Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Parenje, graviditet i ostale teme...
Uto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Sre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Pon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Čet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ned Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera

» Udomljavanje
Ned Jun 25, 2017 12:56 pm od Tessie2010

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ned Jun 18, 2017 12:41 pm od Nixon

» Bella
Ned Jun 18, 2017 12:23 pm od Nixon

» Rezanje
Uto Maj 09, 2017 7:55 pm od Murphypei

» Mokrenje unutar kuce
Ned Maj 07, 2017 1:26 pm od Lord

Delite | 

americki i kineski tip

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Sledeći
AutorPoruka
EMA

Muški Broj poruka : 76
Godina : 24
Datum upisa : 06.03.2009

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Nov 04, 2009 3:09 am

Ja sam pročitao da je Kineski tip prirodna linija shar peia a američki da je dobijen veštačkim putem kako bi bilo mnogo više nabora ali pas američkog tipa je mnogo osetljiviji i mnogo lakše dolazi do bolesti...
Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

Muški Broj poruka : 384
Godina : 43
Datum upisa : 25.08.2009

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Nov 04, 2009 4:05 am

To je otprilike istina, ali ima i americkih tipova koji lice po boji i nekim drugim karakteristikama lice na kineske . .. tako da ne mozemo bas tako odredjivati lako tipove kada su nasi zguzvanjci u pitanju . . .
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8633
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Nov 04, 2009 12:12 pm

EMA ::
Ja sam pročitao da je Kineski tip prirodna linija shar peia a američki da je dobijen veštačkim putem kako bi bilo mnogo više nabora ali pas američkog tipa je mnogo osetljiviji i mnogo lakše dolazi do bolesti...

Nema prirodna i veštačka linija shar-peia,sve je to prirodno. Već sam negde pisao da je u Ameriku došlo jako malo primeraka (6 ili 10) i da su se Amerikancima svideli štenci koji su slatki i naborani i želeli su da takav bude i odrastao pas pa su parili u jako bliskom srodstvu i pse koji još nisu dostigli punu zrelost.
Što se tiče faličnosti rase i genetskih mana parenje u srodstvu je definitivno imalo loše posledice,ali neke bolesti su se prenele i iz same Kine,tako da je svaki pas jedinka za sebe i nema pravila koji će biti bolešljiv,a koji ne. Da su Kinezi imali i imaju neke bolesti u rasi koje su genetske svakako stoji,u Americi su samo povećali broj tih jedinki i uništili im prirodni imunitet.
Znači priča o nastanku shar-peia naboranog psa iz laboratorije u Americi je čist mit.

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Hana

Muški Broj poruka : 472
Godina : 105
Datum upisa : 16.05.2009

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Nov 04, 2009 7:04 pm

Pedja ne slazem se bas, nemoguce je od 10 jedinki napraviti rasu a ne koristiti u uzgoju jos neku.
Imao si priliku sigurno da vidis neke od psa koji se nalaze na nasim prostorima a koji vise lice na pitove sa naborima nego na pravog shar pea. Uostalom pogledaj konstituciju , izgled i olik repa Ast i uporedi ih sa nekim "shar peima" pa ce ti sve biti jasno.

Suvise su velike razlike u izgledu, temperamentu ova dva tipa.
Kasnijim ukrstanjem pasa iz kineske i pasa iz americke linije te razlike su manje uocljive ali ipak postoje.
Uostalom pogledaj slike pasa i videces da amerikanci skoro ne lice na one pse koji su ostali u kini.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Nov 04, 2009 7:48 pm

Fazon je u tome što oni nisu od 10 jedinki pravili rasu,oni su od 10 pasa pokušavali da spasu rasu,što ne znači da su u samoj Kini svi pobijeni i da je na celom svetu ostalo samo 10. Iako Ginisova knjiga rekorda beleži shar-peia kao najređu rasu u jednom trenutku mislim da je ta Ginisova knjiga čista glupost osim ako neko nije išao i brojao pojedinačno pse po Kini,a i po celom svetu. Smile
Izvorni tip shar-peia podseća na pita (Kinezi ga i zovu kineski pit),ali isto tako na mnogim vazama i posudama iz Kine se mogu naći psi koji su naborani poprilično.
Ako misliš da je u Americi korišćen AST u uzgoju shar-peia,onda taj shar-pei iz Amerike (onaj koga svi zovu američki tip) ne bi izgledao tako kako opisuju taj američki tip. Verovatno bi bio bliži ovom izvornom tipu što se tiče izgleda,a sigurno bi bio još i krupniji.
Što se tiče temperamenta tek tu nema pravila,evo Sinišina Sara je uključena na struju,a moj Marfi je kao flegma i još gomila primera,taj temperament je verovatno veoma individualna stvar i zavisi od psa do psa.

Zoki,sad pitanje da mi bude jasno Smile Ti misliš da je u Americi korišćen AST u uzgoju shar-peia i da je tamo tako nastao ovaj američki tip,jako naborani psi,mesnate njuške i temeljne građe,i da postoji poseban kineski tip koji je viši,zategnut i tanak i on je iz Kine i sada se trenutno mešaju ta dva tipa ?

''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Hana

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Nov 04, 2009 8:12 pm

Naravno da se sada mesaju oba tipa, i zato ne mozemo da govorimo generalno, i sara , i marfi i moj arci su mesani .
U americi je sigurno koristena jos neka rasa u "spasavanju" rase( koga god su amerikanci spasli taj taj se godinama posle oporavlja od tog spasavanja)
Mislim da se to vidi u samoj razlici u izgledu pasa koji dolaze iz amerike i pasa koji dolaze iz kine.(Sto ne iskljucuje da ni Kinezi nisu nesto slicno radili samo na drugaciji nacin)
Smatram da bi trebalo razdvoiti te dve linije i da svaka podje svoim putem.
Znaci ne govorim koji je pas lepsi, vec samo o tome da nema nikakog smisla da psi koji su totalno razliciti ,budu zajedno i vode se kao isti, jer za vecinu ljudi je reklama za garnijer reper kako treba da izgleda shar pei, sto ja smatram da nije ispravno.
Reci mi samo kako
Citat :
jako naborani psi,mesnate njuške i temeljne građe
napravljeni jer takvi nisu bili kada su dosli u ameriku. To ne moze da se dobije samo selekcijom i parenjem u srodstvu a bez mesanja jos neke rase..... e sad tacno koje.......
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Nov 04, 2009 10:32 pm

Obično stavljam akcenat na to da su i u Kini postojali psi koji su jako naborani i mesnate njuške i da takvi psi postoje i danas i da skroz zategnuti psi mogu da daju i daju potomke koji budu ekstremno naborani,neki imaju mesnate njuške,a neki imaju duže i uže njuške. Poenta je da su Amerikanci selekcijom,parili u najbližem srodstvu pse koji su bili jako naborani želeći da to prenesu na potomstvo jer su imali daleko manje pasa nego Kinezi,a Kinezi su se držali toga da pare pse koji nisu toliko naborani. U jednom trenutku je to bila stvar ukusa i sa jedne i sa druge strane. Znači jasno je da postoje razlike u rasi,ali se ne može podeliti na dva dela čak ni na tri ili četiri jer postoji gomila kombinacija koja se tu dešava. U svetu postoje testovi DNK koji se rade i imam slike pasa koji imaju odrađenu DNK analizu i jasno je dokazano da je u pitanju čistokrvni shar-pei,ali svi ti psi su različiti u nekom smislu. Zato meni ta priča o podeli rase na kinesku i američku ne stoji nikako jer ne postoji jasna definicija šta je to što je kinesko,a šta američko,a u suštini je sve to isti pas.
Što se tiče mešanja sa drugom rasom i dalje ne verujem da je to rađeno,ali opet ima sigurno onih koji su to u nekom trenutku uradili,ali se to jasno primeti i standard je tu da to ispravi zato stoji onaj deo da pas ne treba da prelazi određenu visinu zbog bojazni od mešanja.
Meni lično više odgovara podela po dlaci i njušci i mislim da nikada neću upotrebiti podelu kineski i američki,ali ne zato što sam tako utuvio nego zato što mi jednostavno ta podela nema logike.

Nazad na vrh Ići dole
Hana

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Nov 04, 2009 11:22 pm

Mozda su postojali ali ja slike tih pasa nisam video, vecinom preovladjuju slike zategnutih pasa.
Gomila kombinacija postoji zato sto je pareno sve i svasta, bez neke odredjene selekcije, razni ljudi misleci samo na novac samo su stancovali stenad.O kakvom testu DNK pricas , to se mozda radi u Svajcarskoj, ovde to ne rade ni ljudima , pogledaj izlozbe , pa dva slicna psa ne mozes da nadjes.
O visini necu ni da pricam , standard je jedno a vidi visinu vecine pasa,
pa sam zakluci po tome o cemu se radi.
Zvanicna podela se i vrsi samo po duzini dlake horse coat brush coat i bear coat koji se smatra greskom.U parenju je preporucljivo raditi kombinaciju horse coat i brush coat

Citat :
Ako gledamo povjest pasmine pasmine i kako se ona razvijala onda moramo iz toga izvuć da je to bio zdrav, izdržljiv i otporan pas, kojeg nisu hranili hilsom i eukanubom i kojekavim djetnim pripavcima, nisu mu kuhali piletinu nago je jeo što je dobio od siromašnog kineskog seljaka ili što je sam ulovio a kamoli da su ga svako malo vodili veterinaru.

Ovo sada sto imamo je svetlosnim godinama daleko od toga sta je ova rasa nekada bila i po mom misljenu mnogo bi bolje bilo da se ovi nazovi spasitelji nisu umesali, jer svi ovi problemi sa zdravljem nasih pasa produkt su nihovog mesanja.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Čet Nov 05, 2009 12:00 am

Slike pasa izvornog tipa koje se nalaze na internetu su postavljene baš iz razloga što Kinezi sad potenciraju taj tip,a i mnogi u svetu,pa svuda srećemo zategnute,vitke pse sa užom njuškom. Ono na šta mislim su slike sa posuda iz stare Kine na kojima se vidi naboran pas kako lovi zajedno sa gospodarom.
Jasno je da će svako da provlači ono što mu se sviđa i kakav je trend u svetu,a imam utisak da će uskoro krenuti trend tog izvornog tipa pa će i tu neko umešati prste.
Mi se slažemo oko najbitnije stvari,a to je da nije bitno kakav je pas ukoliko je ZDRAV i u standardu,sve što odstupa od toga treba svesti pod kvalitet ljubimca i povući iz uzgoja. Kada bi se to uradilo ne bi nikome veterinar živeo od shar-peia. Smile

P.S. U Americi postoji žena koja odgaja zgužvance i svima je odrađen snimak kukova i DNK test na nasledne bolesti (naravno one koje tim testom mogu da se prepoznaju),daje garanciju na primarnu entropiju i kancere 5 godina. Po meni veoma savesno od nje. A evo moji su tek ove godine počeli da snimaju kukove nemačkim ovčarima,a kod svih krupnih rasa displazija je veoma moguća.

Nazad na vrh Ići dole
Hana

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Čet Nov 05, 2009 12:49 am

Citat :
Mi se slažemo oko najbitnije stvari,a to je da nije bitno kakav je pas ukoliko je ZDRAV i u standardu,sve što odstupa od toga treba svesti pod kvalitet ljubimca i povući iz uzgoja. Kada bi se to uradilo ne bi nikome veterinar živeo od shar-peia.

Potpisujem

U mnogim zemljama pravo rodovnike nemaju svi vec samo oni koji se ozbiljno bave time.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Čet Maj 27, 2010 11:08 am

Malo da osvežimo i ovu temu nekoliko sličica tradicionalnog shar-peia iz jedne grupe na FB.

Izložba u Hong Kongu

I za kraj jedan moderan pa ko šta voli Smile

Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

Muški Broj poruka : 1713
Godina : 44
Datum upisa : 17.04.2010

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Čet Maj 27, 2010 4:11 pm

Ovi na predzadnje dve slike su jako lepi Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 52
Datum upisa : 24.02.2010

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Čet Maj 27, 2010 8:57 pm

Meni se oba tipa dopadaju i zaista bi bilo logicno odvojiti ih pri ocenjivanju, potpuno su razliciti ima puno medjuvarijacija iz ukrstanja ova dva tipa( oni su mi uvek nekako najlepsi Smile Smile )
Kako Pedja kaze, ko sta voli, ali sasvim je bezveze sto se izlazu zajedno jer se psi mnogo razlikuju.

Da se Kinezi nisu naljutili zbog pokusaja Amerikanaca da preotmu poreklo Shar Peia mozda bismo imali samo moderan tip, ovako,dobro je da se Kina zatvorila, zadrzala i uspela da razmnozi i svoj izvorni tip. Bice to izgleda dva zvanicno priznata razlicita tipa sa razlicitim poreklom i u razlicitim grupama....bar mi tako izgleda.
Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Čet Maj 27, 2010 9:54 pm

Evo jos nekih slika pei-a raznih vrsta i izgleda mozda vam se neki svidi ima bas lepih Very Happy
[i

Uploaded with ImageShack.usmg]
[im

Uploaded with ImageShack.usg]
[im

[im

Uploaded with ImageShack.usg][img]
[/im

[im

Uploaded with ImageShack.usg][img]
[/i

Uploaded with ImageShack.usmg]
Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Čet Maj 27, 2010 10:16 pm

Evo zadnje vece
[im

Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Čet Maj 27, 2010 10:19 pm

Pa svi su lepi ! Ovaj crveni lepi muzjak mislim da je Mision To Mars ili nesto slicno. A ovaj prvi plavi bi bio odlican za Moju Buki Smile, i tako je sva zdepasta i sa previse nabora, jedva smo joj oci otkrili od koze kao maloj Smile
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Čet Jun 03, 2010 11:10 pm

Štenci tradicionalnog shar-peia veoma slatki Smile

Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Čet Jun 03, 2010 11:42 pm

Kakvi su ko pitovi Very Happy kineski pitovi Smile
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 35
Datum upisa : 04.02.2009

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Pet Jun 04, 2010 9:37 am

meni su divni, vidi ih kako gledaju SmileSmileSmile
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Pet Jun 04, 2010 10:25 am

pa jesu slatki ali nemaju veze sa nasima Smile
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Pet Jun 04, 2010 10:49 am

Ovo su štenci Linde Tintle, direktni uvoz iz Kine, jako interesantno koliko su naborani (šteta što se ne vide lepo njuške), a još interesantnije je koliko su problema imali sa njima, uključujući groznicu i još mnoge rasne probleme. Već neko vreme pratim raspravu u jednoj grupi oko te podele shar-peia i oko toga kako su tradicionalni shar-peievi zdraviji od ovih modernih. I dalje me muči ta podela jer ne znam kako je to izvodljivo, lako će se staviti u posebnu grupu Maxim:

i svi psi slični njemu idu u tu grupu, ali gadan problem nastaje kada taj pas da ovako nešto:

U koju grupu onda svrstati ovakvog psa?!

A da, vodi se i polemika oko ovog psa:

Ženkica koju svrstavaju u tradicionalni tip, mada meni lično liči na nešto između tj. kombinaciju oba tipa, jasno je koliko je različita od ovog gore Maxima, mene lično dosta podseća na ovu Piperitu.

Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Pet Jun 04, 2010 2:39 pm

Ma da, znam povremeno i ja svratim do 'Traditional Chinese Shar-pei International Club' ako na njih mislis, pa valjda ce smisliti nesto i mislim da ce se sve vise izbegavati mesanje ova dva tipa...naravno da im za tu ideju treba proci dosta godina jer u svakom psu postoje i jedni i drugi geni...kako koji ispadne Smile
Ova poslednja jeste po meni vise tadicionalni tip jer ima mnogo koscatiju njusku od Piperite Smile bez obzira na te nabore po ledjima. Gradjom jesu slicne

Iskrena da budem malo mi vec ti iz grupe idu na nerve, postavljaju i tako lose pse tog tipa i vode silne polemike o njima da mi bas ruzno izgleda, bitno da su trdicionalnog tipa bez obzira sto nisu nikakvi, pa zna se sta je lep pas bez obzira na tip Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
Kaja i Boki

Broj poruka : 317
Godina : 37
Datum upisa : 25.02.2010

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Pet Jun 04, 2010 6:47 pm

meni se vise svidja Americka linija, ili bar mesavina koja vise vuce na americku, a Buda me sve vise podseca na kineskog tradicionalnog,dosta se menja sada ali vec ima dosta manje nabora,glava mu je mala sa ostrijom njuskom kao kod tradicionalnih. otrpilike je 80:20 u korist kineza Very Happy
ps: da zna Kaca sta pisem sada ubila bi me scratch
Nazad na vrh Ići dole
kud

Broj poruka : 1143
Godina : 49
Datum upisa : 11.08.2009

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sub Jun 05, 2010 12:14 pm

Slažem se sa tim da se vrlo dobro zna šta je lepo.To je onda svima lepo i svi se okreću za tim.
Nazad na vrh Ići dole
vule

Muški Broj poruka : 57
Godina : 37
Datum upisa : 03.05.2010

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Ned Jun 06, 2010 5:30 pm

Jel može neko meni sa sigurnošću da kaže koji je tip moj Vule,jer ima puno različitih mišljenja i priča nekakvih nazovi stručnjaka
Nazad na vrh Ići dole
http://www.firma1989.com/
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   

Nazad na vrh Ići dole

americki i kineski tip
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 4 od 11Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Sledeći
 Similar topics
-
» Kineski Cubasti Pas
» moji americki stafordski terijeri