Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Sar Pei stene
Ned Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Sub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Čet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Uto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Sre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Pon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Čet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ned Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera

» Udomljavanje
Ned Jun 25, 2017 12:56 pm od Tessie2010

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ned Jun 18, 2017 12:41 pm od Nixon

Delite | 

Koja je ovo vrsta šar peja?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Ado '-.-

Muški Broj poruka : 11
Godina : 26
Datum upisa : 03.05.2013

PočaljiNaslov: Koja je ovo vrsta šar peja?   Ned Maj 05, 2013 5:54 pm

Pošto sam na netu video da postoji mnogo različitih vrsta šar-pejeva otvorio sam ovu temu da bih mogao da pitam koje-je-koja rasa, da nebih spamao po drugih tema.

1.

Ovo je avatar jednog od članova foruma.

2.

3.

4.

Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8636
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: Koja je ovo vrsta šar peja?   Ned Maj 05, 2013 7:28 pm

Jedina razlika kod svih ovih štenaca na slikama je boja. Čak im je i dlaka ista svi su horse coat (kratko, čekinjasto krzno).
Boje kod šar-peja su vrlo interesantne, posebno u smislu genetike. Dele se na standard i dilute boje, a najlakše se razlikuju pogledom u nos. Standard šar-pej ima crn nos, ili boje cigle koja je dopuštena kod krem šar-peja, ali se toleriše kod svih ostalih standard obojenih jedino kod njih (ovih što nisu krem) znači slabiju pigmentaciju.
Dilute boje nemaju crnog pigmenta uopšte nigde i nos je uglavnom boje koja najčešće prati krzno.

Po slikama prva slika Charli koji je standard boje, ima crn nos i crnu masku u predelu njuške (maska inače može da ide još gore i da bude i preko cele face). Njegova boja je najverovatnije red fawn tj. jelenje crvena.

Druga slika je čokoladni šar-pej to je dilute boja vidiš da mu je nos nešto tamniji od krzna, ali i dalje čokoladni, pošto sam imao psa ove boje samo u brush varijanti (duže krzno mekše od ovog sa slike) njemu su i jastučići, nokti i anus čokoladne boje. Wink

Treći pas je flowered tj. cvetni, slika nije dovoljno jasna, ali nos je najverovatnije tamno plave boje, plava isto spada u dilute boje, ali ne tipično dilute ima mala začkoljica, al da ne ulazim u to, to je već neka druga priča. Suština, meni su ovi cvetni jako simpatični, ali standard kaže da šar-pej ne sme biti ovakav. Rolling Eyes

Četvrti šar-pej je cream dilute tj. krem dilute (razređeno) i kod njih se napravi najčešće greška, jer ih prijavljuju kao bele u rodovnicima, a bela opet nije dozvoljena standardom, a zašto nije beo nego krem vidi se po ušima koje su intenzivnije "narandžastije boje" i po vrhovima leđa takođe ima tu narandžastu boju.

O bojama može još dosta da se piše izuzetno je interesantno, ali urađeno je samo nekoliko studija na tu temu. Sve zavisi ko šta preferira, meni su lično jako interesantne dilute boje i ove koje potiču iz plavog gena, ali generalno volim šar-peja u svim varijacijama. U rodovnicima može da se nađe svašta kao što postoji i nekoliko teorija kako su koje boje nastale, šta je zaista tačno niko ne zna... U potrazi za štenetom prvo gledaj rodovnik i dugovečnost predaka i zdravstveno stanje, pa tek onda boju. Kod mene je bio i čokoladni i sada lilak i standard krem, al ono što me najviše oduševljava je karakter koji poseduju i način na koji nas teraju da ih zavolimo. Wink

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Samojed

Muški Broj poruka : 3
Godina : 31
Datum upisa : 05.05.2013

PočaljiNaslov: Re: Koja je ovo vrsta šar peja?   Ned Maj 05, 2013 8:23 pm

Lijepi su svi do jednoga, pogotovo ovaj na drugoj slici.
Nazad na vrh Ići dole
CeZaRpEi

Muški Broj poruka : 7
Godina : 24
Datum upisa : 29.08.2013

PočaljiNaslov: Re: Koja je ovo vrsta šar peja?   Sub Avg 31, 2013 4:44 pm

A da li mi neko moze reci koja je vrsta moj shar pei Smile jer gledam slike , nekako mi moj jako sitan za svoj uzrast, 2 meseca ima
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 52
Datum upisa : 24.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Koja je ovo vrsta šar peja?   Sub Avg 31, 2013 7:56 pm

Svi  na Zapadu(sem par primeraka van Kine i ni jedan nije u nasoj zemlji.... i jos nekolicine(vrlo mali broj) u Kini koji bi se mogli nazvati drigom vrstom jer se genetski razlikuju) imamo istu vrstu koja se zove zapadni Shar Pei Very Happy, postoje samo tipovi priznati ili ne priznati po standardu rase, priznati su podeljeni po duzini dlake ,Brush Coat (BC) ili duza meksa dlaka i Horse Coat (HC), kratka ostra dlaka...to je jedino po cemu se razlikuju uz varijacije u boji(naravno moraju biti jednobojni da bi bili po standardu)
Tvoj pas je BC, standardne jelenje boje, a to sto je sitan nema veze sa vrstom vec sa genetikom koju nosi od predaka i delimicno ishranom koja moze da utice da stene zaostane u rastu i razvoju  ali to je zaista redak slucaj i spada u domen nedovoljne brige i jako lose ishrane. Svako stene je individua za sebe i razlicito se razvija i raste. Kada bude postigao svoju maksimalnu visinu  videces da li se uklapa u standard ili ne Smile

R.I.P. BUKI

Shar Pei je za osobu koja ‚želi nešto posebno od psa, ali... ne manje  inteligentnu od onoga koliko je on.
Ova bića jednostavno poseduju ključ naše duše, i srca. Mnogim ljudima je uzalud provaljivati.

Nazad na vrh Ići dole
CeZaRpEi

Muški Broj poruka : 7
Godina : 24
Datum upisa : 29.08.2013

PočaljiNaslov: Re: Koja je ovo vrsta šar peja?   Sub Avg 31, 2013 10:07 pm

Ja imam jos jedno pitanje nevezano za to pa ako mozete da mi odgovorite... Danas me je Cezar iznenada 2 puta ujeo za nogu i ruku, oba puta je bilo jako bolno i malo je krv isla, odmah sam nazvala veterinara , kaze on to radi iz dragosti ali to mora da se sprecava, znam da treba da ga obrnem na stomak i sve, ali mi nije jasno sada , da  li on to radi mozda zato sto me ne voli ili slicno, stvarno sam se iznenadila :/
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Koja je ovo vrsta šar peja?   Sub Avg 31, 2013 11:37 pm

Sigurno nije agresivnost u pitanju :)Kako i veterinar rece iz ljubavi i od radosti, on nema pojma da te povredjuje, moras mu to staviti do znanja hvatanjem za vrat, odsecnim FUJ i polaganjem na ledja. To obicno funkcionise...problem je sto ljudi to ponekad ne rade dovoljno dobro da pas oseti ljutnju vlasnika i uplase se , moras biti dosta gruba, i drzati ga dovoljno cvrsto i grubo uhvatiti za kozu vrata da se uplasi i malo ga zaboli taj stisak koze na vratu, ne zaboravi da nasa saka nema ocnjake majke kada im to isto rade....ako ne oseti da si ljuta nece imati nikakvog efekta,shvatice i to kao igru..Nema vike i dreke na psa, cvrst stav je najbitniji , jaci ton ,kratko, glasno, ljutitim tonom FUJ... mora osetiti iz tvog stava i grubosti da si jako ljuta jer psi osete energiju i upozorenje samo iz cvrstine vlasnika, tek kasnije ono sto dozive vezuju za neku komandu i reaguju kasnije samo na nju . Neki stenci su dosta teski i tvrdoglavi i teraju po svome.....ja u ovom leglu imam zenkicu na koju sam cak morala i da zarezim i ujedem i ja nju za usnu Razz

R.I.P. BUKI

Shar Pei je za osobu koja ‚želi nešto posebno od psa, ali... ne manje  inteligentnu od onoga koliko je on.
Ova bića jednostavno poseduju ključ naše duše, i srca. Mnogim ljudima je uzalud provaljivati.

Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Koja je ovo vrsta šar peja?   Sub Avg 31, 2013 11:56 pm

vrlo je bitno da odreagujes onog trenutka i jos dok nedozvoljena radnja traje inace nece povezati kaznu i tvoju ljutnju sa onim sto radi, nema kasnjenja ...ako zakasnis, bolje nemoj odreagovati uopste

R.I.P. BUKI

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Koja je ovo vrsta šar peja?   

Nazad na vrh Ići dole

Koja je ovo vrsta šar peja?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Koja je ovo vrsta ?
» Ishrana kuje koja doji mlade
» da li smem da stavim davilicu psu od sest meseci?
» da li doge napadaju vlasnike kada ostare?
» Labradori i linjanje

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Ostalo-
Skoči na: