Smile
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Pon Jul 29, 2013 4:50 pm

Dobro je, čim ona čuva štence znači da ide kako treba. Drago mi je da to čujem. Red je da uživate i vi i ona.

Nazad na vrh Ići dole
Milosc89

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Uto Jul 30, 2013 9:46 pm

Samo da se javim i zahvalim na savetima, pomoci i podrsci dok smo prolazili kroz ovaj pakao! Tea se oporavlja, stenci rastu, konacno mozemo malo da predahnemo :-)
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Uto Jul 30, 2013 10:01 pm

goodpost bravo  ali javljaj se i dalje, sa slikama u Teinoj temi naravno!

R.I.P. BUKI

Nazad na vrh Ići dole
Milosc89

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Uto Jul 30, 2013 10:07 pm

Hocu, naravno :-) Kacicu stence, Tea je jos uvek kost i koza :-D
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Uto Jul 30, 2013 10:08 pm

ma ugojice se i ona <3, kroz sta je prosla nije ni cudo.

R.I.P. BUKI

Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina

Broj poruka : 5740
Godina : 38
Datum upisa : 24.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Hitno: Tea pred carskim rezom!   Sre Jul 31, 2013 1:21 am

Divna vest cheers
Nazad na vrh Ići dole

Hitno: Tea pred carskim rezom!
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh