Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Parenje, graviditet i ostale teme...
Uto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Sre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Pon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Čet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ned Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera

» Udomljavanje
Ned Jun 25, 2017 12:56 pm od Tessie2010

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ned Jun 18, 2017 12:41 pm od Nixon

» Bella
Ned Jun 18, 2017 12:23 pm od Nixon

» Rezanje
Uto Maj 09, 2017 7:55 pm od Murphypei

» Mokrenje unutar kuce
Ned Maj 07, 2017 1:26 pm od Lord

Delite | 

KORTIKOSTEROIDI za ili protiv!!!!

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
hektor

Ženski Broj poruka : 1907
Godina : 49
Datum upisa : 04.06.2010

PočaljiNaslov: KORTIKOSTEROIDI za ili protiv!!!!    Sre Nov 14, 2012 6:02 pm

Ovih dana je aktuelna tema o kortikosteroidima pa cu pokusati na najrazumljiviji nacin da napisem nesto o njima za sve forumase koji zele da budu koliko toliko informisani na tu temu.
Sta su zapravo kortikosteroidi?
To su hormoni kore nadbubrezne zlezde ciji je zadatak da obavljaju farmakoloske i fizioloske funkcije u organizmu.Usled njihovih nedostataka napravljeni su sinteticki derivati prirodnih hormona gde su neke funkcije dejstava pojacane a neke smanjene.
Podela kortikosteroida po jacini delovanja:
1.slabi kortikosteroidi-najpoznatiji metilprednizolon(lemod-solu),zanjega ste predpostavljam svi culi,ili bar vecina,zatim hidrocortison,prednizolon
2.umereno jaki kortikosteroidi-najpoznatiji Dexamethason(dexason)
3.jaki kortikosteroidi-betametazon,fluocinolon-acetonid(Sinoderm)....
4.veoma jaki kortikosteroidi-klobetazol i halcinonid
Kako deluju kortikosteroidi?
Kortikosteroidi deluju antiinflamatorno i antialergijski,antiedematozno(smanjivanje otoka u mozgu)...
Bez njih bi kako humana medicina tako i veterina bila nezamisliva,narocito kod urgentnih stanja,burnih alergijskih reakcija koja bez adekvatne terapije dovode do smrti.
Kako se upotrebljavaju kortikosteroidi?e

Svaki lekar kao i veterinar zna(ili bar vecina)da su kortikosteroidi izuzetno KORISNI ali i izuzetno JAKI lekovi te shodno tome propisuju dozu i duzinu trajanja lecenja.Ako se kortikosteroidi koriste duze vreme nesme se naglo prekinuti njihova primena vec postepeno uz smanjivanje doze.Izuzetno je vazno znati da se kortikosteroidi ne trpe sa mnogim lekovima,te se i o tome mora voditi racuna.
Nezeljeni efekti posle duze primene kortikosteroida:
Hipertenzija(povisen krvni pritisak),hiperglikemija,gastritis,osteoporoza,ulceracije....
Da pojednostavim,kortikosteroidi su veoma znacajni u lecenju ozbiljnih bolesti i njihova PRAVILNA primena moze svesti nezeljene efekte na minimum ili da do njih i ne dodje.
Nadam se da ce svako ko bude procitao ovu temu,biti bar malo vise informisan i imati neku predstavu o ovome.Volela bih da se jos neko ukljuci i doda neko svoje razmisljanje Smile
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support

Muški Broj poruka : 1561
Godina : 34
Datum upisa : 25.08.2010

PočaljiNaslov: Re: KORTIKOSTEROIDI za ili protiv!!!!    Sre Nov 14, 2012 6:37 pm

Evo ja imam jedno pitanje vezano za ovu temu... Smile

Da li korištenje kortikosteroida učešćuje broj mokrenja pasa? Čini mi se kada ih je Nika primala, imala je neki čudan miris i mokrenje koje je bilo jako, jako često.
Nazad na vrh Ići dole
hektor

PočaljiNaslov: Re: KORTIKOSTEROIDI za ili protiv!!!!    Sre Nov 14, 2012 6:55 pm

Mladene,dobro ti se cini,ucestalo mokrenje i povecana zedj je nezeljeno dejstvo kortiko preparata,ali ako je to u blagoj meri nije strasno i to su ocekivani nezeljeni efekti,a ako su ovi efekti u izrazajnoj meri treba konsultacija veta
Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina

Broj poruka : 5740
Godina : 39
Datum upisa : 24.10.2010

PočaljiNaslov: Re: KORTIKOSTEROIDI za ili protiv!!!!    Sre Nov 14, 2012 7:33 pm

O kortiko znam iz nekih mojih terapija za alergije,znam da su mi prepisivani,ali sa ogranicenim rokom upotrebe. Pomagali su mi.
Nisam za ostre rezove ,tipa / nikako kortiko, vec sam za pravilno doziranje i sve ce biti ok! Ako posumnjate u dijagnozu odnosno terapiju veta, potrazite drugo misljenje (pa trece, cetvrto), a nikako sami odlucivati ,ako je sve ovo za vas novo i nepoznato.
Nazad na vrh Ići dole
Hana

Muški Broj poruka : 472
Godina : 105
Datum upisa : 16.05.2009

PočaljiNaslov: Re: KORTIKOSTEROIDI za ili protiv!!!!    Sre Nov 14, 2012 8:30 pm

Shar pej je rasa koja nije bas merilo upotrebe KORTIKOSTEROIDA.

Neželjena dejstva
Blaga :
Lokalni kortikosteroidi : blagi i prolazni kožni ospi, peckanje,
nadraženost, suva koža, crvenilo, svrab ili stvaranje krastica. Drugi
kortikosteroidi : nadraženost želuca, pojačan ili slabiji apetit, nemir,
omamljenost, sanjivost, promena boje kože, neuobičajen rast malja na
licu ili telu.
Teška :
Bol u oku, gubitak vida ili zamagljen vid, bol ili peckanje u želucu,
crne katranaste stolice, teški neprolazni kožni osipi i peckanje, svrab
ili bol u koži, plikovi, akne ili druge kožne tegobe, mučnina ili
povraćanje, visok krvni pritisak, oticanje stopala ili nogu, nagao
gubitak telesne težine, zadržavanje tečnosti (edem), modrice nepoznatog
uzroka, dugotrajno zapaljenje grla,
povišena temperatura, prehlada ili drugi znakovi infekcije.

Bas zbog ovih nezeljenih nuspojava upotrebu kortikosteroida treba svesti na jajmanju mogucu meru jer mogu zamaskirati prave uzroke bolestii i navesti na sasvim nesto trece.Jedno od delovanja kortikosteroida je supresija imunog sistema i zbog
toga je povećana podložnost oportunističkim infekcijama. Kortikosteroidi
takođe mogu prikriti simptome infekcije koja se razvija tokom uzimanja
ovih lekova, pošto simptomi nisu vidljivi, infekcija može da se pogorša
Naravno ima situacija kada se jednostavno ne mogu izbeci.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8633
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: KORTIKOSTEROIDI za ili protiv!!!!    Sre Nov 14, 2012 9:41 pm

Vanja hvala za temu. Wink

Moram da dodam ono što je u direktnoj vezi sa našim zgužvancima, a to je da kortikosteroidi zatvaraju sintezu hijalurona u organizmu. Ukoliko se to ne desi veštačkim putem (mislim na davanje steroida injekciono ili oralno) organizam će to uraditi prirodnim putem. Zato se često dešava da pas posle neke bolesti ili traume, a posebno posle visoke temperature izgleda kao da se izduvao, njuška splasne. Za to su krive ove nadbubrežne žlezde koje luče kortikosteroide. Wink

Da probam da razjasnim gde je zbrka kod korišćenja kortikosteroida kod zgužvanaca.

Prvi problem je što je jedno vreme bio trend da se uz sve daje kortikosteroid posebno za neka stanja kože. Onaj čuveni mit kako je loše stanje kože alergija na hranu pa veterinar zvekne steroid, umesto da pre toga odradi bris i skarifikat. Pa onda ide ovo o čemu je Hana pisao kortikosteroid izaziva supresiju imunološkog sistema, leči posledicu, a ne uzrok, znači, pas ukoliko se češao prestaje da se češe, ali bakterija ili gljivica i dalje radi svoj pogani posao. Najgora stvar je kada postoji problem demodeksa pa uz steroid ta "buba" načisto pošizi.

Drugi problem koji je možda i najbitniji je što se hijaluron u organizmu šar-peja nalazi u vidu velikih i malih molekula, veliki (HMW-HA) promovišu zdravlje i podstiču brže zalečenje, dok mali molekuli (LMW-HA) su proinflamatorni i izazivaju lančane zapaljenske reakcije. Kortikosteroidi zatvaraju sintezu hijalurona u organizmu šar-peja.

Ali moram da napomenem da sve ima dve strane zato ću citirati nabitniji deo Vanjinog posta:

@hektor ::
Svaki lekar kao i veterinar zna(ili bar vecina)da su kortikosteroidi izuzetno KORISNI ali i izuzetno JAKI lekovi te shodno tome propisuju dozu i duzinu trajanja lecenja.

@hektor ::
Da pojednostavim,kortikosteroidi su veoma znacajni u lecenju ozbiljnih bolesti i njihova PRAVILNA primena moze svesti nezeljene efekte na minimum ili da do njih i ne dodje.

Konkretan primer da bi svima bilo lakše da razumeju:
Imate šar-peja sa neverovatnom upalom uha. Ušni kanal je jako otekao, sužen, crven i vidi se da je deo oteknut. Ne znate šta je uzrok tome, ali imate posledicu. Sama upala je odgovor imunološkog sistema na pravog uzročnika. Odlazite kod veterinara i prva stvar koju radite je bris/skarifikat uha zatim veterinar daje psu MALU dozu kortikosteroida da bi umanjio reakciju imunološkog sistema (da spadne otok, nestane crvenilo), potom sledi antibiotik (u slučaju ovako teške upale najčešće i injekciono), pa na kraju kada stigne rezultat brisa ciljani antibiotik na osnovu antibiograma.
Ovo je slučaj gde je korišćenje kortikosteroida izuzetno korisno (naravno specijalna doza).

Ima i slučajeva kada šar-pej podiže temperaturu neverovatno brzo (a kod njih je to najbrže u psećem svetu zbog HA) pa je takođe preporučljivo dati psu malu dozu kortikosteroida da bi se prekinula produkcija Ha u organizmu i zaustavilo podizanje temeprature. kortikosteroidi su snažan antipiretik.

Vanja ja imam pitanje. Smile tj. zanima me mišljenje pošto se o ovoj temi diskutuje u nekim šar-pej grupama o zdravlju na FB. Naime, postoji žena koja preventivno s vremena na vreme daje svojim šar-pejevima pronizon da bi održavala što manju naboranost i navodno sprečila šar-pej groznicu. Šta misliš o tome? Da li ljudi mogu da se drže doživotno na kortikosteroidima (mislim i na slučajeve autoimunoloških bolesti)?

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
hektor

PočaljiNaslov: Re: KORTIKOSTEROIDI za ili protiv!!!!    Čet Nov 15, 2012 6:27 pm

@Murphypei ::
Vanja ja imam pitanje. Smile tj. zanima me mišljenje pošto se o ovoj temi diskutuje u nekim šar-pej grupama o zdravlju na FB. Naime, postoji žena koja preventivno s vremena na vreme daje svojim šar-pejevima pronizon da bi održavala što manju naboranost i navodno sprečila šar-pej groznicu. Šta misliš o tome? Da li ljudi mogu da se drže doživotno na kortikosteroidima (mislim i na slučajeve autoimunoloških bolesti)?
Pedja,na prvo pitanje moje misljenje je ovakvo:koliko god kortikosteroidi deluju na HA,tj zatvaraju sintezu HA i deluju na medijatore upale ,kortikosteroidi nisu lekovi za preventivno davanje.Pronizon spada u slabe kortikosteroide po jacini delovanja ali kao i kod svih kortiko lekova uz njega se mora i uvesti zastita za zeludac peroralno(Ranisan,Omeprol,Famotidin).Negde i ima logike koristiti ga za ovu svrhu ali kada bi bilo mogucnosti da ne dodje do nijednog nezeljenog dejstva.O naboranosti sar peja treba voditi racuna pri samom odabiru prilikom parenja a kao preventivu za FSF koristiti suplemente i podizati imunitet na najvisi moguci nivo.Stoga,moj odgovor je NE,opet naglasavam da je za upotrebu kortiko preparata zaista potrebna opravdana indikacija.
Sto se tice dozivotne terapije kortikosteroidima :kortikosteroidi nisu lekovi za permanentno davanje(ne uzimaju se svakodnevno) isto tako i kod autoimunoloskih oboljenja.Zapocinje se sa udarnom dozom leka a zatim se doza postepeno smanjuje i ukida kada se pacijent dovede u stanje remisije bolest(poboljsanje) i nastavlja se sa imunomodifikovanim lekovima za odredjenu vrstu oboljenja.Kada dodje do relapsa,tj do pogorsanja bolesti opet kortikosteroidi.Ovakve obrte remisije i relapsa imaju mnoga autoimunoloska oboljenja-reumatoidni artritis,multipla skleroza i mnoga druga.
Jos da kazem da se kortikosteroidi NIKADA ne daju u kombinaciji sa nesteroidnim antiinflamatornim lekovima (NSAIL).Najpoznatiji NSAIL lekovi su :ibuprofen,diklofenak,naproksen...
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8633
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: KORTIKOSTEROIDI za ili protiv!!!!    Čet Nov 15, 2012 9:59 pm

Hvala, tako sam i mislio. Wink

Za one koji ne znaju Vanja je medicinski radnik tako da je neverovatan izvor za razne medicinske nedoumice.

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: KORTIKOSTEROIDI za ili protiv!!!!    

Nazad na vrh Ići dole

KORTIKOSTEROIDI za ili protiv!!!!
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Kiltix- Bayerova ogrlica protiv buva i krpelja
» sta protiv krpelja???
» Sprej protiv mirisa teranja
» Koje sredstvo protiv vasi i perojeda??????
» vakcinacija protiv besnila,kada?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Zdravlje-
Skoči na: