Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Sar Pei stene
Ned Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Sub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Čet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Uto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Sre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Pon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Čet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ned Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera

» Udomljavanje
Ned Jun 25, 2017 12:56 pm od Tessie2010

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ned Jun 18, 2017 12:41 pm od Nixon

Delite | 

americki i kineski tip

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Sledeći
AutorPoruka
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8636
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Pon Mar 07, 2011 5:23 pm

Pozdrav Emma dobrodošla na forum. cheers

Jako mi je drago što se interesuješ za rasu pre kupovine da sam ja to ovako uradio pre nego što sam uzimao Marfija izbegao bih mnoge probleme.
Lično ne mogu da podelim shar-peia striktno na američke i kineske jer postoji toliko međutipova koje ne znam u koju grupu bih svrstao. Ono što kažu Kinezi je da pravi shar-pei (njihov izvorni) je samo onaj koji ima horse coat (kratko čekinjasto krzno) i njušku u obliku njihovog kineskog crepa bez one grbe na vrhu od kože. Visina shar-peia po standardu je 51cm (FCI i AKC) dok Kinezi imaju visinu do 58cm. Izvorni pei je veoma aktivan pas, čuvar i lovac pun energije i veoma vezan za vlasnika, može da se drži napolju, ali oni uživaju da su uz gazdu i vežu se skoro uvek za jednu osobu i tu osobu smatraju bogom. Wink Izvorni tip podnosi dobro i visoke i niske temperature, mada shar-pei je pas bez podlake i ne prija mu baš da bude na velikom minusu napolju pa mu treba kućica sa dobrom izolacijom. Ukoliko pronađeš neko štene traži od odgajivača da ti pošalje rodovnik šteneta ili bar oba rodovnika roditelja jer bi trebalo izbeći neke potencijalne probleme koji se kriju u nekim linijama.
Pročitajte ove teme:

http://www.sharpei-balkan.com/t44-kako-odabrati-stene

http://www.sharpei-balkan.com/t554-planiram-da-uzmem-muzjaka-shar-pei

Ukoliko imate pitanja ili treba neka pomoć slobodno možete pitati neko će uvek pomoći Wink

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Hana

Muški Broj poruka : 472
Godina : 105
Datum upisa : 16.05.2009

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Pon Mar 07, 2011 5:55 pm

Veruj svi mi bi zeleli jednog cistokrvnog kineza ,makar samo da osvezi liniju ali.....toga nema ovde.Vecina pasa koja se nalazi u ovom delu Evrope ima iste pretke. Uostalom @murphypI je vec sve lepo napisao u par postova iznad, Smile
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 52
Datum upisa : 24.02.2010

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Pon Mar 07, 2011 9:24 pm

Dobrodosla Emma, jako mi je drago kada neko prvo zeli da sazna karekteristike pasmine pre nego li se odluci za kupovinu psa Smile

murphypei je sve lepo objasnio, najbitnije je odabrati stene iz dugovecnih i zdravijih linija a zatim i ono koje eksterijerno odgovara tvom ukusu Smile

R.I.P. BUKI

Shar Pei je za osobu koja ‚želi nešto posebno od psa, ali... ne manje  inteligentnu od onoga koliko je on.
Ova bića jednostavno poseduju ključ naše duše, i srca. Mnogim ljudima je uzalud provaljivati.

