Forum posvećen šar-pej rasi!

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Parenje, graviditet i ostale teme...
Uto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Sre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Pon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Čet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ned Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera

» Udomljavanje
Ned Jun 25, 2017 12:56 pm od Tessie2010

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ned Jun 18, 2017 12:41 pm od Nixon

» Bella
Ned Jun 18, 2017 12:23 pm od Nixon

» Rezanje
Uto Maj 09, 2017 7:55 pm od Murphypei

» Mokrenje unutar kuce
Ned Maj 07, 2017 1:26 pm od Lord

Delite | 

Socijalizacija....

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Da li je (po vama) vaš pas/psi dobro socijalizovan?
DA
35%
 35% [ 15 ]
NE
19%
 19% [ 8 ]
MOŽE I BOLJE
46%
 46% [ 20 ]
Ukupno Glasova : 43

AutorPoruka
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8633
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Socijalizacija....   Uto Avg 18, 2009 6:49 pm

Da li je vaš pas socijalizovan? Da li biste želeli da promenite nešto u njegovom/njenom ponašanju? Da li mislite da je psima potrebno pseće društvo? Da li vaš pas prihvata ljude i druge pse? Koje ste metode koristili prilikom socijalizacije vašeg psa? Koje su osnovne odlike dobro socijalizovanog psa,a koje loše? Odakle i kada početi? Treba razmeniti mišljenja i iskustva. Može?

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
ivana&bane

Ženski Broj poruka : 491
Godina : 36
Datum upisa : 25.10.2007

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Sre Avg 19, 2009 9:54 am

Crisp jeste socijalizovan. Od malena ( cim je smeo ) smo ga gurali medju druge pse,nismo gledali da li su lutalice ili psi sa vlasnicima. Nama nije trebao pas koga necemo smeti da pustimo sa povodca. Crisp prihvata svakojako drustvo osim pse koji su neprijateljski nastrojeni prema njemu ( razumljvo ) ili prema Doni. Metode,hm...i dalje zastupam izjavu "Batina je iz raja izasla" Smile Smile Smile Salim se,autoritet nad psom i naravno ponekada i batine Smile Smile Smile
Nazad na vrh Ići dole
Bora

Muški Broj poruka : 259
Godina : 32
Datum upisa : 19.09.2008

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Sre Avg 19, 2009 2:20 pm

Sto se Bore tice ja mislim da je dovoljno socijalizovan ali moramo jos dosta raditi na nekim stvarima!
Da sam ga od malena gurao medju druge pse govori i to da je bio ujeden jedno 10 puta sigurno(sto ja mislim da i vec sami vrapci znaju),i sto naravno nije dobro!
Da li sam ja tu pogresio...?To pitanje sam postavljao sebi jedno 100 puta!Ali sam dosao do odgovora da nisam jer da sam Boru drzao stalno na povocu i da ga nisam pustao sa drugim psima ili da sam ga pustao samo sa par pasa da bude u kontaktu...dobio bi psa koji ne bi ni sam sebe podnosio a kamoli druge pse i ljude!
Naravno da ipak treba vlasnik psa sam da proceni sa kim treba da pusta psa da se onjusi,upozna,igra...
Ali i tu postoje greske,bar kod mene jer ja nisam mogao ni da predpostavim da ce Boru koji je bio stene od 2 meseca da ujede haski od 2god.(sto isto vrapci znaju Smile ).
A da ne pricam da je bar 3 puta bio ujeden dok je bio vezan na povodcu i uz mene!
Ali smo vremenom vec naucili...
Zaista sam dobio psa koji nije agresivan,koji je poslusan i koji zeli da se igra gotovo sa svima...!
Jedini "problem" koji imamo je da voli da dominira(u igri sa drugim psom voli uvek da je iznad njega...npr.jure se,Bora stigne tog psa sa kojim se juri,nekako ga obori na zemlju i jednostavno stoji nad njim a ovaj lezi na zemlji)-naravno to se ne desava uvek...
Ovo sa dominacijom gotovo da mogu i da zanemarim jer tu niko ne bude povredjen i jednostavno je to igra(svaki pas je bar za sada to prihvatao),i nadam se da nece neki pas pogresno protumaciti Borinu dominaciju-igru!Mada i na tome radimo!
Ali PRAVI PROBLEM I JEDINI je sto je Bora u poslednje vreme poceo da ne voli druge shar pei-ove!
Jednostavno kada mu se drugi shar pei(muzjak) priblizi on pocinje da rezi i postaje ratoboran!
To do sada nije bio slucaj!Bora se uvek igrao sa muzjacima shar pei-a(ne bas sa puno njih 2-3),a oni koji su bili nastrojeni kao sada Bora smo poceli da izbegavamo!
Ramisljao sam zasto je doslo do toga...i dosao sam do zakljucka da uvek kada bi se sretali sa starijim shar pei-om,on bi poceo da rezi i da kida na Boru,dok bi Bora mahao repom!Pa je moja predpostavka da je Bora jednostavno tako naucio(od starijih kolega) jer ne vidim drugo objasnjenje jer se do tada igrao sa svim shar pei-ovima koji su bili prijateljski nastrojeni!
I da ne davim dalje posto sam se bas raspisao...

DEFINITIVNO TVRDIM DA JE KOD PSA ISTO KAO I KOD COVEKA!ONO STO PONESES IZ KUCE TO NOSIS CEO ZIVOT I TO SI TI,A TAKO JE ISTO I SA PSOM...KOLIKO LJUBAVI,PAZNJE,TRUDA,RADA I VREMENA IZDVOJIS I ULOZIS U SVOG PSA-TAKAV TI PAS I BUDE!

Ukratko na ono sto je Pedja postavio kao pitanja u vezi socijalizacije:
socijalizovan/zeleo bi da promenim da Bora bude normalan kao i pre prema drugim muzjacima shar pei-a/psima je definitivno potrebno psece drustvo/prihvata sve ljude,sve pse prijateljski nastrojene osim vec pomenutog/metode:ljubav,paznja,puno rada na Bori i njegovoj dresuri i socijalizaciji i jos nesto...ali necu da reklamiram(glupavo je!)/za ovo pitanje ne bi imao kratak odgovor/treba poceti od trenutka kada dobijete vaseg ljubimca i to treba da traje sve dok ga imate!
Toliko od mene...
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
kud

Broj poruka : 1143
Godina : 49
Datum upisa : 11.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Sre Avg 19, 2009 4:15 pm

Socijalizacija kod Mrkija nije bila ni malo laka.Već sa tri meseca hteo je da dominira pa smo ga ,,krotili" na način na koji to kuja radi svojim štencima(uhvatiti za kožu na vratu,podići psa i protresti ili ga poleći na leđa i ne puštati ga dok se ne smiri tj.ne pokori).Čim se smiri reći bravo i nagrada.To je veoma efikasno u periodu kada sve grize a jedino neće svoje igračke.Neko je napisao da mu se pas kači na pantalone...To je isto i on radio a to je takođe izražavanje dominacije.Sve to treba sankcionisati jer njihova želja da budu glavni je jako izražena.
Problem smo imali i sa drugim psima.On beba od 4 meseca na sve laje i kida kao prava zverina.Nijednom psu se ne pokorava.I to smo morali da rešavamo.Kad se tako ponašao odmah bi ga vezivali na povodac i morao bi da sedi i glada kako se drugi psi igraju.Pa ga opet pustimo,pa on opet isto...Pa mi isto i tako svaki dan.Uz puno muke i vremena on se sada druži i igra sa svim psima koji su naravno za to raspoloženi.
Ali,naravno ni to nije dovoljno dobro.Kada se upozna sa psom i dobro iznjuška i postane siguran da ga ovaj neće napasti onda počinje da ga začikava na igru(spusti se na prednje šape,guzicu ostavi gore,maše repom,laje i njuškom bocka drugog psa iznad zadnih nogu).To bockanje ne shvate svi psi pozitivno pa ga sada i od toga odučavamo.
Najgore od svega bilo je to zaletanje na sve pse tj. kada bi video psa na velikoj razdaljini on bi bez razmišljanja jurnuo da se igra.Napali su ga do sada isto kao Boru 10-tak puta ali na svu sreću nije bio jako pocepan.To sam već pisala,ali da ponovim i u ovoj temi.Kod ovog problema nam je pomogla električna ogrlica koju nam je nabavio Nemanja.Sada ne mrda od noge ni kada je pas ili mačka na par metara od nas.A svuda inače idemo bez povodca od kako imamo tu ogrlicu.
Najviše me pogađa činjenica da mnogi vlasnici ove rase nisu svesni da taj pas nije ni plišani meca ni kuće sa reklame za Garnier već kineski borbeni pas sa veoma zahtevnom socijalizacijom.Pa zato veterinari imaju jako loše mišljenje o njima jer gazde ne mogu da ih kontrolišu ni obuzdaju.A to vodi ka tome da će pas preuzeti kontrolu i ujesti ili veterinara ili svog gazdu o čemu sam već čitala na drugim forumima a i upoznala devojku koja šeta shar-pea i plače jer on kida na sve i ona ne zna šta će sa njim.Ni u stan niko ne sme da joj dođe.Pas je gazda i nikog ne pušta pa ga ona zatvara u kupatilo kad joj neko dolazi.
Već sam pisala da u Novom Sadu još nisam srela dva Shar-pea u igri.Kako je napisao Nemanja svi do jednog kidaju pa je i Bora počeo.Mrki to ne radi ali očigledno da i nas može to zadesiti kad bude još veći.Ako do toga dođe moraćemo unajmiti krotitelja lavova.Šalim se malo i puno stvari koje sam napisala sam ponovila ali sam morala sve da ih stavim u ovu temu.
Sve u svemu Mrki je lepo socijalizovan pas ali uz puno muke i rada.Uvek može i bolje .A ko zna šta nas još čeka...Slažem se sa Nemanjom pogotovu da vaspitanje ide od prvog dana a i sa Banetom i Ivanom da su batine nekad jedino rešenje.
Pozdrav svima i hvala Peđi za ovu temu koja je neophodna neiskusnim vlasnicima ove rase a da im je pritom to prvi pas u životu.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin

Muški Broj poruka : 8633
Datum upisa : 13.11.2007

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Sre Avg 19, 2009 5:42 pm

Iskucao sam dugometražni post pa me je izbacilo napolje i sve je nestalo. Evil or Very Mad Rolling Eyes Ajd sad ponovo. sunny
Meni se sviđa sve napisano ovde definitivno se daleko više nauči iz tuđeg iskustva,pa kasnije iz sopstvenog. Bilo bi dobro da što više članova učestvuje čak i oni čiji su zgužvanci ''mali'' jer je ovo jako bitna tema posebno što nam je rasa takva kakva je-inteligentna,tvrdoglava i dominantna. Evo moje viđenje stvari:
Socijalizacija počinje u leglu. Štene bi trebalo odvojiti od legla najmanje sa 8 nedelja,jer tada prolazi ''osnovnu obuku'' u životu gde su mu glavni učitelji majka i braća i sestre. Zašto štenci imaju neke ujede kad su mali,zato što su u nekom trenutku preterali pa ih je majka opomenula i to onako pošteno (Marfi ima ujed na nozi). Kada štene uđe u dom glavni problem je što nije primilo sve vakcine pa ne može da se druži sa drugim psima,ali moje mišljenje je da ukoliko su drugi psi zdravi i vakcinisani ne bi trebalo da bude problema. Meni je prioritet bio da Marfi bude socijalizovan sa ljudima. Mi njega i danas vodimo svuda i svi nam dolaze u stan bez ikakvih problema. Prvi put kada je bio mali i lajao i režao na nekog ko nam je ušao u stan, ležao je izvrnut na leđima sa rukom na grudima dobrih 15 min dok se nije smirio. Nije mu bilo dozvoljeno da laje na ljude ni u igri kad bi to uradio isto bi mu se pisalo. Ako neko pomisli da time pravi nesposobnog psa i lošeg čuvara grdno se vara jer moje iskustvo je totalno drugačije. Shar-pei je nepoverljiv prema strancima i to je jedna od odlika rase,ali ne treba brkati nepoverljivost i agresiju. Naučite svog psa kako da upoznaje ljude,a još bitnije naučite ljude kako da upoznaju vašeg psa. Ruka dole da pas onjuši, nikako iznad po glavi nego maženje po vratu i grudima. Ovo nije slučajno tako ovo je zbog nabora na očima jer shar-pei ne vidi kada mu se prilazi od gore,a i u 90% slučajeva ljudi nagnječe nabore tako da im vređaju oči. Vodite psa što više među ljude. Nije strašno ukoliko neće da se mazi,ali je strašno ukoliko u tom trenutku zareži. Vi određujete ko vama i njemu prilazi,a ne on-moj dobar drugar kojeg stalno pominjem sa rotom ima užasan problem jer niko ne sme da mu pruži ruku ovaj skače da udavi.
JAKO BITNA STVAR: Naučite štene rutinskom pregledu jer mu to može spasiti život. Prepipavanje psa, pregled očiju,ušiju, usta (vilica-zubi). Veterinar mora da pregleda psa da bi znao šta sa njim nije u redu. Ova rasa zahteva posebnu negu (čišćenje očiju,ušiju,otekle žlezde) sve te stvari pas treba da dozvoli bez većih problema-režanje i lajanje= NE. Ja Marfiju sve te stvari radim bez ikakvih problema,a isto tako i kad odemo kod veterinara oni mogu komplet da ga pregledaju. Naučite svog psa da vam veruje i da se uz vas oseća sigurno. Vi ste gazda i nećete dozvoliti da mu se ništa loše desi. Kada ga naučite da vam veruje lakše ćete i vi verovati njemu.
Ono što često ljudi pominju,a pomenuo je skoro Nebojša,čuveno ''hampovanje'' ili ''naskakivanje'' često se brka sa polnim nagonom. Kod štenaca NE POSTOJI polni nagon, on se razvija tek kasnije kada uđe u pubertet (svaki pas upada u pubertet individualno), obično negde oko 6-8. meseca starosti. E to ''naskakivanje'' i kačenje za pantalone,noge,ruke,stvari oko njega,druge pse TO JE ZNAK DOMINACIJE.
Što se tiče drugih pasa: Mi smo imali olakšicu u tom smislu što Marfi nije primećivao druge pse kad je bio mali,jednostavno je bio tako blentav. Kako je rastao menjalo mu se i ponašanje. Počeo je sa čuvenim zatrčavanjem na sve što se kreće,a nije čovek. Tako da je naletao na pse koji vole takav nastup tj. prihvataju,ali i na one koji to ne vole pa je zaradio par ujeda,srećom uvek se povlačio i još uvek to radi. U svakom vašem psu ja primetim malo Marfija. Npr. kad se igra sa drugim psom voli da ga začikava i to tako što ga ''bocka'' glavom iznad vrata (apsolutno znak dominacije),kao i Mrki voli da se kači na leđa drugom psu ili da ga bocka šapom,ali ukoliko dođe do problema on beži. Mi upoznajemo sve pse. Uglavnom primetim koji je kakav i do koje granice je spreman da ide. Vidi se na snimcima i slikama,Marfi se igra sa svim polovima i svim veličinama bitno je da nema agresije. Ovo što Nemanja pominje da Bora ima problem sa istom vrstom tj. shar-peiem meni ima logike jer realno oni slabo naleću na sebi slične. Onako kako naš zgužvanac izgleda drugom psu (teško disanje, ne vidi se pogled jasno, suviše ponosa i dominacije u samom stavu),tako i našem zgužvancu izgleda njegov rođak,a problem je u tome što ja stvarno ne znam koliko zgužvanaca se aktivno druži. Mislim da se odgovor krije u tome da shar-pei treba da upozna shar-peia inače važi ona ''još video nisam ovakvoga stvora''. (valjda se zna šta sam hteo da kažem) Smile Smile Smile
E sad koliko ja mislim da je Marfi socijalizovan? Sa ljudima i decom SAVRŠENO,a sa drugim psima može i bolje. Radimo i radićemo.
Verovatno sam masu stvari zaboravio,ali nema veze kako tema bude rasla mislim da ćemo svi imati još štošta da kažemo.
pozz
Peđa

R.I.P. Murphy 15.9.2006.-4.7.2010.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''
Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik

Muški Broj poruka : 4415
Godina : 24
Datum upisa : 23.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Sub Avg 22, 2009 12:27 am

Hvala svima! Puno ste mi pomogli! Wink Wink Wink Wink
Ja mislim da Don sada zna ko je glavni.Sve ređe pokušava da naskače,vuče za pantalone ili krvnički ujeda.Kada se igramo naprimer on mene juri i kada me stigne ne ujeda kao pre do krvi nego tek,tek.(golica)Ne ostavnja više krvave tragove. Smile To smo rešili tako što ga zakujemo za zemlju i dok se ne smiri ne puštamo.Tako da je sada mnogo nežniji.
Da li mu u igri treba zabraniti da laje i malo da reži.Neće da ujede nego se igra.Ja sedim on dođe do mene i počne da laje.Kada ustanem on počne da trči kao muva bez glave.Traži da ga ja jurim.I tako se igramo 10 min. sve dok on ne padne od umora.Kad mu kažem boks on napravi takvu facu kao da misli da ću ga ubiti.Savije glavu,spusti rep i uši nekako čudno namesti.Tako se odvuče do boksa i čeka da ja dođem za njim da ga pomazim,kažem bravo i zatvorim.Pet puta sam mu pokazao šta treba da uradi kad mu to kažem.Uhvatim sam ga za kožu i vukao u boks.Za sada nam najbolje ide komanda NE!Ako nešto pogrešno radi,nešto kida..kad mu viknem ne!Odma beži odatle.Ima još puno toga da se uči i da usavršavamo ovo što znamo.Što se ljudi tiče nemamo problema.Svakom čoveku se obraduje.A dobro je što ga većina i pomazi pa mi i oni pomažu u vaspitanju što se toga tiče.A sa drugim psima ide malo teže.Jednom sam pogrešio ali sada zna kako treba.Komšiskog kokera (ženku) voli.Onjušili su se i upoznali.Mahao je repom i nije režao.Ima još nekih sa kojim bi mogao da se druži pa ćemo pokušati da ga naučimo na njih.Da ne preterujem sada sa pisanjem nastaviću kad bude naučio i druge stvari.. Smile Smile Smile

Slobodno mi recite ako negde grešim. Wink
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik

Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 35
Datum upisa : 04.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Pon Avg 24, 2009 9:33 am

Nas Skarfi sada ima 14 meseci...kao da smo ga juce kupili....
Do 5 meseca nismo imali nikavih problema sa njim...Veterinari su ga bez problema pregledali, operisali smo oci 3 puta, dozvoljavao im je pristup bez ikakvih problema....U januaru nas je zakacila jaka upala uha...isli smo 8 dana svaki dan dva puta da mu oni ciste usi i da primi injekciju....jako se izmucio....od tada je njih i taj deo grada povezao sa nekim bolom, mucenjem, i jednostavno se bori i odbija da ide kod njih....sad kad ulazimo unutra ja mu stavim korpu i pregled protice bez problema...ne zelim da rizikujem, jer kako kazu nasi veterinari on se jako boji sada njih i iz straha, cvili, vuce i zeli da pobegne glavom bez obzira....
Igrao se sa svim psima, bilo zenke ili muzijaci, bilo je tu i fajta, ali vise kroz igru....u februaru nas je napao ogroman Njufaundler, skoro nam je ubio Skareta...znate, vec sam pisala...od tada je nesto on sebi uvrteo u glavu i sada nije uopste drustven kao sto je bio...retko kom psu zeli da pridje, laje, pokazuje dominaciju...ne zelim uopste da izikujem, ne zelim da ga opet siju, da mu krpim rane danima i nedeljama....
Sa ljudima je ok, sve ponjuska, izvidi i onda dozvoli mazenje, par sekundi, okrene se i ode....U stan nam moze svako doci, ne bojim se da ce nekoga napasti...Imali smo i gostiju na spavanju, koji su nocu ustajali i isli do toalete, Skare je cak zeleo da sa mojom sestrom udje u WC i da ga ona mazi:)SmileSmileSmileSmileSmileSmileSmile
Decu obozava:)SmileSmile:0on ih animira, trci oko dece, trazi da ga klinci vijaju:)SmileSmile
da li je socijalizovan/ mislim da jeste , ali treba raditi na razbijanju te barijere, dugotrajno, ali imamo volje i strpljanja....
Sa ljudima cemo nastaviti da ga upoznajemo i da sirimo taj krug:)SmileSmile
Mislim da jos treba raditi sa njim...mlad je, svaki dan ga upoznajem i on mene i svaki dan uzivamo u medjusobnoj ljubavi....
Ekolog i biolog sam po struci, znam dosta o zivotinjama, nisam za fizicko vaspitanje, ali batine su nekad neizbezne.....Skarfi je dobio mislim 3 puta batine i od tada mu se te greske nikada nisu ponovile.
NJih treba postovati, ali treba biti, jak, istrajan, uporan, pokazati mu ko je gazda, biti obazriv....
Koliko su borbeni, toliko su i osecajni...Nas Skarfi je sada mogao umreti od tuge u pansionu....Tugovao je 15 dana...smrsao, propao, oronuo, lice mu je izmuceno, na repu su mu se pojavile sede dlake....i sve to od sekiracije...
Da ne duzim, kao sto i svi rethodnici misle, socijalizacija je jako bitna u zivotu svakog psa!!!

POzz

Ivana
Nazad na vrh Ići dole
Buba_mara

Broj poruka : 246
Godina : 34
Datum upisa : 13.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Uto Avg 25, 2009 4:47 pm

pravo pitanje za mene:). mi smo loredu previse razmazili i doslo je vrijeme da se greske ispravljaju. u pocetku je sve slusala i nismo je setali na povodac. kad je malo porasla, postala je mali manijak i samo je trcala za mackama, drugim psima, golubovima, cak je jednom i izletila pod kola. srecom pa nije bila dovoljno brza i samo se zakucala u vrata. e tada smo poceli da je izvodimo na povodac,ali je ona ojacala i vukla kao ludak. onda smo nabavili muvalicu i jedno vrijeme setali sa njom:). sad se vec stanje normalizovalo,ali ima jos tu da se radi.

sto se tice socijalizacije sa drugim psima, sve zavisi. od nekih bjezi kao luda, na neke ona kidise, a sa nekima se njuska. ovdje kod nas ima dosta lutalica i nisu svi bas druzeljubivi pa izbjegavam loredin susret sa njima.

sa nepoznatim ljudima se ne druzi. ne rezi i ne laje,ali ne daje da je maze. prvo treba ona da onjusi, osmotri i odobro, pa onda moze:). djeci uglavnom daje odmah da je maze i da se ugraju, a sa odraslima to malo traje. kada nam dodju gosti, u pocetku laje na sve.sa nekima se odmah zdruzi i igra, a na neke laje neprestano. i to cemo da naucimo valjda:)))
Nazad na vrh Ići dole
maja81

Ženski Broj poruka : 129
Godina : 36
Datum upisa : 14.06.2009

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Čet Avg 27, 2009 12:24 am

Takodje je i moj Cezar dosta razmazen,dok nismo krenuli u setnje nismo imali problema,izlazio je ali smo ga uglavnom nosali na rukama,jos tada je komsija jazavicar poceo da laje i rezi na njega ali ga cezar nije registrovao samo bledo gledao,isto tako i sa ostalim psima,ali kad smo krenuli u setnju i malo narasli to je vec druga prica..
od prvog dana srecemo pikinezera koji je slep i dosta mator i njega Cezar obozava i ovaj njega,sa njim bez problema setamo,kad nam naidje komsija jazavicar to je opste ludilo,Cezar ga ne registruje ali zato ovaj laje i rezi a u zadnje vreme i Cezar mu uzvraca,tako da ih drzimo podalje jedno od drugog,sa mesancem pit bula i ne znam tacno jos koje vrste u pocetku se slagao ali je ovaj poceo da rezi i laje na njega tako da se sada uzajamno ne vole Smile u sustini kao i kod nas ljudi mislim da je isto tako i kod njih,neko ti se svidi a neko ne,npr ne reaguje na manje pse uglavnom uopste,pogleda ga i prodje ali se ponekad zalece na malo vece kao sto je jednom bio rot,koji je tada bio duplo veci i tezi od njega ali njemu to nije predstavljalo problem da rezi i laje i vuce ko blesav pa smo ga morali odvuci od njega,isto tako je i doberman na njega zarezao ali se nije uplasio nego uzvratio..na pse lutalice kad kako,nekad ih ne registruje a nekad bi ih pokidao,uglavnom se svi psi koje sretnemo trgnu na njegovo disanje pa neki reze jer se boje da ce ih napasti,neki pobegnu a neki dobro prihvate...
sto se tice ljudi,posto zivimo u stanu,on smatra sprat njegovom svojinom isto tako i lift i zgradu,svaki put kad neko izadje iz lifta on laje,ako se desi da smo ispred zgrade a neko izlazi iz zgrade laje na njega Smile par puta smo mu rekli to nije lepo i od tada ne laje ali je lift i dalje ostao.. na osobe koje mi dolaze u kucu svaki put laje ali mase repom i to lajanje traje 2-3 min i onda se igra sa njima,zenu koja nam naplacuje vodu uopste ne voli,par puta ga probudila dok je spavao posto poprilicno jako kuca tako da je verovatno po tome prepozna i ne reaguje lepo ali dobro je pa je to jednom mesecno Smile mog najboljeg druga uvek doceka sa lajanjem ali kad mi odemo kod njega onda je miran i dobrica,kod druga u komsiluku ima zenka nemacki ovcar,pa prvi susret nije bio lep,ograda je zicana a ona je bila pored nje i skocila je i pocela da laje kad sam ja prolazila, a Cezar je tad izlazio iz auta i snimio,istrgo se mami i poleteo direktno na ogradu i poceo da laje,zenka se tako uplasila da je odskocila metar od ograde,od tada niti laju niti reze jedno na drugo ali niti prilaze jedno drugom blizu ograde Smile decu obozava,ima dve devojcice koje svaki put sretnemo i kojima se stvarno obraduje,jedna je jos bebac tek je pocela da hoda a druga je starija 9 god i bila je bas bas uporna da se priblizi Cezaru ovih meseci i konacno je uspela pa je sva srecna Smile ima jos dosta da se radi sa njim i njegovim ponasanjem,ozbiljne batine nikad nije dobio,par puta po ustima kad je uzeo moji ili maminu papucu ili kad dohvati moj jastuk,cak sam bila procitala za uvo da ga ugrizem pa sam to jednom uradila,nisam jako,ali mu se nije svidelo uopste i odma je prestao da mi cupa jastuk Smile sad kad krene da ga capi dosta je da kazem fuj to ili ostavi to nije lepo,onda me pogleda i samo se udalji, ima napredka i drago mi je zbog toga,dosta sam naucila od vas- starijih clanova,citajuci o ponasanju i sta i kako treba raditi u nekim situacijama,hvala vam na tome Smile
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Sub Feb 19, 2011 4:38 pm

Sad kad procitam svoj odgovor u ovoj temi od pre godinu ipo dana, mogu da budem srecna, jer znam koliko smo napredovali sto se ovoga tice Smile
Shvatila sam najbitniju stvar, a to je da sam svoj strah projektovala na Skarfija, i zelela sam po svaku cenu da ga od svega zastitim.
Upoznali smo dosta kuca za ovo vreme, igrali se sa njima, videla sam Skarfovu srecu....naravno, i dalje namece svoju dominaciju prema psima, ali i to smo omeksali Smile
Sto se tice ponasanja u kuci
bravo
Svako moze slobodno da dodje u nas dom....Kada neko pozvoni, Skarf ceka na svom mestu...gosti udju, raskomote se i onda ga ja pozivam da njuska i pozdravi ljude Smile Omakne se neko rezanje, onako potuljeno, ali boze moj, ziv je, opomenem ga, i to prestaje...u kuci nikada nije zalajao na nikoga, nikada nije atakovao, i nadam se da ce tako ostati Smile Radim sa njim svakodevno Smile
On je muzijak, i s vremena na vreme, vole oni da probaju nametanje svoje volje...zato smatram da pored ljubljenja, mazenja, igranja, nasa rasa zahteva i svakodnevan rad sa njima kiss1

p.s. Ajde da vidimo kako cete vi glasati o oscijalizacij vasih mekanih flower
Nazad na vrh Ići dole
Hana

Muški Broj poruka : 472
Godina : 105
Datum upisa : 16.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Sub Feb 19, 2011 7:50 pm

Mi smo socializovani lick
Nazad na vrh Ići dole
AhKin

Ženski Broj poruka : 1364
Datum upisa : 29.09.2010

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Ned Feb 20, 2011 5:42 pm

I moji su socijalizovani.Tomi je velika dobrica i pametnica,tako da je brzo naucio sta sme ,a sta ne.Kad napravi gresku,na delu ga hvatamo i kaznimo,tako da sad reaguje samo na rec,cak nekad i na intonaciju,bez reci,oseti.Atina je pored njega naucila dosta,tako da nemamo problem sa njom.Kad je bila mala dobila je par puta po guzici,i ona sada na komandu reaguje.Akija je vaspitala Atina,jer mu jemama,a i on je pored njih naucio sve.Kad smo u setnji,ja ih pustim sa povodca i komandujem,tj. pricam sa njima.Komande koje koristim su:mesto,dodji,stop,hop,cekaj,sedi,lezi,hajde,...Slusaju,dushe moje...Testiram ih ponekad tako sto se,dok smo u setnji,sakrijem,da bih videla da li ce probati da pobegnu.Oni me svaki put traze i kad me vide skacu od srece...Kroz igru su dosta stvari naucili,ponekad im dam poslasticu kad nesto dobro urade,ali nagrada je uvek mazenje i rec bravo.Nisam htela da ih navlacim na hranu,jer necu uvek imati poslasticu. cool

Urednik

Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 52
Datum upisa : 24.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Ned Feb 20, 2011 7:05 pm

Mislim da su moji psi, s obzirom da su copor, kada su ljudi u pitanju sasvim o.k.. Posto imaju svoje veliko dvoriste i zive u coporu, nikada nisam potencirala socijalzaciju sa psima van kuce.I pored toga do sada su svi bili napolju u fazonu "ne diraj me ne diram te" ili "bezi to je moj covek" Smile Da su sa drugim psima druzeljubivi nisu, ali nisu ni agresivni sem kada je njihova teritorija u pitanju sto je sasvim prirodna stvar za copor pasa Smile
U sustini svi su jako dobri i poslusni psi, posebno Nia i pokojna Buki sa kojima sam vise radila. Klinci su prakticno sve naucili od njih dve sami Smile Smile

R.I.P. BUKI

Shar Pei je za osobu koja ‚želi nešto posebno od psa, ali... ne manje  inteligentnu od onoga koliko je on.
Ova bića jednostavno poseduju ključ naše duše, i srca. Mnogim ljudima je uzalud provaljivati.

Nazad na vrh Ići dole
AvgustCezar

Broj poruka : 214
Godina : 33
Datum upisa : 10.01.2011

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Ned Feb 20, 2011 10:26 pm

Odlicna tema za nas koji nemamo uopste iskustva sa psima i ovo nam je prvi pas(mezimac). Mi smo Cezara dobili sa njegovih mesec dana, tako da on bas i nije prosao socijalizaciju u coporu. Sto se tice kontakta sa ljudima, kad neko dodje kod nas u goste, to jest, kad cuje zvono ili neko pokuca na vrata, odmah zalaje, dok ne vidi ko je,pa ili prestane da laje i obraduje se(poznat) ili nastavlja da laje(ako mu neko pruzi ruku od gore) ili se smiri i dozvoli da mu pridju i da ih upozna(kada mu pruze ruku od dole). Sto se tice socijalizacije sa drugim psima, od skora smo poceli da izlazimo u setnju i jako je plasljiv kada mu pridje neki pas, jer svaki put u setnji naletimo na nekog novog, jedino je imao dva susreta sa koker spanijelom koji ima 4g. i jako je plasljiv, prvi put su bezali jedan od drugog, a drugi put je Cezar bio dominantan u upoznavanju. Sto sam primetio u poslednjih nekoliko dana jeste da je ljubomoran. Devojka i ja zivimo zajedno, Cezar od kako je sa nama vise je privrzen meni nego njoj i desava se da kada smo devojka i ja u zagrljaju, hoce da se umesa jer nije u centru paznje. To je ukratko sto se tice Cezara, procitao sam ostale postove i sad znam kako da ga smirim u pojedinim situacijama, kada gricka papuce i kada hoce da se igra da ne grize. Jos jednom pozdravljamo ovu temu.
Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina

Broj poruka : 5740
Godina : 39
Datum upisa : 24.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Pon Feb 21, 2011 12:01 pm

Bravo za temu, tacnije glasanje koje je privuklo paznju.
Ja sam odgovorila da Neron nije socijalizovan. Ne zato sto je on totalni autsajder vec ja mislim da za rec socijalizovan mora biti 100% tako (mozda su mi ocekivanja prevelika ) Smile
O njegovim problemima i velike razmazenosti sam vec pisala na par razlicitih tema, pa moze da bude davljenja, ali .. Smile Da smestimo temu gde joj je mesto Smile
Elem, ista stvar kao i sa nasim mitoloskim bratom Cezarom, on je kod nas dosao "prerano" sa 6 nedela, pa nije prosao prvi dril od majke u celosti. Jeste da je bilo mnogo propusta sa nase strane, zbog neznanja, pa je grickanje ruku ostalo u njegovom secanju, na cemu sad radimo, ko nam je kriv .... Kacenje za nogavicu takodje... Sve sto je u pocetku "slaaatkoo" postaje mucno. Vidim da ide na bolje, kada viknem ne sve vise reaguje, jer ona fora sa vratom (kao majka) kod njega ne pali, vec ga podstice na igru, on to tako kapira. Moron Smile
Primecujem da tacno pravi selekciju, sa kim se "grubo" igrao kao mali sa njima je takav i danas, pa ja izigravam Hitlera koji se dernja da oni moraju da se opamete da bi pas isao ka "skidanju sa grubosti" ..
Sa ostalim psima, vec sam pisala, iz mog straha nije imao neki kontakt, sep preko ograde i tu vidim da je ok, oni laju i kidaju zemlju a on ih kulira, pa cemo uskoro, cim ozdravi da krenemo u pokusaj druzenja... Ako ne use, Boze moj...
Sa nepoznatim ljudima je super, o cemu sam vec pisala, samo sto hoce da se igra i da dominira, pa dok je bio mali, to je bilo i podnosljivo, ali sada kada 20 kg legne na vas, nije prijatno Smile
Poznato je da mi je jedini problem to sto ljude koje vidja skoro svakodnevno super prihvata, ali sestrinu decu da pokida kada ih vidi, tacnije i na moje sestre povremeno lose reaguje... Do duse deca imaju neki urodjeni strah od psa, pa ne mogu da im objasnim da treba da ga iskuliraju na startu , jer sam primetila da kada ga ignorises, on se okrene i ode... Suvise se plase, pa sve mislim da ga to jos vise "pali" tako da kada se sretnemo kod mame sa njima, on provede u spavacoj sobivise sati!
Mozda u svemu tome ima i malo ljubomore, ne znam..
A sto se tice ljubomore u kuci, ima i taj trip, ali ne agresivnost, vec kada vidi da se mi zagrlimo, on se utrpava kao zapostavljeno dete....
Jos jednom priznajem da je velika maza, prevelika,na sta je uticalo i to sto je bio bolestan, pa smo boleciviji ali se sada radi sa njim, jer ako sada propustimo to, nagraisacemo, jer je vec preveliki Smile
Poceli smo i sa obaranjem na zemlju... Videcemo...
Kao i uvek, ja opsirna ... Smile
Nazad na vrh Ići dole
vesnacikos

Broj poruka : 675
Godina : 52
Datum upisa : 12.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Pon Feb 21, 2011 3:13 pm

Mislim da je i moj pas socijalizovan sasvim koliko treba.Miran, stalozen, poslusan, druzeljubiv i ne nametljiv (bar za sada) Ali kad cujem da drugi sar pejevi su AGRESIVNI to se nikako NE uklapa u sliku mog psa, pa se jos i naglasi da su oni borbeni psi?!?! Moj NE nikako,( mada bi ja volela malo vise ostrine u njemu) mozda suvise ocekujem ali on je takav DOBRICA i tacka. Recite mi kako da ga bar malo naljutim ako je to u opste dobro ljutiti sad sa 20 meseci Question A da zivi u svom boksu i preko noci je pusten (a setnje se podrazumevaju) osim sto zalaje po neki put kad je neko pred kapijom, dobar deo noci odspava, pa ko da i nemamo psa Sleep
Nazad na vrh Ići dole
Beauty Hana

Ženski Broj poruka : 353
Godina : 37
Datum upisa : 05.12.2010

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Sre Feb 23, 2011 3:46 pm

Po dosadasnjoj situaciji-ja sam u anketi kliknula na DA.
Sto se tice gostiju u nasem stanu...svi imaju Haninu gostoljivu paznju prvih 5 min, a onda u zavisnosti od toga koliko su gosti zainteresovani, i ona je. Ili nastavi igru...ili ode da spava Very Happy
pre par dana nas je iznenadila, kad je izljubila Vladislavu, Strahinjinu vlasnicu (ljubljenje je do tada bilo rezervisano samo za nas dvoje...ali sad je i Vladislava izgleda njena Very Happy ).
Sa drugim kucama je super...vecina vas je verovatno videla fotke...ima veliko drustvo na Tasu, svi se lepo igraju..igraci se menjaju, ali je Strahinja nezamenjiva...njih dve su cak izgradile tri da su mama-kci hehe , bar mi tako tumacimo)
Mene je malo u pocetku plasilo sto prilazi BAS SVIM kucama..bez obzira na rasu, velicinu, gundjanje i sl...plasila sam se da ce je ta hrabrost malo kostati kad naidje neki ne bas druzeljubivi...al za sada ona izgleda zna ko je kakav...pa ako neko zarezi na nju-pogleda ga, odmakne se i iskulira...Genije mali!
Nadamo se da ce ovaj nivo socijalizacije ostati i kako raste Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Daddy

Broj poruka : 52
Datum upisa : 04.03.2011

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Sre Mar 09, 2011 5:31 pm

Moze to i bolje, mada kratko je kod nas, pa kada dodje na red od ostalih stvari, "zatrpavacu" vas sa pitanjima
Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
JOVANKA BROZ

Broj poruka : 31
Godina : 27
Datum upisa : 08.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Pet Apr 08, 2011 7:02 pm

[left] Cao svima!!! Ja sam nova na ovom forumu,a imam veliki problem sa mojim zguzvankom!!! On ima 4 meseca i veoma je agresivan prema mom sinu rezi na njega cesto,danas se desilo dok se moj sin igro on je priso i uzeo mu igracku i ovaj je pojurio za njim i uhvatio igracku,a onda je ovaj kreno na njega da rezi i laje!!! to nije sad prvi put i dobije batine svaki put i opet isto....molila bi vas za neki savet!!!! Hvala
Nazad na vrh Ići dole
Heavenwho

Muški Broj poruka : 65
Godina : 32
Datum upisa : 02.05.2010

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Pet Apr 08, 2011 7:24 pm

Pozdrav! Prvo welcome ! Iz mog ugla gledanja, nikako ne bi trebali da tučete psa, kao prvo! Jer mislim da bi bilo, pamti pa vrati! Nisi stavila koliko sin ima godina jer, ako je mali i igra se, nezna jos sta je pas i stene, a mislim da svakako gnjavi zgvuzvanka, samo recima moras da mu kazes sta ne valja! Neka sin da neki slatis iz ruke, neka ga mazi, a zguzvanko kad krene da uzima neku igracku od sina onda mu pripreti da je to pogresno!
Oni obozavaju da se igraju i jure!
Nadam se da cu barem malo pomoci, dok se drugi iskusniji ne jave!
Puno pozdrava i nadam se da cemo uskoro videti fotografije tog nevaljalog zguzvanka! fight
Nazad na vrh Ići dole
http://facebook/rajko.popov
slavkan73

Muški Broj poruka : 384
Godina : 44
Datum upisa : 25.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Pet Apr 08, 2011 8:17 pm

@JOVANKA BROZ ::
to nije sad prvi put i dobije batine svaki put i opet isto....molila bi vas za neki savet!!!!

Nikako nemojte tuci psa zbog bilo kog razloga. Posebno nemojte to ciniti sada dok je pas mali i dok uci svakodnevno mnoge stvari koje ce mu kasnije biti smernica za ponasanje.
Veoma je bitno da znate da cak iako ste ga istukli on iz toga nije nista naucio, a mucite psa batinama.
U pravu je svako ko kaze da ovi psi izuzetno dobro pamte batine i da nije pametno da ga tucete.
Pas vam je izuzetno mali i kao sto je to gospodin vec napomenuo morate raditi sa psom i uciti ga na razne dokazane nacine, ali batinama ni slucajno. Dat vam je dobar primer da vase dete ucestvuje i uci zajedno sa psom gde bi se uspostavilo obostrano poverenje i izgradila ljubav.
Nasi zguzvanci su izuzetno pametni pa ih je lako nauciti osnovna pravila ponasanja u zavisnosti da li boravi u stanu, kuci ili na dvoristu. Morate vase dete usmeriti da je i pas mali i da treba zajedno da se igraju, da mu dete takodje daje hranu ili neke poslastice za psa, da imaju neku zajednicku igracku kojom ce se igrati, bacati . . .
Takodje i vi morate biti svakodnevno aktivni u tome, i uciti psa da nesto sto vi ne zelite da dira pojacanim tonom FUJ TO . . Verujte da ce vec nakon nekoliko dana pas shvatiti sta sme a sta ne sme da dira. Znaci naucite ga za pocetak tu komandu za stvari koje ne zelite da on dira. Isto tako, kada pas savlada komandu naucite i dete da ako nakon toga pas krene da uzme neku igracku ili stvar koja je njegova i dete takodje vikne FUJ TO, a ne da psu otima iz usta. Pas ce naravno pustiti stvar i odmaknuti se dalje.
Sve ono sto neznate, a tice se vaspitanja psa pitajte. Bolje nego da ucinite neku gresku posle koje kasnije mozda nece biti povratka sto se tice odnosa vaseg psa sa vama ukucanima ali i ostali ljudima koji imaju kontakt sa njim.

Nemojte tuci psa

Veliki pozdrav i od mene i dobrodosli . . .
Slike od ljubimca obavezno postavite da se bolje upoznamo kiss
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Pet Apr 08, 2011 9:33 pm

Mozda vam pomogne i ovaj tekst...

Dete i pas - osnovi pravilne komunikacije

Naučna istraživanja su već odavno pokazala da kućni ljubimci imaju jako pozitivnu i značajnu ulogu u psiho-fizičkom razvoju kako zdrave dece, tako i dece sa posebnim potrebama. Deca koja sa životinjama razviju pozitivne odnose lakše ostvaraju komunikaciju sa ljudima, u međuljudskim odnosima često bolje razumeju i tumače neverbalnu komunikaciju, skloniji su saosećajnosti, brižniji su i imaju veći stepen samopouzdanja.

Pozitivni aspekti zajedničkog života deteta i kućnog ljubimca:
Dete se uči brizi, odgovornosti i poštovanju drugih živih bića
Deca koja imaju psa kao kućnog ljubimca mnogo više vremena provode napolju i svakodnevno su fizički aktivna
Kućni ljubimci su deci vrlo često "nemi" sagovornici, deca svom ljubimcu poveravaju skrivene misli i osećanja
Život sa kućnim ljubimcem detetu daje važne lekcije o normalnim životnim procesima: odrastanju, sazrevanju, reprodukciji, rođenju, bolestima i umiranju.
Kućni ljubimci su za dete njegova lična veza sa prirodom
Fizički kontakt sa kućnim ljubimcem često ima smirujući efekat na dete

Dete i kućni ljubimac razvijaju prisan odnos, i dete kućnog ljubimca često doživljava kao svog drugara za igru, nekog vrlo sličnog samom sebi. Baš zbog te prisnosti i osećaja deteta da mu je kućni ljubimac blizak prijatelj mogu da se razviju i određeni problemi. Utvrđeno je da je u najvećem broju slučajeva, kada je došlo do toga da kućni pas ujede dete, dete bilo to koje je iniciralo njihovu interakciju. U ovom članku ćemo se prvenstveno baviti odnosom dece i pasa, onim aspektima ovoga odnosa koji mogu biti opasni po dete i kako da pokušamo da te opasne situacije sprečimo.

Deca uzrasta do tri godine uvek moraju da budu pod nadzorom roditelja kada provode vreme bilo sa svojim, bilo sa tuđim psom jer mala deca nemaju još uvek razvijen osećaj koliko i na koji način mogu da povrede drugo živo biće. Mnogi psi su u stanju da dugo i trpeljivo puštaju da ih mala deca "gnjave", ali ponekada i najtolerantniji pas izgubi strpljenje i tada može da nastane niz vrlo neprijatnih i neželjenih situacija.

Deca uzrasta od 3 do 6 godina najčešće bivaju ujedena ili povređena od strane svog psa ili psa koga dobro poznaju (na primer pas baka i deka, komšijski pas) jer se ona sa njima osećaju slobodnije i sklona su da se neprimereno ponašaju prema poznatom psu.

Decu starijeg uzrasta češće upadaju u nepoželjne situacije sa nepoznatim psima koje sretnu na ulici, kod prijatelja, komšija.

Koja god da je starostna kategorija dece u pitanju postoje određena opšta pravila kojih roditelji treba da se pridržavaju da bi se neželjene situacije na relaciji dete - pas izbegle:

Roditeljski primer je najvažniji element u učenju pravilnog ophođenja prema psima i životinjama uopšte. Ako se roditelj odnosi grubo prema kućom psu, koristi različite nasilne metode u vaspitanju psa, dete će ovaj roditeljski primer sledititi. Pas se odrasloj osobi povinuje i trpi, ali ako dete poželi da uradi psu isto ono što i odrasla osoba, a to je za psa neprijatno, pas će se detetu kao slabijem suprotstaviti, bilo režanjem ili čak i ujedanjem. Isto tako, roditelj koji beži pred nepoznatim psom na ulici, mlati rukama, pokušava da šutne psa, je jako loš primer za dete jer ovakvo ponašanje, ne sam da ne odvraća psa već mu na protiv, privlači pažnju i razdražuje ga. Dete kao manje i slabije od odrasle osobe može i mnogo ozbiljnije da strada.

Treba objasniti deci da psi ne vole da budu grljeni i ljubljeni, da njima to nije način da pokažeš da ih voliš. Bolje je da roditelj pokaže detetu kako da psa češka i mazi po leđima, ili ako pas leži na leđima, da ga mazi ili češka po stomaku.

Dete treba da zna da pse ne treba začikavati i da ih nikako ne treba dirati dok jedu, piju vodu, spavaju ili nešto ili nekog čuvaju.

Kada god prilazi nepoznati pas ili ako kućni pas postane previše razigran ili razdražen, treba naučiti dete da "postane drvo". To znači da dete treba da stane mirno, spusti ruke pored tela i gleda u zemlju. Drvo je nezanimljivo za psa, pas ga onjuši i nastavi dalje, a tako će se ponašati i prema detetu. Da bi se dete naučilo ovome potebno je da mu roditelji objasne kako i zašto tako treba da se ponaša i da mu sami demonstriraju ovakvo ponašanje. Lekcija "postati drvo" nije laka za savladatati jer instiktivno u prisustvu nepoznate životinje i odrasle osobe i deca dižu ruke, mlate rukama i nogama i gledaju direktno u psa. Vežbom i strpljenjem dete će savladati ovu vrlo važnu lekciju.

Psi, i kućni ljubimci uopšte oplemenjuju dečje odrastanje i sazrevanje i imaju veliku ulogu u razvoju savesne i odgovorne osobe. Baš zbog tako važne uloge koje kućni ljubimci imaju u razvoju deteta, na roditeljima je da dete pripreme i obuče kako se postupa sa kućnim ljubimcima jer samo na taj način se najveći broj neželjenih situacija može sprečiti.
Nazad na vrh Ići dole
JOVANKA BROZ

Broj poruka : 31
Godina : 27
Datum upisa : 08.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Pet Apr 08, 2011 9:41 pm

hvala puno na savetima...valjda ce situacija biti bolja!!! Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

Muški Broj poruka : 1713
Godina : 44
Datum upisa : 17.04.2010

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Ned Apr 10, 2011 8:03 pm

@JOVANKA BROZ ::
[left] Cao svima!!! Ja sam nova na ovom forumu,a imam veliki problem sa mojim zguzvankom!!! On ima 4 meseca i veoma je agresivan prema mom sinu rezi na njega cesto,danas se desilo dok se moj sin igro on je priso i uzeo mu igracku i ovaj je pojurio za njim i uhvatio igracku,a onda je ovaj kreno na njega da rezi i laje!!! to nije sad prvi put i dobije batine svaki put i opet isto....molila bi vas za neki savet!!!! Hvala

Tipican primer dominacije i i borbe za mesto u coporu.
Pas Vashu porodicu gleda kao copor i tako se i ponasha.Verovatno se radi o dominatnom muzjaku koji i ako je mlad zeli da se izbori za shto bolju poziciju u vashoj porodici-coporu.Licno mislim da ce tako i ostati i da ce ta borba trajati zuvek,jer psi teze da se shto bolje rangiraju u coporu.Pronadite i procitajte vec sam pisao o kazni u temi dresura.Mislim da se morate ozbiljno pozabaviti tim problemom da sutra ne bi bilo ozbiljnih problema.Kaznjavanje mora biti munjevito i u trenutku,posle kada se pokori moze dobiti pohvalu.
Najvaznija je da se stvar istera do kraja,inace kada pas postane ujedljiv zauvek ostaje takav.
Nazad na vrh Ići dole
Beauty Hana

Ženski Broj poruka : 353
Datum upisa : 05.12.2010

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   Pon Apr 11, 2011 8:59 am

Huh...pre nekog vremena kliknuh ovde na DA...ali..nisam vise tako sigurna...socijalizovana jeste, ali poslusna...ili kako vec nazvati...uh..kako sazeto objasniti...sve je pocelo sa ogrlicom protiv buva i krpelja...silno joj je smetala, cesala je pokusavajuci da je skine, valjala se po travi (pretpostavljam u zelji da neutralise miris i dodir ogrlice) cudno hodala, tj prednji deo prosto spustala, kao da se sunja kroz travu...nekako u isto vreme smo joj promenili povodac..umesto grudnjaka, davilica (kako bi pokusali hod uz nogu i smanjili vucu). Odmah se videlo da joj se bas i ne dopada, al kao ajde, navici ce se...manje vise je to funkcionisalo neka 3 dana, ali kilavo...sve je teze bilo doci do nje kad je vreme za polazak iz parka (u parku je pustena sa povoca) nije htela da dodje, ali je postovala komandu STANI pa pridjem i stavim je na povodac. No prekjuce-haos....skoro 2 sata je bezala od mene po parku. Nisam je bukvalno jurila (ko zna koliko bi tad ostale u parku Rolling Eyes ) nije mi dozvoljavala da razdaljina bude manja od 10m...cim pridjem, bezi...kazem stani..bezanje se nastavlja. Sedala sam na klupu, bude u blizini, ali ne ispod 10m. Potom se sakrijem od nje...vidim da me trazi, pustim je par minuta, potom je pozovem, pojuri ka meni, ali opet na 10 m!!! Pokusam izazivanje ljubomorom-mazim drugo kuce, rezultat isti. Pokusam da je jaaako milo zovem...bacam drvce...sve isto...konacno kad sam je uhvatila, na silnu prevaru No dobila je batine po guzi i malo zavrnuto uvce. Zamolila sam sve ukucane potom da je ignorisemo, misleci da ce to biti efikasna kazna. Medjutim..ona, kao da se razbolela. Sva je nekako mirna...necujna...tuzna. Njuskica je hladna i vlazna, repic sve vreme podignut, jede (mozda za nijansu manje, ali sve obroke jede) pije vodu. Pretpostavljam da nije bolesna, jedina cudna promena-desni zadnji zglob je malo siri, kao da je malcice natekao, ali ga normalno koristi, tj normalno hoda, kad sam joj pipala noge, ne smeta joj.
Ne znam ni sta bih vas konkretno pitala, imam utisak da mi je ovaj post bas konfuzno napisan, izvinjavam se zbog toga...ali Hana je toliko drugacija poslednjih par dana...i ja sam mnogo zabrinuta.
Setnje su za sada na povocu...ali ne znam do kada tako?
Sigurna sam da ce zvucati kao decje pitanje, ali da li je moguce da je ona u nekoj depresiji, neraspolozenju...toliko zbog tog povoca? Ogrlicu protiv buva i krpelja sam sinoc skinula i jutros je bar na kratko bila ona stara Hana, jurila je carape i sl...stavicu opet spot on...
Ne znam sta da mislim...a ni sta da radim...svaki savet je dobrodosao...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Socijalizacija....   

Nazad na vrh Ići dole

Socijalizacija....
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
 Similar topics
-
» Socijalizacija pasa

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Dresura-