Nazad na vrh Ići dole
Emma.^^

Broj poruka : 2
Godina : 20
Datum upisa : 07.03.2011

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Uto Mar 08, 2011 1:15 pm

Mnogo Vam hvala. thanks

Nazad na vrh Ići dole
Daddy

Broj poruka : 52
Godina : 37
Datum upisa : 04.03.2011

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Mar 09, 2011 8:38 pm

Da dodam ako mogu, moj najiskreniji savet je da kontaktiras ljude sa foruma kada se odlucis za stene (sa rodovnicima) ili makar sa imenom odgajivaca, da bi izbegla probleme koji najvise od svega emotivno razore coveka.
Na forumu su ljudi, malo je reci, divni i veruj mi da ce iskreno pomoci prilikom kupovine. Zdravo stene bez mogucih problema sa zdravljem (makar ne naslednih) je imperativ svakom buducem vlasniku.
Na minus ne smeju nikako, pre nego ce doci kod nas nasa kuca je zaradila upalu pluca tako sto je duze ostala na terasi (3-4h) sada u februaru kada je bilo ispod ili oko nule. Tako da drzanje napolju mislim da nije najbolje resenje. Makar iz licnog iskustva.
A takodje ukoliko obratis paznju na clanove koji imaju duzi "staz" na forumu primetices da su im kuce obucene za izlazak napolje po minusu. Ne kazem da mora ali znam da cemo se mi sledece zime sigurno oblaciti.
Mislim da si sigurno vec primetila da je dosta kuca ovde u srodstvu (bliskom) i po onome sto citam sem "regularnih" problemcica sa ocima kod nekih, kuce su postedjene vecih problema. Tako da mozda i to nije losa ideja. Kontaktirati nekog sa foruma, makar za rezervaciju, jer cekanje se u njihovom slucaju visestruko isplati.
A mislim da kod 2 clana na forumu postoje stenci, pogledaj malo po forumu pa ces videti.
Pozz i puuno srece sa malisom kada dodje.
peace
Nazad na vrh Ići dole
JOVANKA BROZ

Broj poruka : 31
Godina : 27
Datum upisa : 08.04.2011

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Uto Apr 12, 2011 12:24 am

Jer bi mogao neko dami kaze koi je tip moj Bruno!! e da i desilo mu se nesto nadam se da nije opasno njuskica njegova vise nije onako buckasta sad mu je splasnuta!! Sad
i jer mogu da dobijem upusto da stavim sliku? Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina

Broj poruka : 5740
Godina : 39
Datum upisa : 24.10.2010

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Uto Apr 12, 2011 10:29 am

Jovanka, u temu "upoznajmo se " (ako vec nisi Smile ) napisi sve o Brunu, da ga svi forumasi lepo upoznaju. To sto je Brunu splasnula njuskica, to je posledica problema i bolesti koje ste imali predhodnih dana , tako da ne moras da se brines, njima njuskica "splasne" pa se vrati u normalu kada se oporavi i opet bude buci buci Smile
Slike se postavljaju lako, evo prikaza Smile
http://www.sharpei-balkan.com/t630-slikoviti-prikaz-postavljanja-fotografija
Pozz i kiss za Bruna
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Jun 08, 2011 5:01 pm

Postoji mnogo konfuzije u pogledu vrsta i tipova Shar-pei rase. Vrlo malo njih zna razlike, a jos manje njih interesuje da ih razdvoje da se ne bi takmicili u istom ringu i istom kriterijumu.To je jednostavno nepošteno i glupo jer se psima koji se eksterijerno toliko razlikuju ne moze suditi u istom ringu.

Postoje dve vrste Shar Pei rase:

1.Tradicionalni (Izvorni, Kineski ili Bone mouth)
2.Moderni(Zapadni ili Americki)
Ovi psi danas, nakon godina kojih su van Kine, imaju vec i razlicitu DNA, zbog toga kazem VRSTE...moderni tip ima drugaciji 13 hromozom(mutacija koja moze biti manje ili vise izrazena, manjeg ili veceg broja i vezana je za kolicinu hijalurona, zove se "mesnata mutacija")

I dok tradicionalni Shar Pei- (ili kineski), ili ima jedan tip specifične morfologije i anatomije(koju ima vise od 2000 godina bez nekih velikih varijacija i promena), zapadni, moderni Shar Pei(ili američki), ima mnogo više, sto ima smisla, s obzirom da se kreira nova vrsta pasa (samo nesto vise od 40-ak godina) koja stalno mutira da bi se zadovoljili zahtevi tržišta, pa vlada pravi "zbrlj" sto se eksterijernog izgleda tice.

Dakle, postoje dve osnovne vrste,
1.Tradicionalni,Kineski Shar Pei

2. Moderni,Američki Shar Pei
Ovog psa svi mi van Kine imamo sa vrlo retkim izuzetcima pasa koji su uvezeni iz Kine a tamo nisu, ili su vrlo malo mesani sa psima uvezenim sa zapada.
Preci nasih pasa jos u Kini su igledom uglavnom prilasgodjeni tadasnjoj kampanji "spasavanja najredjeg naboranog psa na svetu" a i ukusu zapadnjaka. Jos kod prvih pasa uvezenih ih Kine postoje i oni koji su bili vise naborani kao i oni sa duzom dlakom ali postojala je i nekolicina sasvim izvornog izgleda.Zapadni Americki Shar Pei se trenutno moze podeliti u nekoliko podgrupa, tipova, i svi podlezu standardu(No 309), sem poslednja tri iz ovog posta.Podela u podkategorije zavisi od morfologije njuske i duzine dlake.

2.a- Brush coat mesnate njuske

2.b-Brush coat koscate njuske

2.c-Horse coat mesnate njuske

2.d-Horse coat koscate njuske, (primeticete da na ovoj glavi ima vise nabora i na njusci ipak ima malo "mesa" i vise opustenije koze usna za razliku od izvornog kineskog tipa cija je njuska koscata i lice samo sa lakim naborima)Kod ove njuske ipak postoji zadebljanje(jastucic) iznad nosne pecurke dok kod izvornih pasa to nije dozvoljeno.

2.e- Horse coat klasicnog kineskog tipa (psi kod kojih su isplivali geni predaka a nastali iz zapadnih pasa ili psi iz ukrstanih Izvornih i Americkih) jako podesecaju na Kineske ali s obzirom da sigurno nose bar jednu "mesnatu" mutaciju na 13-om hromozomu ne mogu se svrstati u Tradicionalane,Izvorne Smile

Ostali tipovi koji ne podlezu standardu i neprihvatljivi su na takmicenjima a spadaju u moderan americki tip:

1. Bear coat,duza dlaka nego propisana u standardu,njuska moze biti i mesnata i koscata

2.Flowered(Cvetni) koji je simpatican i dosta popularan na zapadu kao ljubimac, saren i u razlicitim bojama i moze biti sa oba tipa njuske i obe vrste dlake.

3. Black&Tan, crn ili tamno smedj pas sa pravilnim, simetricnim palezima zute ili bez boje, moze biti sa oba tipa njuske i obe vrste dlake.

Evidentno je da ove ocigledne razlike u razlicitim tipovima pasa sa zapada unose mnoge pometnje kako na takmicenjima tako i kod vlasnika i zaista bi bilo krajnje vreme da se bar sude odvojeno po vrsti dlake ako ne vise Sad

R.I.P. BUKI

Shar Pei je za osobu koja ‚želi nešto posebno od psa, ali... ne manje  inteligentnu od onoga koliko je on.
Ova bića jednostavno poseduju ključ naše duše, i srca. Mnogim ljudima je uzalud provaljivati.

Poslednji put izmenio unaltraina dana Pon Okt 10, 2011 12:36 pm, izmenio ukupno 32 puta
Nazad na vrh Ići dole
neron

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Jun 08, 2011 5:48 pm

goodpost
Interesantan text Ljiljo. Lepo razjasnjeno za sve koji su bili u dilemi.. Moram da priznam, na fotografijama su mi svi extra slatki, tako da bih ja od svakog tipa po jedan komad, za poneti, hvala Laughing Laughing Laughing
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Jun 08, 2011 7:36 pm

Jesu svi slatki Smile i svi su divni jer je sve to Shar Pei sa svojim specificnim karakterom.A u zavisnosti od licnog ukusa, onoga sta ko ocekuje od psa i stila zivota svako moze sebi odabrati psa koji mu odgovara. Kineski psi su i dalje sa svojim izvornim karakterom, energicni, jako aktivni i agilni(doduse do njih se jako tesko dolazi jer ih i dalje ima daleko manje i uglavnom samo u Kini). Kod Americkih pasa aktivniji i energicniji su obicno horse psi, dok su brush obicno manje aktivni pa cak i prave lenje bube koje puno vremena provode spavajuci.Ovo naravno nije pravilo ali moze biti neka laka smernica. Pa ko sta voli i kome sta odgovara, kako po izgledu tako i po temperamentu Smile Smile Druga je prica o zdravlju itd.....svi su slatki i imam svoj odredjeni tip koji preferiram , ali sto kazes mogao bi po jedan od svakog.... flower mozda ne bas svakog ali bar jos dva sigurno uz ova dva tipa koje imam. cheers

R.I.P. BUKI

Poslednji put izmenio unaltraina dana Sub Jul 16, 2011 9:07 pm, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Jun 08, 2011 9:51 pm

Meni bi pasali ovi sa prve dve slike i ovi gde je Duna i Piperita Smile Nekako mi se najviše dopada podela na tradicionalni i moderni, pod koje podrazumevam i poseban tip dlake za svaku vrstu ili podvrstu, jednostavno mi ne leži kineski i američki jer ne mogu tačno da definišem šta je to kinesko, a šta američko.

Ovo je super Ljiljo svako može da proceni šta je šta i gde može da svrsta svog psa na osnovu slika pa može da bira ko šta voli. Uz ovakav genotip koji ima ova pasmina još dosta vremena će biti potrebno da se iskristališe sve, i dalje u jednom leglu može da se pojavi nekoliko tipova/vrsta/podvrsta što se i dešava, a ako se gleda sa zdravstvenog aspekta već sada se zna šta je najzdravije ostalo će biti uskoro objašnjeno nadam se. Wink

''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sub Jul 16, 2011 7:49 pm

Ch Dali Happy Otoko je danas pobedio u konkurenciji sa modernim tipom pasa na izlozbi prizantoj od strane FCI i sudjenoj od strane sudije sa zapada. Ljudi samo treba da vode svoje pse tradicionalnog tipa na izlozbe a naci ce se i dovoljno o hrabar i edukavan sudija koji ce moci da prepozna kvalitet i kod jednog i kod drugog tipa i dosudi mozda cak najvisu titulu ovakvom tipu psa ako je zasluzuje. Bitno je da se pokazuju da bi se znalo da i dalje postoje.

Citat-Eric Dali:
"Ch Dali Happy Otoko earned his Championship in the Hong Kong Kennel Club dog show which is FCI recognized. The excitement and joy to get recognition among the western type in the same show ring is beyond description. Some judge are knowledgeable and more important, need confidence, courage to give a CC to me. This make the champion even more valuable. That is why I encourage everyone of you to participate in dog show. Not to win but to show the traditional type to the world. Probably loosing more than winning but given enough time will eventually get a CC"

R.I.P. BUKI

Nazad na vrh Ići dole
neron

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Ned Jul 17, 2011 2:14 pm

goodpost
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Ned Avg 14, 2011 4:17 pm

R.I.P. BUKI

Nazad na vrh Ići dole
Han

Broj poruka : 1196
Godina : 51
Datum upisa : 02.06.2011

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Pon Avg 15, 2011 2:15 pm

goodpost
Nazad na vrh Ići dole
Hana

Muški Broj poruka : 472
Godina : 105
Datum upisa : 16.05.2009

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Pon Avg 15, 2011 8:00 pm

off topic
Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

Muški Broj poruka : 1713
Godina : 44
Datum upisa : 17.04.2010

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Sep 07, 2011 1:39 pm

Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik

Muški Broj poruka : 4417
Godina : 24
Datum upisa : 23.07.2009

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Sep 07, 2011 1:42 pm

Wow
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Feb 15, 2012 1:31 pm

Evo nešto interesantno sa FB oko tipova shar-peia Smile Naime vlasnik Dali odgajivačnice iz Kine Eric T. Omura je prokomentarisao sliku Ljiljine Sigi. Čovek je dugogodišnji odgajivač tradicionalnog shar-peia, biohemičar, antropolog i kinološki sudija, specijalista za rasu, borac za očuvanje tradicionalnog shar-peia. Evo šta je rekao:

Dali Eric
Dear Ljiljana Thank you for your asking for my opinion. I am honored for your your respect for the tradition. I have take a look at your album and all very nice dog. If the American judges do their homework and judge according to the standard they accepted themselves, then this is the best dog they can ever dreamed of. Very simple, the tail: round at base narrowing to a FINE point. Muzzle as the AKC standard says, coat... from short to....up-standing...But this dog will not stand a chance in an AKC ring. Beautiful clam shell ear, prominent longivity marking and grama face.....If the western type is on average closer to this type, then the difference between western type and traditional type would be much closer. As I had a few opportunities talking to AKC judges from America and after explaining to them, they all understand the problem and agree to the fact that the judges MUST judge according to the standard written. Not just according to their preference and what is popular in the ring.
9 hours ago · Like · 2

Prevod: "Draga Ljiljana hvala na pitanju za moje mišljenje. Počastvovan sam vašim poštovanjem tradicije. Pregledao sam vaš album i svi psi su veoma lepi. Kada bi američke sudije uradile svoj domaći zadatak i sudile po standardu koji su sami prihvatili, onda bi ovo bio najbolji pas o kome bi mogli da sanjaju. Veoma prosto, rep: okrugao u osnovi (bazi, korenu) koji se sužava ka vrhu. Njuška kakvu zahteva AKC standard, krzno... od veoma kratkog do... odvojenog od tela... Ali ovaj pas nema šanse u izložbenom ringu (AKC). Prelepe uši poput preklopljenih školjki, jasan znak dugovečnosti na glavi (misli na nabore na čelu) i lice nalik na bakino (misli na uokvirenost naborima sastrane)... Kada bi zapadni tip bar prosečno bio bliži ovom tipu, onda bi i razlika između zapadnog i tradicionalnog tipa bila daleko manja. Pošto sam imao nekoliko prilika da razgovaram sa AKC sudijama iz Amerike i nakon objašnjavanja njima, svi razumeju problem i slažu se da sudije moraju da sude u skladu sa standardom koji je napisan. Ne samo po svojim afinitetima i onome što je popularno u ringu."

Nazad na vrh Ići dole
nesa151

Muški Broj poruka : 841
Godina : 73
Datum upisa : 16.05.2011

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Feb 15, 2012 1:47 pm

goodpost photo lick hearty Razz
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Feb 15, 2012 1:58 pm

A evo i za Dunu mišljenje:

Dali Eric
Great dog. Just for a matter of brain storming to exercise our brain on how we can get a more traditional look from here within the AKC standard. The AKC standard already specified the muzzle so we can not touch. Most western type body tends to be longer than the traditional type. Longer meaning height to length ratio. This is a Rottweiler body 9:10 that is 9 height to 10 length. Traditional type need to be more square but not exactly square, 9.5:10. As I have explain on the Facebook site to Mick, similarily the thigh to rear pastern ratio is too big. The rear pastern needs to be in a little larger proportion than the thigh. This is physical anatomy and mechanics. If you look at the Tang, Akita, Shiba, Jindo, Canan that would be the hind quarter you should be looking for. These breed goes back a long history and this is what tradition means. If by any chance you breed this to a traditional type, you will get a beautiful traditional looking dog. Because the first thing you get will be a big improvement on the frame and especially the hind quarter. One more thing on the foot, or claws. She has a garlic foot and not knuckled. So loose a lot of points for a traditional type but AKC standard was never specific about this detail, so we leave this out in the discussion. Anyway, this is a beautiful dog and this is what AKC should be doing and stop the brush coat nonsense. I say nonsense because even the AKC standard say from short to longer coat is "allowed" but clearly shorter coat is "preferred". We must start from teaching English. This is sad. Again, the tail round at base and narrowing to a FINE point. Very very nice coat, clear anus, nice wrinkles at the withers, a bit too much for traditional type (two to three fold is most appropriate but not the end of the world) ....AKC Champion of the Champions.
9 hours ago · Like · 2

Prevod: "Sjajan pas. Čisto malo ideja kako dobiti tradicionalni izgled od ovoga a u okviru AKC standarda. AKC standard je već odredio njušku tako da nju ne smemo dirati. Telo kod zapadnog tipa ima tendenciju da bude duže nego kod tradicionalnog tipa. Duže znači odnos visine i dužine. Ovo je rotvajlersko telo 9:10 gde je 9 visina a 10 dužina. Tradicionalni tip treba da bude kvadratičniji ali ne potpuno kvadratičan 9,5:10. Kao što sam objasnio na Fb sajtu Micku, slična stvar je i sa odnosom butine i skočnog zgloba, prevelika razlika. Skočni zglob mora da bude u malo većoj proporciji u odnosu na butinu. Ovo je fizička anatomija i mehanika. Ako pogledate Tang pse, Akite, Šibe, Jindo i Kanan pse to bi bile zadnje noge kojima bi trebalo stremiti. Ova rasa ima izuzetno dugu istoriju i to je ono što tradicija znači. Ukoliko uparite ovog psa sa tradicionalnim tipom, dobićete prelepog psa tradicionalnog izgleda. Prva stvar koju ćete dobiti je poboljšanje u okviru posebno u zadnjem delu. Još jedna stvar u vezi sa šapama ili kandžama. Ona ima šape kao luk, a ne uzglobljene. Gubi dosta poena kao tradicionalni, ali AKC nikad nije ovo specificirao pa ću izostaviti iz diskusije. Sve u svemu, ovo je prelep pas i ovo je ono čemu bi AKC trebalo da stremi i prekine sa brush coat besmislenošću. Kažem besmislenost zato što čak i AKC standard kaže da su dozvoljene varijacije u krznu ali da se kratko krzno preferira. Moramo početi od učenja Engleskog. To je tužno. Opet, rep okrugao u korenu i sužava se ka vrhu. Veoma, veoma dobro krzno. Otvoren anus. Fini nabori na grebenu, malo previše za tradicionalnog psa (dva do tri nabora je najprikladnije ali nije kraj sveta). AKC šampion nad šampionima. "

Nazad na vrh Ići dole
thealimovic

Muški Broj poruka : 457
Godina : 30
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Feb 15, 2012 2:54 pm

Sigi i Duna hitno na takmičenje!!! cheers kad ovakav stručnjak kaže "AKC šampion nad šampionima. " onda nema šta da se čeka!!! Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

Muški Broj poruka : 841
Godina : 73
Datum upisa : 16.05.2011

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Feb 15, 2012 4:33 pm

Nadam se a i nema zasto da se na mene naljuti Lj. ali moram i to napisati.E" A" samo sto bi na te izlozbe morali i dovesti sudije koje se razumeju ,sta je to standard napisao ,sta se gleda kod sudjenja i sta su prednosti i mane,sta je priblizno izvornom .Ali to na ovim prostorima ne prolazi nazalost,i da nebi bilo paljbe po meni i ovom komentaru ,nadam se da nikog nisam spomenuo sem Vas dvoje i da se nece pronaci ,a ako se i pronadju nemarim.
Lj.ima izuzetne pse ali nisu "komercijalni " sto je naravno kao ljubitela SP-a ne tangira .
A na skupu u junu ko dodje imace prilike i da se uveri u to .Duna je prelepa ali Sigi je broj 1 .Ko se ne slaze sa tim ocenama sta cu mu ja Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Feb 15, 2012 5:22 pm

Neso svaki korektan pas prolazi, to je svuda tako a pitanje pravca i trenda je ono sto presudi obicno kada su ovi psi u pitanju.Trend povlaci i komercijalu naravno.Posao sa psima nije uvek ono sto bi trebao da bude na zalost. Ovde se ne radi o tome da mi je bila potrebna potvrda o njihovoj realnoj lepoti, ja to znam, vec moja radoznalost u sklopu diskusije oko Siginog krzna, duzine i teksture. Radi se o tome da je ta vrsta krzna koja se zove u prevodu "igle u pamuku" i koja u stvari predstavlja duzu varijantu krzna kod ove rase zamenjena na Zapadu za brush, to sto Sigi ima je ustvari duza dlaka koja se spominje u standardu uz naznaku da se preferira krace(kao u Dune).Retka je kod izvornih jer uglavnom imaju kracu a retka danas i kod zapadnih jer je zamanjema jos duzim i meksom jos kod prvih uvoza ne cistokrvnih pasa verovatno Smile. Sustina se svodi na to da Shar pei ustvari treba imati samo horse coat dlaku, ostru i izdignutu od koze i kratkoj ili ovakvoj duzoj varijanti (gde duza dlaka strci u naborima oko vrata)...kasnije se nastavilo i na opsti eksterijer jer sam bila radoznala sta jedan strucnjak njegovog ranga misli i o ostalim karakteristikama jer jedna izvorna karakteristika na psu ili sto je po rodovniki pripadnik te rase ne znaci i da je ono sto bi trebao da bude po standardu koji mi danas na zapadu koristimo, i koliko ove dve zenke odstupaju od tradicije. Svakako da komentar gospodina Erica T.Omure prija Smile Koliko god da volim i brush pse ipak je horsecoat nesto sto je mnogo vise Shar Pei. Lepi su i brush psi ali definitvno to nije Shar Pei vec nova rasa koja bi trebala da ima i novo ime i novi standard jer se primenjuje ovaj postojeci i na njih uz pogresno tumacenje , no tako je kako je Smile...videcemo kako ce se stvari sa ovom rasom dalje razvijati Smile

R.I.P. BUKI

Nazad na vrh Ići dole
neron

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   Sre Feb 15, 2012 7:16 pm

Uvek treba gledati "ne STA mi ko prica, vec KO mi prica " Wink U ovom slucaju imamo dobitnu kombinaciju i STA i KO, onda - sta reci Smile O doticnim damama smo mi ovo znali, ali prija kada takav strucnjak da svoju ocenu Very Happy
Damama preneti ove pohvale, da vidim nosice visoko u vazduhu hehe Nemoj da mi budes skormna, imas pse za 10 cheers
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: americki i kineski tip   

Nazad na vrh Ići dole

americki i kineski tip
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 6 od 11Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Sledeći
 Similar topics
-
» Kineski Cubasti Pas
» Kineski slavuj (Leiotrix lutea)
» moji americki stafordski terijeri
» Dve linije labradora
» kineski hrcak

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Ostalo-
Skoči na: